Reklama

Niedziela Podlaska

Z pasterską wizytą

Biskup Piotr Sawczuk przeprowadził wizytację kanoniczną parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie w dekanacie brańskim.

Niedziela podlaska 13/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Fryderyk Bogusz odznaczony medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej.

Fryderyk Bogusz odznaczony medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasterz diecezji wizytował parafie przez dwie kolejne niedziele 10 oraz 17 marca. W progu świątyni biskupa powitali miejscowi duszpasterze: ks. Zbigniew Bolewski – proboszcz oraz ks. Radosław Wiechnik – wikariusz. Obecny był również dziekan brański ks. Andrzej Ulaczyk. W asyście licznie zgromadzonej służby liturgicznej biskup został wprowadzony do świątyni parafialnej, po czym miał miejsce obrzęd inaugurujący czas wizytacji. Proboszcz przestawił sprawozdanie z działalności duszpasterskiej i gospodarczej parafii. Na ręce biskupa swoje sprawozdania złożyli przedstawiciele poszczególnych grup i wspólnot parafialnych.

Wizytacja kanoniczna stała się dobrą okazją, aby podziękować za wieloletnią pracę na rzecz parafii oraz wyróżnić Fryderyka Bogusza. Z tej racji bp Piotr Sawczuk odznaczył go złotym medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. Jak głosi treść dołączonego do odznaczenia dyplomu, wyróżnienie to zostało przyznane w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, za wieloletni trud posługi na stanowisku kościelnego, za aktywny udział w działalności Straży Honorowej, a także w życiu religijnym parafii Topczewo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup nawiedził również cmentarz parafialny. W modlitwie Miłosierdziu Bożemu powierzał zmarłych parafian oraz wszystkie osoby spoczywające na tym miejscu. Zgodnie ze stałym programem wizytacji pasterz diecezji spotkał się również z Radą Parafialną. Pierwszego dnia wizytacji biskup celebrował Eucharystię w kościele parafialnym jak również w kaplicy św. Andrzeja Boboli w Lizie Starej.

Kolejną niedzielę wizytacyjną wypełniły spotkania w dwóch pozostałych kaplicach leżących na terenie parafii: Wniebowstąpienia Pańskiego w Mierzwinie oraz św. Jana Chrzciciela w Filipach. Stały się one okazją do wspólnej modlitwy podczas Eucharystii oraz do poznania lokalnej społeczności. Wizytację zakończyła uroczysta Msza św. w kościele parafialnym. W homilii biskup przypomniał znaczenie piątej niedzieli okresu Wielkiego Postu. Jak zaznaczył, zaczyna ona czas bezpośredniego przygotowania do Paschy Pana. – Cztery tygodnie były ukierunkowane na nasze nawrócenie i pokutę za grzechy. Od dzisiaj natomiast liturgia będzie nas prowadzić ku Osobie Jezusa cierpiącego, konającego, a potem Zmartwychwstałego. Ktoś zwrócił słusznie uwagę na to, że owszem, Bóg objawia Siebie człowiekowi, ale też i człowiek powinien objawić siebie Bogu, odkryć się przed Nim. To nie jest łatwy ruch, ale bardzo potrzebny – powiedział biskup.

Na teranie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa im. ks. Jakuba Falkowskiego w Topczewie. Tę placówkę oświatową biskup odwiedzi 23 maja.

Parafia w Topczewie została założona w 1433 r. Obecnie liczy ponad 2 tys. mieszkańców. Należy podkreślić, że w bocznej kaplicy topczewskiej świątyni znajduje się cudami słynący obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W czasie potopu szwedzkiego (1655-60) został on pocięty na 76 części i wyrzucony na śmietnisko. Dzięki niezwykłej jasności, która promieniowała w ciemne noce, został odnaleziony przez wiernych, odrestaurowany i umieszczony ponownie w ołtarzu. O niektórych cudach w Topczewie wspomina Jasnogórska księga cudów.

2024-03-26 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Babski bunt w Olendach

Niedziela podlaska 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ewa Sopel

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową

W kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudce, Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, rozpoczęto uroczystość upamiętniającą 70. rocznicę buntu mieszkańców wsi Olendy przeciwko przymusowej kolektywizacji ziemi.

Podczas Mszy św. 28 kwietnia, w homilii, biskup przypomniał historię kolektywizacji, jej początki i konsekwencje. Podkreślił, że historia, która wydarzyła się w 1954 r. w Olendach, była najgłośniejszym wydarzeniem zbiorowego buntu przeciwko odbieraniu rolnikom ich własności. Kiedy zapadła decyzja o utworzeniu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, mieszkańcy Olend, w tym przeważająca liczba kobiet wyszły na pole, aby zablokować spółdzielcze traktory orzące odebraną ziemię. 8 osób zostało aresztowanych i dotkliwie ukaranych. Bunt w Olendach wyróżniał się tym, że prym wiodły kobiety i dlatego nazwano go „buntem babskim”.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję