Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Dieta na miarę

Jest ich mnóstwo, mają zagorzałych zwolenników i zaprzysięgłych przeciwników. Mowa o dietach, które ciągle są na topie rozmów i dyskusji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oczywiste jest to, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zarówno wielowiekowe doświadczenia, jak i współczesne badania naukowe dostarczają dowodów na jego znaczenie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Nie da się skutecznie leczyć np. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego, nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, osteoporozy bez wdrożenia właściwej diety.

Nie ma diety cud

Problem zaczyna się, gdy chcąc zapewnić sobie piękną sylwetkę i dobre samopoczucie i zminimalizować ryzyko chorób cywilizacyjnych, sięgamy po modne, choć niekoniecznie sprawdzone naukowo zalecenia. Tymczasem opracowanie diety idealnej i odpowiedniej dla każdego nie jest możliwe. Ułożenie jadłospisu tak, by był on korzystny dla naszego zdrowia, zależy od wielu czynników, ale kluczem są znajomość swojego organizmu i merytoryczna wiedza o odżywianiu. Przykładem bezkrytycznego sięgania po diety lansowane jako remedium na rozmaite problemy jest obecnie ogromna popularność diet polegających na eliminowaniu z pożywienia, bez konkretnych wskazań lekarskich, produktów zawierających gluten i laktozę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konsultacje gratis

Reklama

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej realizuje wiele projektów ważnych dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest możliwość indywidualnych, bezpłatnych konsultacji żywieniowych. Są one dostępne w ramach platformy Centrum Dietetyczne On-line, która umożliwia kontakt z dietetykiem, psychodietetykiem i specjalistą ds. aktywności fizycznej.

Na wirtualną wizytę trzeba się zapisać, ale procedura jest prosta. U dołu strony internetowej: ncez.pzh.gov.pl/poradnia/ szukamy zakładki: „zarejestruj się”. Następnym krokiem jest wypełnienie ankiety, w której podajemy wiek, dane na temat swoich przyzwyczajeń żywieniowych i aktywności fizycznej. Potem w wirtualnym kalendarzu trzeba zaznaczyć dzień i godzinę konsultacji, kiedy będziemy mogli swobodnie porozmawiać ze specjalistą, a w wyznaczonym terminie wystarczy już tylko kliknąć przycisk „połącz”.

Punktem wyjścia konsultacji jest ustalenie celu naszego dążenia do zmian żywieniowych. Może to być np. utrata kilogramów, wsparcie w leczeniu konkretnego schorzenia, zdrowe żywienie rodziny itd. Po konsultacji otrzymamy e-mailem materiały pomocnicze, a w czasie kolejnych spotkań będziemy mogli rozmawiać o swoich osiągnięciach i trudnościach. Dzięki temu otrzymamy dietę skrojoną na miarę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i z możliwością dokonywania poprawek.

Co w pakiecie

Jeżeli nawet nie skorzystamy z indywidualnych konsultacji w centrum, sporo wiedzy możemy zaczerpnąć z licznych publikacji zamieszczonych na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. W zakładce „do pobrania” jest ponad trzydzieści e-booków, które zawierają kompleksowe wskazówki odnośnie do żywienia w częstych schorzeniach, np. zaburzeniach lipidowych, nadciśnieniu, refluksie przełyku, cukrzycy typu 2, łuszczycy i innych. E-booki możemy pobrać za darmo, podobnie jak infografiki z liczącej ponad 100 pozycji galerii, w której znajdziemy łatwe w realizacji podpowiedzi na szybkie i zdrowe obiady, lekkie desery itp. Portal NCEŻ zawiera również kilka działów tematycznych, a wśród nich: „Dzieci i młodzież”, „Seniorzy”, „Dieta a choroba”, w których specjaliści omawiają różne problemy i weryfikują mity związane z żywieniem. Warto sięgnąć po te publikacje i skorzystać z edukacji żywieniowej w profesjonalnym wydaniu.

2024-01-02 12:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dieta w bielactwie

Niedziela Ogólnopolska 37/2023, str. 44

[ TEMATY ]

dieta

Adobe Stock

To, co jemy, ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Jak dieta może pomóc w jej poprawie?

Udowodniono, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe są szczególnie ważne w leczeniu bielactwa. Nie są one syntetyzowane w organizmie. Niestety, badania wykazały, że wystarczające spożycie kwasów tłuszczowych odnotowano jedynie u blisko 10% badanych, a spożycie kwasów EPA i DHA odnotowano tylko u ok. 13% badanych kobiet i 9% mężczyzn. Korzystne działanie w profilaktyce czy też leczeniu bielactwa mają kwasy omega-3. Swoje korzyści wykazują ze względu na właściwości antydepresyjne, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Odgrywają również istotną rolę w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Ta właściwość może być wykorzystywana w leczeniu depresji, która jest często wykrywana u osób z bielactwem. Produktami, w których znajdują się kwasy omega-3 – kwas ALA, są: oleje roślinne, orzechy i nasiona. W przypadku kwasów EPA i DHA są to: tłuste ryby morskie, owoce morza czy algi.
CZYTAJ DALEJ

Odszedł do wieczności ks. prałat Jerzy Nowaczyk. Miał prawie 100 lat

2026-04-30 21:00

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Parafia na Winnicy

Archiwum Aspektów

Wieczorem 30 kwietnia 2026 odszedł do wieczności ks. prałat Jerzy Nowaczyk, wieloletni proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Miał prawie 100 lat.

Swój życiorys sam przedstawił w publikacji "Winnica Pańska", którą przygotował z okazji 35. rocznicy istnienia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Zapraszamy do lektury tekstu, który wyszedł z jego pióra:
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Maryja – Dziewica uczyniona Kościołem

2026-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Majowe podróże z Maryją

Karol Porwich/Niedziela

Po raz kolejny rozpoczynamy naszą majową, 31-dniową drogę śpiewając Litanię loretańską. Czynimy to w czasie szczególnym. Cała rodzina franciszkańska żyje dziś wielkim Jubileuszem – obchodzimy 800-lecie przejścia do nieba św. Franciszka z Asyżu. Przez najbliższe 31 dni chcemy pielgrzymować śladami Maryi, którą Biedaczyna z Asyżu nazywał „Dziewicą uczynioną Kościołem” i którą darzył niewypowiedzianą miłością.

Choć od chwili, gdy Biedaczyna z Asyżu zakończył swoją ziemską wędrówkę, minęło osiem wieków, jego duchowa rodzina wciąż tętni życiem. To wielkie drzewo wiary, na które składają się liczne zgromadzenia żeńskie oraz męskie, wśród których na szczególną uwagę zasługują Ojcowie Franciszkanie, Kapucyni i Bernardyni. Choć różnią się habitami czy historią, wszystkich łączy jedno: seraficka miłość do Boga i synowskie oddanie Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję