Reklama

Porady

Psycholog radzi

Jak osiągnąć cel

O dotrzymywaniu postanowień noworocznych.

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 62

[ TEMATY ]

Psycholog radzi

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Więcej ruchu, zdrowsze odżywianie, rzucenie palenia – trzy klasyki na liście postanowień noworocznych. Możesz z nich korzystać co roku, ponieważ już kilka dni po rozpoczęciu nowego roku nie wytrzymałeś i porzuciłeś wszystkie dobre postanowienia. Dowiedz się, co zrobić, aby osiągnąć cel.

1. Każde postanowienie powinno być realne do wykonania i konkretne

Idealna figura nie pojawi się z dnia na dzień; jako początkujący biegacz nie będziesz w stanie przygotować się do maratonu w ciągu zaledwie kilku tygodni. Pamiętaj: cele powinny być osiągalne, a nie utopijne. Wypróbuj metodę SMART, która jest podejściem strategicznym, dzieli bowiem cel na pięć kategorii i zapewnia prawidłowe określenie zadań. Cel sformułowany tą metodą można zatem uznać za jasny tylko wtedy, gdy jest skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie. Przy pomocy SMART nie formułujesz już ogólnych i niejasnych planów typu „chcę schudnąć”, ale stawiasz bardzo konkretne zadania, np.: „chcę schudnąć 5 kg w następnym miesiącu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Wyznaczanie celów cząstkowych

Nie bierz na siebie zbyt wiele. Podzielenie celu głównego na jasno określone cele cząstkowe zmotywuje cię bardziej niż natychmiastowe przełamanie wszystkich złych nawyków. Jeśli np. chcesz rzucić palenie, podziel swój cel na etapy. Wyznaczaj kamienie milowe na określone dni, tygodnie lub miesiące, np. palenie o jednego papierosa mniej dziennie lub palenie o połowę mniej po 2 tygodniach.

3. Wizualizacja swoich celów

Użyj swojej wyobraźni. To znaczy: ilekroć poczujesz się niepewnie i zaczniesz wątpić w swoje plany, wyobraź sobie swoje przyszłe ja. Jak będziesz się czuć, gdy schudniesz – będziesz więcej ćwiczyć, spędzisz więcej czasu z rodziną? Myśli o tym, jak pewnego dnia moglibyśmy się czuć i jacy moglibyśmy być, zachęcają nas do wytrwania w tym postanowieniu oraz zwiększają motywację i wytrzymałość.

4. Trening grupowy

Czy utrata wagi i zwiększenie aktywności fizycznej znajdują się na szczycie twojej osobistej listy postanowień? Warto znaleźć ludzi z podobnymi postanowieniami. Badania wskazują, że motywacja do uprawiania sportu i fitnessu pojawia się wtedy, gdy wspólnie się pocimy.

Reklama

5. Dziennik postępów

Niezależnie od tego, czy chodzi o dzienną wartość na wadze, czas trwania biegu czy kilogramy, które podnosisz na siłowni, jeśli będziesz prowadzić swego rodzaju dziennik postępów, w którym będziesz zapisywać te wartości po każdym wysiłku, lepiej ocenisz swój rozwój. Łatwo bowiem popaść w użalanie się nad sobą, gdy czujemy się słabsi.

6. Pozytywne nastawienie

Często bardzo utrudniamy sobie życie przez sposób, w jaki mówimy do siebie lub o sobie. Zmień pracodawcę, jedz mniej słodyczy, więcej ćwicz. Osiągnięcie tego brzmi jak dużo pracy, zakazów, wyrzeczeń i niewiele zabawy. Niezwykle ważne jest, abyśmy cieszyli się rzeczami, aby je zmieniać. W tym celu istotne jest formułowanie myśli lub zdania w pozytywny sposób. Zamiast np.: „chcę jeść mniej słodyczy”, powiedz lepiej: „chcę jeść więcej warzyw”. Tak sformułowane postanowienie brzmi lżej, a rezultat będzie taki sam.

7. Kształtowanie zachowania

Przez kształtowanie zachowania możemy wprowadzać zmiany. Kiedy nagradzamy się za dotrzymywanie swoich postanowień, nasz mózg pamięta, że dane zachowanie wiąże się z czymś pozytywnym. Dzięki temu nowy nawyk będzie coraz łatwiejszy do wprowadzenia w życie. Świętuj więc każdy swój sukces, dając sobie chwilę wdzięczności lub robiąc coś, co sprawia ci przyjemność.

Nie zapomnij, że osiągnięcie sukcesu powinno się opierać również na błędach, które są podstawą nauki. Mimo porażek bądź pewny siebie i wierz w odniesienie sukcesu.

2024-01-09 11:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po czym poznać egoistę?

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 44

[ TEMATY ]

Psycholog radzi

Adobe Stock

Czasem trzeba pomyśleć o sobie, ale gdzie jest granica? Po czym poznam, że zaczynam być egoistą?

Osoby, które są egoistami, myślą przede wszystkim o własnym dobrobycie i odkładają innych na dalszy plan. Chociaż takie zachowanie jest źle widziane w społeczeństwie, w rzeczywistości brzmi – do pewnego stopnia – całkiem zdrowo, a czasem jest nawet wymuszane. Ale ci, którzy przesadzają, zazwyczaj nie znajdują przyjaciół. Egoizm oznacza skrajne spostrzeganie siebie jako osoby „naj”. Działasz wtedy samolubnie, osiągasz własne cele i pragnienia, nie biorąc pod uwagę celów i uczuć innych ludzi. Ponadto samolubna osoba nie dba o to, że inna osoba musi się wycofać z jej powodu. Brak współczucia i empatii to także dobrze znane słabości egoisty. Poniżej opisane są cztery wskazówki, które pozwolą ci poznać, czy zachowujesz się samolubnie.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję