Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Ożywcze działanie

8 czerwca podczas Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja w Sulęcinie bp Adam Dyczkowski dokonał uroczystego powołania 23 osób świeckich do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Przed rozpoczęciem Eucharystii proboszcz ks. Piotr Mazurek zwrócił się do Księdza Biskupa z prośbą o przyjęcie kandydatów do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na szczególny czas przyjęcia posługi przez nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., który przypada w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. - Duch Święty ożywia i motywuje do działania Kościół, a więc pobudza i wzywa każdego z nas do konkretnego posługiwania. To Chrystus wybiera sobie osoby na przestrzeni dziejów historii zbawienia, aby szli i owoc przynosili - mówił Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie nadzwyczajnych szafarzy i ich rodzin z Księdzem Biskupem.
Biskup diecezjalny Adam Dyczkowski dekretem z dnia 1 maja 1998 r. ogłosił możliwość przygotowania do pomocy w parafiach nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ze względu na osoby chore, niepełnosprawne, przebywające w domu lub w szpitalu. W Dekrecie tym czytamy m.in.: "Mając na uwadze wskazania Kościoła (...) ustanawiam nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którzy będą udzielać Komunii św. podczas Mszy św., z racji licznego udziału wiernych, czy jakiejś niedyspozycji celebransa, a także pomogą duszpasterzowi w zanoszeniu Ciała Chrystusa do domów, szpitali, więzień, innych pomieszczeń, których wierni z różnych powodów nie mogą brać udziału w sprawowanej Eucharystii we własnym kościele parafialnym".

Stanisław Kowalczyk

IV Festiwal "Totus Tuus"

Modlitwa z serca

31 maja w Gorzowie Wlkp. odbył się IV Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej "Totus Tuus" dedykowany Ojcu Świętemu. Na scenie przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski zaprezentowało się 11 zespołów wokalno-instrumentalnych z terenu całej diecezji.
Każdy z wykonawców, podzielonych na dwie kategorie wiekowe (szkoły podstawowe i gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne), wykonał dwa dowolne utwory religijne. Najpierw prezentowali się młodsi, a w przerwach między występami odbywało się losowania nagród rzeczowych dla tych, którzy prawidłowo rozwiązali krzyżówkę umieszczoną w Credo - gazecie parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, gospodarza festiwalu. Jako ostatni zaprezentował się gość festiwalu - zespół Radka Nowickiego z Dębna "Łobuzy Jezusa".
Po zakończeniu zmagań konkursowych wszyscy przeszli do kościoła, gdzie została odprawiona Msza św. dla uczestników i festiwalowych gości. Po zakończeniu liturgii ks. Jan Bagiński, przewodniczący jury, ogłosił wyniki. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych I miejsce zajęła schola z Baczyny Sergiusza Osipowicza, II miejsce zajął zespół "Nadzieja" ze Szkoły Podstawowej w Przewozie prowadzony przez Barbarę Mielczarek, a III miejsce "Aniołki Jezusa" ze Ściechowa, które do śpiewu zachęcał proboszcz ks. Tadeusz Giedrys.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył zespół "Agapa" ze Szprotawy prowadzony przez Urszulę Stochel-Matuszak, II miejsce zajął ściechowski zespół ks. T. Giedrysa "Źródełko", natomiast III "Arkadia" z Gorzowa, którą od wielu lat prowadzi Ewa Jałowy.
Wręczono również nagrodę specjalną - Puchar Dyrektora Lubuskiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Otrzymał ją zespół "Yahweh" z parafii pw. św. Anny w Szczańcu.
Wielkie podziękowanie należą się proboszczowi księdzu Władysławowi Pawlikowi, który w właściwy sobie sposób hojnie wszystkich ugościł.
Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku na festiwal przyjadą nie tylko młodzi widzowie, ale i ich rodzice. Liczą, że pomni przyrzeczeń deklarowanych Ojcu Świętemu 2 czerwca 1997 r. wspólnie z mieszkańcami Gorzowa festiwalowi goście udowodnią szczerość zobowiązań poprzez wyśpiewaną modlitwę.
Kiedy sześć lat temu goszczący na lubuskiej ziemi Jan Paweł II prosił nas wszystkich o modlitwę, ochoczo wykrzyknęliśmy: Po-mo-że-my... Dzisiaj, z perspektywy czasu widać, że jego słowa faktycznie zapadły nam w serca, o czym świadczy rozwój różnorodnych wspólnot parafialnych. Naturalną rekcją na słowa Ojca Świętego stała się coroczna organizacja festiwalu "Totus Tuus", który z jednej strony przypomina nam nieustannie o słowach Ojca Świętego, a z drugiej sam jest modlitwą. Głównym organizatorem festiwalu od początku jego powstania jest parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski. Natomiast współorganizatorami - tradycyjnie już Lubuskie Centrum Kultury Chrześcijańskiej i w tym roku Grodzki Dom Kultury w Gorzowie, który zapewnił nagłośnienie i obsługę techniczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Robert Jałowy

Nowa Sól

W dniach 23-24 maja młodzież z Ruchu Światło-Życie działająca przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli zorganizowała w Otyniu Młodzieżowy Dzień Skupienia. Uczestniczyli w nim członkowie różnych grup działających przy parafii pw. św. Józefa. Oazowy Dzień Skupienia był dla wszystkich grup pogłębieniem wiary i osobistej relacji do Jezusa Chrystusa.

Reklama

Sulęcin

W dniach 18-28 maja odbyła się Ekumeniczna Pielgrzymka z Gniezna i Magdeburga do Berlina na Ekumeniczny Dzień Kościoła. Wierni wyznania katolickiego i protestanckiego pielgrzymowali ze Wschodu i Zachodu, by spotkać się przy Bramie Brandenburskiej, gdzie w dniach od 29 maja do 1 czerwca odbywał się Ekumeniczny Dzień Kościoła pod hasłem "Powinniście być błogosławieństwem". Trasa pielgrzymki z Gniezna wiodła przez Lednicę, Poznań, Świebodzin, Paradyż Sulęcin, Ośno Lubuskie, Frankfurt, Fürstenwalde, Erkner do Berlina. Pielgrzymka była związana z dwoma postaciami: Św. Wojciechem - biskupem oraz Cesarzem Ottonem III. Organizatorami tego ekumenicznego dzieła byli protestancki superintendent Arnt Farack z Oranienburga i katolicki dziekan Mathias Brühle z Henningsdorf. W dniach 20-24 maja pielgrzymowano przez diecezję zielonogórsko-gorzowską. 22 maja pielgrzymi oraz mieszkańcy Sulęcina i okolic spotkali się w kościele św. Mikołaja na wspólnym nabożeństwie ekumenicznym. Modlono się o pokój na świecie, o jedność chrześcijan.

Reklama

S. K.

Gorzów Wlkp.

Ruch Światło-Życie parafii pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp. zorganizował 31 maja koncert nowej muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołu "Bafitad plus goście". Centralnym punktem programu tego koncertu był uroczysty Apel Jasnogórski. Zespół "Bafitad" jest ubiegłorocznym laureatem Festiwalu Pokój i Dobro, który odbył się w Zielonej Górze. Jego wokalistką jest animatorka diakonii muzycznej Hanna Maculewicz.

B. D.

Oaza Rodzin

Na rodzinny wypoczynek z Bogiem w terminie 12-26 lipca do Rokitna zaprasza Ruch Domowy Kościół. Oprócz codziennej Eucharystii i rozmów o tematyce małżeńskiej i rodzinnej w wolnych chwilach proponujemy plażowanie nad jeziorem, spacery po Rokitniańskim Wzgórzu, wycieczki po najbliższej okolicy. Czas pobytu na Oazie Rodzin zbliża małżonków i cementuje rodzinę, pozwala odnaleźć Boga w życiu codziennym oraz rozwiązać wiele problemów we wzajemnym porozumiewaniu się. Zgłoszenia i informacje pod nr tel. (0-68) 453-50-35.

Jednym zdaniem

Z 6 na 7 czerwca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu kolejna Fatimska Noc Pokutna zgromadziła wiernych z miasta i okolic.

12 czerwca w Bibliotece Wojewódzkiej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze w ramach Czwartków Lubuskich odbyła się promocja książki ks. Zygmunta Kowalczuka pt. Kardynał Mieczysław Halka Ledóchowski - prymas czasów niewoli.

13 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Maciek Maleńczuk, wokalista rockowych zespołów wykonał kantyczki do Maryi.

14 czerwca w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze występ kwartetu "The Gdansk Philharmonik Brass" rozpoczął Festiwal Organowy im. G. Ph. Telemanna.

W dniach 14 i 17 czerwca w parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze odbyły się uroczystości odpustowe, na zakończenie których muzycy Lubuskiej Symfonietty i chór "Adoramus" wykonali Litanię do Męczenników Międzyrzeckich na sopran, skrzypce, chór mieszany i orkiestrę smyczkową.

14 czerwca w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie członkowie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej uczestniczyli w Dniu Skupienia.

15 czerwca Klub "Antoni" działający przy parafii pw. św. Antoniego w Nowej Soli zorganizował festyn, w czasie którego obok zabaw i loterii przeprowadzono konkurs wiedzy o parafii.

16 czerwca w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie Wlkp. w pół roku po śmierci proboszcza parafii ks. kan. Jana Pikuły wykonano Requiem Mozarta. Było to pierwsze w Gorzowie wykonanie wszystkich napisanych przez Mozarta części Mszy żałobnej d-moll.

17 czerwca członkowie zielonogórskiego Klubu Inteligencji Katolickiej uczestniczyli w Mszy św. kończącej rok pracy klubu w kościele pw. Ducha Świętego.

Przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze powołano nowe koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Zaproszenia

6 lipca o godz. 12.00 w bazylice mniejszej w Rokitnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji integracji pokoleń Kresowian, na którą zaprasza kustosz sanktuarium ks. kan. T. Kondracki oraz Świebodziński Związek Kresowian.

KSM działający przy parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie zaprasza 12 i 13 lipca na Przegląd Parafialnych Zespołów Muzycznych. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. (0-603) 58-66- 24. Zgłoszenia można wysyłać pod adresem: KSM, parafia pw. św. Henryka, ul. Skłodowskiej 1, 69-200 Sulęcin.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Już kolejny raz parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz parafia św. Mikołaja w Wolborzu połączyły swoje siły, organizując niezapomniane rekolekcje w drodze, czyli pielgrzymkę, której tym razem celem była Francja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję