Reklama

Kościół

Młodzi pasjonaci liturgii

Jest w Kościele miejsce na stawianie wymagań – stwierdził ks. Szymon Kapłon w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 18

[ TEMATY ]

konkurs

Maria Fortuna-Sudor

Laureaci z grupy starszej z przedstawicielami organizatorów

Laureaci z grupy starszej z przedstawicielami organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do historii przeszła 9. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. W pierwszym etapie uczestniczyło 1223 uczniów – 226 ze szkół podstawowych (kategoria I) i 997 ze szkół ponadpodstawowych (kategoria II). Na finał do Krakowa zjechali najlepsi z trzydziestu pięciu archidiecezji i diecezji w Polsce: 140 z podstawówek i 204 ze szkół ponadpodstawowych. W sumie 344 pasjonatów liturgii!

Sens

Dla finalistów było to nie tylko rozwiązywanie niełatwego testu, ale też spotkanie, w ramach którego uczestniczyli m.in. w grze terenowej prowadzonej przez kleryków oraz w prezentacji przygotowanej przez Dawida Makowskiego, koordynatora projektu „Z pasji do liturgii”. Dzień finału OKWL uświadomił uczestnikom, że jest ich wielu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W podsumowaniu konkursu i podziękowaniu wszystkim zaangażowanym za jego organizację, a uczestnikom – za udział ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca i organizator OKWL, przywołał myśl kard. Josepha Ratzingera o odnowie Kościoła: „Autentyczna reforma zabiega o przesłonięte prawdziwe chrześcijaństwo i akceptuje jego wymogi i formację; błędna reforma, zamiast prowadzić człowieka, biega za nim i w ten sposób zmienia chrześcijaństwo w kiepsko funkcjonujący sklepik, natrętnie zabiegający o klientelę”. Kapłan przyznał, że dzięki konkursowi przekonał się, iż te słowa są prawdziwe. Zauważył, że zainteresowanie konkursem potwierdza sens stawiania młodym wymagań, i zwracając się do zebranych na ogłoszeniu wyników, stwierdził: – To, że podjęliście wyzwanie, znaczy, iż jest w Kościele miejsce na rzetelne myślenie, jest w Kościele miejsce na stawianie wymagań, jest w Kościele miejsce na szukanie prawdy.

Laureaci

W tegorocznej edycji, w kategorii uczniów szkół podstawowych, najwyższe lokaty zdobyli: Wincenty Supronowicz (diec. białostocka) – 3. miejsce, Jan Wierzbicki (diec. elbląska) – 2. miejsce, Tadeusz Przybycień (diec. rzeszowska) – 1. miejsce. Z kolei w kategorii uczniów starszych 3. miejsce zajął Jakub Bylina (diec. lubelska), na 2. – Robert Sikora, a 1. – Piotr Tryhuk (obydwaj licealiści z arch. krakowskiej).

Reklama

W rozmowie z Niedzielą laureaci zwracali uwagę, że wiedza, znajomość wskazanych lektur to za mało, aby się dobrze przygotować do konkursu. – Trzeba żyć liturgią i pogłębiać swą wiarę – przekonywał Robert Sikora. A Piotr Tryhuk zapewniał, że wiedza zdobyta w ramach przygotowań do konkursu przekłada się na wiarę: – Poznając liturgię, tak naprawdę poznajemy największą tajemnicę wiary. Zgłębiając liturgię, zbliżamy się do Boga.

Nadzieja

Zamiłowania do liturgii pogratulował finalistom OKWL rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ks. Michał Kania, który zauważył: – Ta przestrzeń związana z liturgią jest bardzo istotna, ponieważ sprowadza się ona do pewnego piękna, które ubogaca i uszlachetnia uczestniczących w liturgii. Z kolei reprezentujący organizatorów konkursu ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej”, wyraził nadzieję, że wysiłek podjęty przy okazji konkursu zaowocuje jeszcze piękniejszym przeżywaniem Mszy św. Zwrócił też uwagę na element logo trwającego w archidiecezji krakowskiej Kongresu Eucharystycznego – dłoń trzymającą Najświętszy Sakrament. I zaznaczył: – Stajecie się ręką, która podaje innym Pana Jezusa.

Organizatorzy konkursu już zapraszają do udziału w 10. edycji OKWL. Zapewniają, że warto podjąć wyzwanie. Zainteresowanych odsyłają na stronę: https: //okwl.pl .

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny - Cyberfoto 2014

[ TEMATY ]

konkurs

fotografia

Fragment plakatu

Już po raz 17. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza wszystkich fotografujących do udziału w Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji Cybertfoto2014.

CZYTAJ DALEJ

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Kiedy Brat Albert podarował go arcybiskupowi Szeptyckiemu, do Lwowa, arcybiskup nie umieścił go w kaplicy, ale dał do muzeum archidiecezjalnego; a najpierw trzymał u siebie w mieszkaniu. To nie jest obraz, który był namalowany do świątyni. Już samo pytanie, po co – na jaki użytek został on namalowany, jest pytaniem jakoś niewłaściwym.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

2024-06-17 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Prawda o życiu wiecznym pokazuje, że te decyzje i czyny, które podejmujemy tu i teraz, mają w sobie ładunek na całą wieczność. Co z tego, co ja robię, będzie trwać wiecznie – mówił kard. Ryś u dominikanek.   

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję