Reklama

Niedziela Podlaska

Świąteczne celebracje

Biskup Piotr Sawczuk przewodniczył liturgii Triduum Paschalnego.

Niedziela podlaska 15/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Poświęcenie wody podczas Wigilii Paschalnej – parafia konkatedralna w Sokołowie Podlaskim

Poświęcenie wody podczas Wigilii Paschalnej – parafia konkatedralna w Sokołowie Podlaskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Czwartek bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze. Na początku życzenia obecnym na liturgii kapłanom złożyły dzieci.

W homilii biskup przypomniał, że liturgia ta otwiera Święte Triduum Paschalne. – Nasze myśli biegną do jerozolimskiego Wieczernika, gdzie Jezus ustanowił dwa sakramenty fundamentalne dla życia Kościoła. Dziś, patrząc na tamto wydarzenie z perspektywy dwóch tysięcy lat, przeżywamy dzień wdzięczności za kapłaństwo i Eucharystię. Za złożenie w słabych dłoniach powołanych przez siebie ludzi wielkiego daru Chrystusowego kapłaństwa i za wypełnianie na ich słowa Boską obecnością sakramentalnych postaci chleba i wina – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie celebracji Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia.

Liturgia Męki Pańskiej

Pasterz diecezji liturgię Wielkiego Piątku celebrował w kościele katedralnym. Jej centralnym punktem jest adoracja krzyża. W homilii biskup pytał, jakiej nauki udziela nam krzyż Chrystusa. Zwrócił uwagę na cztery wymiary. Jak zauważył, krzyż pozwala odczuć dramat osamotnienia, którego Jezus doświadczał przez całą swoją Mękę od modlitwy w Ogrójcu aż po śmierć. Krzyż uczy także milczenia. – Zawstydza nas milczenie Jezusa, podczas gdy my krzykiem zwykle reagujemy na cierpienie, ból, czy choćby niewygodę. Krzyż pokazuje, co to znaczy dotrzymać danego słowa. Uczy także miłości i służby. Jezus na krzyżu myślał o innych, o Matce, o Apostole, o łotrze. My natomiast myślimy głównie, a może nawet wyłącznie o sobie. W czasie cierpienia wzmaga się pokusa egoizmu – powiedział.

Po obrzędzie komunii św. Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Ciemna Jutrznia

Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek i Wielką Sobotę modlono się Liturgią Godzin. Biskup przewodniczył Jutrzni oraz Godzinie Czytań. W modlitwie tej uczestniczyli kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Obecni byli również kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

Reklama

Wigilia Paschalna

Najważniejszą liturgię całego roku liturgicznego biskup celebrował w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. W skierowanym do wiernych słowie zwrócił uwagę na bogactwo Wigilii Paschalnej, której zasadnicze części stanowią: poświęcenie ognia, rozbudowana liturgia słowa, poświęcenie wody wraz z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz liturgia eucharystyczna. Rozważając poszczególne części podkreślił między innymi rolę i znaczenie chrztu św. : – Chrzest wlał w nas kiedyś Boże życie, obmył ze zmazy pierworodnego grzechu, włączył we wspólnotę Kościoła. Dzisiaj mamy okazję postawić sobie pytanie, czy nie pozwoliliśmy, aby dzisiejszy świat, który ma sposoby na przesadzanie nawet dużych drzew, nie przesadził nas po cichu w miejsce, gdzie jest mnóstwo zmysłowych wrażeń, ale mało życiodajnych soków.

Życzył, aby wszyscy ludzie zjednoczeni z Chrystusem sakramentem chrztu, z radością szli Jego drogą. Eucharystię koncelebrowali kapłani pracujący w sokołowskiej parafii oraz księża goście.

Msza św. Rezurekcyjna

W poranek zmartwychwstania bp Piotr Sawczuk celebrował Eucharystię w kościele katedralnym. Tradycyjnie rozpoczęła ją procesja, która trzykrotnie przeszła wokół świątyni. W homilii biskup zaznaczył, że zmartwychwstanie jest fundamentalną prawdą wiary chrześcijańskiej. Z tego powodu chrześcijaństwo jest religią życia, nadziei i radości. Jak zauważył nie ma żadnych świadków samego momentu zmartwychwstania. – Nikt zmartwychwstania nie widział, a jednocześnie jest wielu świadków Zmartwychwstałego Pana i to nie tylko wśród Apostołów i kobiet, ale na przestrzeni wieków takich świadków są miliony, a siłę ich świadectwa mierzy się siłą miłości do Jezusa.

Na zakończenie liturgii świąteczne życzenia biskupowi złożył proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Wiesław Niemyjski.

2024-04-09 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: czy nasz XXI wiek nie zaczął być Wielką Sobotą?

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Triduum Paschalne

Marian Sztajner

Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, której przewodniczył w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowskie abp Wacław Depo metropolita częstochowski podkreślił, że „wpatrując się w Grób Pański dostrzegamy, że wbrew zwiastunom kłamstwa, którzy za pieniądze od arcykapłanów mówili, że wykradziono ciało Jezusa, widzimy, że On żyje i zwycięża świat swoim zmartwychwstaniem”.

Metropolita częstochowski pytał, „czy nasz XXI wiek nie zaczął być Wielką Sobotą, a więc czasem na zawsze pogrzebania Boga, w imię wolności bez granic dla prawdy i moralności, w imię tolerancji, która wprost zakazuje mówić prawdy i nie pozwala mówić o granicach dobra i zła ?” i dodał: „Słyszymy, że wiele się zmieniło w naszej polskiej rzeczywistości, a przecież wciąż stacje telewizyjne, gazety i portale pełne są ostrzeżeń i nie tyle co przed terroryzmem, a przed świętami wielkanocnymi”.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja drohiczyńska: Pierwsza tura zmian personalnych

2024-06-20 13:05

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

drohiczynska.pl

Biskup Piotr Sawczuk 18 czerwca br. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie wręczył przybyłym księżom nominaty uwzględniające tegoroczne zmiany personalne.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Słowo wprowadzenia skierował wikariusz generalny ks. prał. Zbigniew Rostkowski. Biskup zwracając się do kapłanów zachęcił do radosnego podjęcia obowiązków duszpasterskich na nowych placówkach. Podkreślił rolę i znaczenie prowadzenia systematycznego życia duchowego opartego na żywej relacji z Jezusem. Następnie zostały wręczone dekrety kierujące do pracy na parafii. Zmiany wchodzą w życie z dniem 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

ME w pływaniu - złoto Rzeszutka, pięć polskich medali w czwartek

2024-06-20 20:37

[ TEMATY ]

Mistrzostwa Europy

pływanie

PAP/ANDREJ CUKIC

Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

Andrzej Rzeszutek został w Belgradzie mistrzem Europy w skokach do wody z trampoliny 1-metrowej. W konkurencjach pływackich biało-czerwoni wywalczyli w czwartek cztery medale: srebrny i trzy brązowe.

Jako pierwszy z Polaków w czwartek z medalu cieszył się właśnie Rzeszutek. Przed ostatnią próbą był drugi ze sporą stratą do Matteo Santoro, ale w decydującej Włoch uzyskał niskie noty i spadł na drugie miejsce. Trzeci był jego rodak Stefano Belotti, który także "rzutem na taśmę" pozbawił medalu Kacpra Lesiaka. Ostatecznie drugi z Polaków ukończył zawody czwarty ze stratą zaledwie 0,2 pkt do podium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję