Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Co to jest kontemplacja?

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 20

[ TEMATY ]

kontemplacja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród wielu form modlitwy jest również kontemplacja. Ten sposób modlitwy nazywany jest przez chrześcijańskich mistrzów życia duchowego modlitwą serca. Definicja ta wiele nam wyjaśnia, ponieważ modlić się sercem to niejako wyłączyć zmysły, które są narzędziem modlitwy w innych formach. Modlimy się przecież, wypowiadając słowa, śpiewając, czytając, słuchając homilii, katechezy, pisząc list do Boga. W tych formach modlitwy jesteśmy naturalnie zmuszeni do korzystania z intelektu i zmysłów. Kiedy modlimy się, czytając, musimy zadać sobie trud rozumienia, przeanalizowania i zapamiętania tekstu. Kiedy modlimy się własnymi słowami, trzeba myśleć o tym, co i jak się mówi. Różne formy modlitwy mocno nas angażują. Potrzeba zaangażowania w przygotowanie się i przebieg modlitwy zmusza nas do skupienia się nie tylko na Bogu, ale również na treści i formie modlitwy, co z kolei wymusza na nas – czy tego chcemy, czy nie – skupienie się na samym sobie.

W modlitwie kontemplacyjnej natomiast jest zupełnie inaczej. Skoro jest ona uznawana za modlitwę serca, to nie będą tutaj potrzebne słowa ani kreatywne myśli, aby coś konkretnego zostało wyrażone przez modlącego się. Kontemplacja to przede wszystkim stanięcie w obecności Boga, to bycie z Nim przez trwanie, w którym po ludzku nic się nie dzieję. Nic Mu nie mówię, ale też nie domagam się od Boga, aby w tej chwili coś mi powiedział. Kontemplacja to miłosne milczenie. Każdy, kto widział zakochanych siedzących naprzeciw siebie i patrzących sobie w oczy przez dłuższą chwilę, w zupełnym milczeniu lub przytulonych, aby przez pewien czas jedynie czuć swoją obecność, w której słowa są zbędne, ten potrafi wyobrazić sobie, jak bardzo ważny jest język miłości w formie modlitwy, którą nazywamy kontemplacją. Kontemplacja to święte, miłosne milczenie, to trwanie w zachwycie, to przestrzeń spotkania, w czasie którego nie tylko ja trwam w obecności Boga, ale uświadamiam sobie, że On sam w miłosnej atmosferze wpatruje się w moje życie, niejako je kontempluje. Bóg zawsze jest inicjatorem spotkania. Nasza modlitwa pozostaje tylko odpowiedzią na Jego pragnienie miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kontemplacja może być niekiedy błędnie rozumiana jako jedynie wyciszenie się, uspokojenie myśli, żeby nabrać sił do dalszej pracy, zwłaszcza gdy odczuwa się zmęczenie. W chrześcijańskim życiu pojęcie kontemplacji zostało w ostatnim czasie zatarte przez naleciałości z różnych kręgów religijnych i kulturowych, w których kontemplacja rozumiana jest jako poszukiwanie przyjemności tylko w sobie. Prowadzi to do postawienia siebie w centrum, co niekiedy utwierdza postawę egoizmu. Chrześcijańska kontemplacja jako jedna z form modlitwy stawia w centrum Jedynego Boga w Trójcy Świętej. On jest źródłem i celem wszystkiego.

Wydaje się, że taka modlitwa, w której nie trzeba się zbytnio angażować, bo wystarczy tylko być i trwać w obecności Boga, jest czymś bardzo łatwym. Okazuje się jednak, że jest to modlitwa, której trzeba się uczyć z wielką cierpliwością. Tylko poświęcenie czasu i konsekwentna praktyka są najlepszą szkołą kontemplacji. Nie brakuje dziś w Kościele katolickim propozycji rekolekcji, które pogłębiają tematykę kontemplacji i wprowadzają uczestników w samą modlitwę.

2024-05-07 08:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pocieszać tych, którzy są w utrapieniu

Niedziela łódzka 27/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wspólnota

kontemplacja

Ks. Łukasz Burchard

Abp Grzegorz Ryś razem z ks. prof. Krzysztofem Guzowskim i ks. dr. Grzegorzem Korczakiem

Abp Grzegorz Ryś razem z ks. prof. Krzysztofem Guzowskim
i ks. dr. Grzegorzem Korczakiem

Arcybiskup Grzegorz Ryś dokonał obrzędu obłóczyn ks. prof. Krzysztofa Guzowskiego (KUL) i ks. dr. Grzegorza Korczaka (archidiecezja łódzka) jako członków nowo zatwierdzonej wspólnoty kontemplacyjnej o nazwie Słudzy Ducha Pocieszyciela. Głównym jej zadaniem będzie kierownictwo duchowe dla księży, pomoc w rozeznawaniu duchowym oraz wsparcie kapłanów przeżywających trudności. Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, że nowa wspólnota, opierając się na zażyłej relacji przyjaźni z Duchem Świętym, „stanie się jak oaza, w której tryska żywa woda i wokół której rozwija się życie, gdyż «kto przyjmuje Ducha Świętego i otwiera się na Niego, sam staje się zdrojem i źródłem»” (por. J. Ratzinger).

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Napastnik wtargnął do domu starców i zabił sześć osób

2024-07-22 18:19

[ TEMATY ]

Chorwacja

pixabay.com

W poniedziałek do domu starców w mieście Daruvar w centralnej Chorwacji wtargnął napastnik z bronią i otworzył ogień. Na miejscu zabił pięć osób i ranił kilka kolejnych, z których jedna zmarła wskutek odniesionych ran w szpitalu – poinformował chorwacki minister zdrowia Vili Berosz.

51-letni mężczyzna wszedł na teren placówki z pistoletem i zastrzelił na miejscu pięć osób, w tym własną matkę, innych mieszkańców ośrodka oraz jego pracownika. Kolejna osoba zmarła w szpitalu. Sprawca jest odznaczonym prezydenckim orderem emerytowanym funkcjonariuszem żandarmerii wojskowej - poinformował portal Index.

CZYTAJ DALEJ

O. Bashobora: Boża miłość jest wspaniała

2024-07-23 08:47

[ TEMATY ]

o. John Bashobora

Ks. Paweł Kłys

Setki osób uczestniczyły w charyzmatycznych rekolekcjach prowadzonych przez ugandyjskiego duchownego i charyzmatyka, ojca Johna Baptista Bashoborę. W poniedziałek, 22 lipca, w parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się wydarzenie, które przyciągnęło wiernych z Białegostoku, Bełchatowa, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia i Zgierza. Tematem spotkań były relacje pomiędzy człowiekiem a Bogiem oraz relacje międzyludzkie.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej, po której nastąpiło uwielbienie prowadzone przez parafialną wspólnotę charyzmatyczną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję