Reklama

Rodzina

Pijani małoletni

Jedna trzecia 12-latków zna już smak alkoholu, a ponad połowa 15-latków przynajmniej raz w życiu była pijana. Raporty dotyczące spożywania napojów wysokoprocentowych przez młodych ludzi są zatrważające. Jak zapobiegać alkoholizmowi wśród nieletnich? Kiedy wdrożyć skuteczną pomoc i jak rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Policjanci z koszalińskiej drogówki zatrzymali pijanego nastolatka, który kierował autem. Siedzący za kierownicą 16-latek nie miał prawa jazdy. W Białymstoku nastoletni chłopak jechał bez uprawnień samochodem rodziców. W jednej z poznańskich galerii handlowych dwie grupy agresywnych nieletnich, będących pod wpływem napojów wysokoprocentowych, miały terroryzować klientów i pracowników. Alkoholizm wśród dzieci i nastolatków staje się coraz większym problemem, a wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok się obniża. Gdzie szukać pomocy?

Zatrważające dane

„44% uczniów upija się przynajmniej raz w miesiącu, zaś 74% młodych ludzi wybiera piwo”. Ponad 80% nastolatków w wieku od 15 do 18 lat ma za sobą przynajmniej jedną próbę picia alkoholu – takie są wnioski z raportu „Alkohol w Polsce”. Jedna trzecia 12-latków zna już smak alkoholu. Polska młodzież najczęściej sięga po piwo, w drugiej kolejności po wódkę, następnie po wino oraz inne mocne alkohole. Jak tłumaczy dr Sławomir Ślaski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 44% uczniów upija się przynajmniej raz w miesiącu; 74% młodych ludzi wybiera piwo. – W czasie pandemii spożycie napojów wysokoprocentowych spadło z 22% do 11%. Po jej zakończeniu wzrosło spożycie alkoholu wśród pijących ryzykownie (takie osoby spożywają alkohol jednorazowo w dużych ilościach i z większą częstotliwością) – dodaje psycholog.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego młodzi sięgają po alkohol?

Presja rówieśników, doświadczenia rodzinne, ciekawość, brak asertywności, chęć przeżycia przygód i oderwanie się od codziennych problemów, a czasem bunt wobec dorosłych – to najczęściej wymieniane przyczyny, dla których młodzież sięga po napoje wyskokowe. – W przypadku nastolatków mających niskie poczucie własnej wartości alkohol pomaga złagodzić nieśmiałość. Pojawiają się też chęć zaimponowania kolegom lub obawa przed odrzuceniem przez grupę. Jest także młodzież, która powiela wzór konsumpcji alkoholu przez osoby dorosłe, i dla tej grupy picie alkoholu stanowi główne źródło rozrywki i dobrej zabawy – wyjaśnia Aleksandra Jeziorowska, psycholog i psychoterapeutka uzależnień w procesie certyfikacji. Proces uzależniania się od alkoholu nastolatków przebiega znacznie szybciej niż w przypadku osób dorosłych ze względu na ich mniejszą umiejętność kontrolowania zachowań czy dokonywania właściwej oceny rzeczywistości. Specjaliści wiele miejsca i uwagi poświęcają problematyce wpływu uzależnienia od alkoholu jednego członka na funkcjonowanie całej rodziny. – Wychowywanie się w domu, w którym występuje problem nadużywania alkoholu, praktycznie zawsze ma większy lub mniejszy wpływ na psychikę i funkcjonowanie dziecka. Jeśli w rodzinie były lub są przypadki uzależnienia, młodemu człowiekowi łatwiej je powielić. Uczy się w ten sposób, trochę paradoksalnie, radzenia sobie z trudnościami i emocjami – mówi dr Sabina Zalewska, terapeutka, mediatorka rodzinna z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie. Ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na pojawienie się uzależnienia, jest środowisko rówieśnicze, w którym dziecko się obraca. – Jest to ważna przestrzeń dla młodego człowieka. Tam bowiem kształtują się wzorce jego postępowania, zarówno te dobre, jak i te złe – zaznacza dr Zalewska.

Reklama

Co powinno zaniepokoić rodziców lub opiekunów?

– Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców powinny być nie tylko powroty nastolatka do domu pod wpływem alkoholu, ale również wagarowanie, uciekanie w świat nowoczesnych technologii czy wycofywanie się z relacji. To rodzice stanowią dla swoich dzieci wzór funkcjonowania w dorosłym życiu i wpływają na podejmowane przez nie decyzje dotyczące ich relacji z alkoholem – tłumaczy Agnieszka Misiaszek, psycholog i psychoterapeuta uzależnień w procesie certyfikacji.

Kto pije więcej?

Psychologowie podkreślają, że przebieg rozwoju uzależnienia od alkoholu ma podobny schemat. – Młodzi chłopcy w porównaniu z rówieśniczkami zaczynają w młodszym wieku pić w sposób bardziej destrukcyjny, co skutkuje również tym, że zazwyczaj szybciej się uzależniają. Picie alkoholu przez kobiety najczęściej ma podłoże emocjonalne, alkohol jest sposobem poradzenia sobie ze stresem, z trudnymi emocjami, a także środkiem ułatwiającym zasypianie – zauważa Aleksandra Jeziorowska.

Reklama

Naukowcy z University of Illinois w Chicago dowiedli, że spożywanie napojów wysokoprocentowych jest szczególnie niebezpieczne przed 15. rokiem życia. Osoby, które zaczynają pić w tym wieku, aż cztery razy częściej uzależniają się od napojów wyskokowych w dorosłości niż osoby, które zaczęły pić w wieku 20 lat lub później. Ponadto picie alkoholu przed 21. rokiem życia trwale uszkadza mózg, osłabia pamięć, zaburza koncentrację, ogranicza umiejętności korzystania z mowy i pogarsza umiejętności poznawcze.

Jak rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu od alkoholu?

– Najlepiej jest mówić o tym wprost. Warto pokazać dziecku konsekwencje picia alkoholu. Działania profilaktyczne i edukacyjne nie przynoszą rezultatów, bo są mało atrakcyjne dla młodych ludzi. Poszukiwanie takiego właśnie sposobu odreagowania pokazuje, że młodzi nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością, emocjami i trudnościami. Dlatego ważne jest, aby rodzice udzielili im w tych sferach swojego wsparcia – podkreśla dr Zalewska.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

2024-02-13 13:57

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rezygnacja z rodziny

Badania psychologiczne i socjologiczne wskazują, że trwała rodzina i posiadanie dzieci dają ludziom poczucie szczęścia osobistego. Niestety, troski o tak pojmowane szczęście nie znajdziemy we współczesnych europejskich trendach kulturowych, społecznych i politycznych.

Europejska polityka nie ma wymiaru prorodzinnego. W oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej małżeństwem i rodziną nazywa się także związki osób tej samej płci, konwencja stambulska wymienia pojęcie rodziny tylko i wyłącznie w kontekście przemocy, a w ostatnich projektach zmian traktatów UE słowa „kobieta” i „mężczyzna” mają być zastąpione słowem „gender”. – Jeśli chodzi o gender, to najczęściej co innego słyszymy w mediach, a co innego jest wdrażane w życie społeczne. W tym zakresie nie ma miejsca na rzeczową dyskusję. Ktoś, kto myśli inaczej, niezgodnie z duchem gender, jest oskarżany o „mowę nienawiści” czy o „brak tolerancji”. W nauce nad każdą tezą można i trzeba dyskutować, zgadzać się bądź nie. W tym przypadku jednak trzeba przyjąć z góry określone, najczęściej nieprawdziwe założenia, które w większości są pozbawione naukowych dowodów i rzetelnych badań. W ideologii gender próbuje się podważyć znaczenie płci biologicznej, znaczenie małżeństwa, inaczej rozumie się rodzinę – wskazuje psycholog rodziny dr. hab. Maria Ryś.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: zamordowano 14 chrześcijan - odmówili przejścia na islam

2024-05-28 10:38

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

islam

Kongo

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Region Północnego Kiwu w Demokratycznej Republice Konga kolejny raz spłynął krwią chrześcijan. Rebelianci związani z tzw. Państwem Islamskim uprowadzili 15 wyznawców Chrystusa i postawili im ultimatum - przejście na islam albo śmierć. 14 osób, w tym kilku zaledwie nastolatków, odmówiło wyrzeczenia się Chrystusa. W brutalny sposób zostali zamordowani maczetami i strzałami z kałasznikowa.

Przejście na islam albo śmierć dla chrześcijan

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski

2024-05-31 09:30

ks. Ł

Zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski. Przez ponad 40 lat posługiwał jako Duszpasterz Rodzin Archidiecezji Wrocławskiej. Odszedł w wieku 78 lat życia i 52 lat kapłaństwa.

Urodził się w 20 marca 1946 roku w Latkowej (diecezja kaliska). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie i zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do seminarium duchownego we Wrocławiu. Świecenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej w 1972 roku z rąk ówczesnego abp. Bolesława Kominka. Po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii pw, św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, gdzie posługiwał przez 4 lata, po czym rozpoczął studia w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Funkcję diecezjalnego Duszpasterza Rodzin, ks. Paszkowski objął w 1979 roku tuż po ukończeniu studiów specjalistycznych. Był inicjatorem powstania we Wrocławiu Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. W ramach działalności tego ośrodka funkcjonują: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, Duszpasterski Telefon Zaufania, Wrocławskie Porozumienie na rzecz Obrony Dziecka i Rodziny, a także Archidiecezjalna Poradnia Adopcyjna - Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Zmarły kapłan był też sędzią Metropolitalnego Sądu Kościelnego Archidiecezji Wrocławskiej i wykładowca w Katedrze Teologii Praktycznej PWT. Ksiądz prałat Stanisław Paszkowski przeszedł na emeryturę 30 czerwca 2021 roku. Wtedy to zaangażował się w „Grupę33” - duszpasterstwo przeznaczone dla panien i kawalerów, czyli osób stanu wolnego, w różnym wieku. Zmarł 31 maja 2024 roku w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję