Reklama

Kościół

Bydgoszcz

Świętowanie trwa

Zależy mi na tym, żeby nie poprzestać na rocznicowych obchodach. Bardzo chciałbym, aby w diecezji nastąpiły poruszenie serc i dalszy etap budowania wspólnoty (rodziny) diecezjalnej – podkreśla ks. Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja bydgoska jest najmłodsza w Polsce. 24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II wydał bullę (weszła ona w życie miesiąc później, 25 marca), na mocy której terytorium nowej diecezji zostało wydzielone z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji pelplińskiej i koszalińskiej.

Od ubiegłego roku w diecezji bydgoskiej mają miejsce liczne uroczystości i wydarzenia związane z obchodami jej 20-lecia. W programie znalazły się m.in. Msze św. dziękczynne, spotkania z biskupami i duchowieństwem, pielgrzymki do miejsc związanych z historią diecezji. Trwa peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano, każdego 25. dnia miesiąca odbywają się nowenny przybliżające postacie związane z diecezją bydgoską, mają również miejsce liczne wydarzenia kulturalne, m.in. teatralne i muzyczne. Na początku maja otwarte zostało Muzeum Diecezji Bydgoskiej. Zaprezentowano w nim znaleziska z badań archeologicznych z 2018 r., pamiątki z parafii farnej, wartościowe monety i dary Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z okazji 25. rocznicy wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Bydgoszczy 7 czerwca sprawowana była uroczysta Msza św. w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja pod przewodnictwem bp. Włodarczyka, podczas której homilię wygłosi metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Uroczystości zakończył koncert uwielbieniowy dla św. Jana Pawła II Kocham i błogosławię z udziałem stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Reklama

24 czerwca odbędzie się koncert z cyklu Uwielbienie na Wyspie pn. W cieniu Twej ręki. Na scenie wystąpią m.in. Ada Rychwalska, uczestniczka programu The Voice of Poland, czy 50-osobowy chór utworzony z przedstawicieli różnych wspólnot. Będzie też okazja do wysłuchania świadectw duchowych ks. Wojciecha Węgrzyniaka, cenionego rekolekcjonisty, Moniki i Marcina Gomułków, prowadzących blog „Początek wieczności”, czy Wojciecha Modesta Amaro, znanego restauratora.

Tego dnia proboszczom zostaną rozdane ponad 200-stronicowe książki z treściami formacyjnymi i planem inicjatyw rocznicowych. /i.c.

2024-06-18 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki na obchodach Lubelskiego Lipca 1980: tu kruszał mur komunistycznego zniewolenia

Epoka Solidarności ma swój początek, swój czas, w dwóch wielkich wydarzeniach: wizycie Jana Pawła II, naszego wielkiego papieża w czerwcu'79 roku w Polsce, oraz na Lubelszczyźnie; tu kruszał Mur Berliński, tu kruszał mur komunistycznego zniewolenia - mówił w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen otrzymała raport o stratach wojennych od polskich europosłów

2024-07-17 00:14

[ TEMATY ]

parlament europejski

Ursula von der Leyen

raport o reparacjach

Arkadiusz Mularczyk

Łukasz Brodzik

Europoseł Arkadiusz Mularczyk wręcza Ursuli von der Leyen raport o stratach wojennych

Europoseł Arkadiusz Mularczyk wręcza Ursuli von der Leyen raport o stratach wojennych

Europoseł Arkadiusz Mularczyk, były wiceminister spraw zagranicznych wręczył Ursuli von der Leyen podczas pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego nowej kadencji, raport o stratach z II wojny światowej poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Dokument przygotowany w języku angielskim przewodnicząca Komisji Europejskiej, która stara się o reelekcję, otrzymała do rąk własnych.

Europoseł Mularczyk w rozmowie z portalem niedziela.pl stwierdził, że Polacy muszą walczyć o sprawiedliwość także w Unii Europejskiej, bo obecny rząd Donalda Tuska chce sprawę strat z II wojny światowej sprzedać za - jak to określił - "koraliki". Dodał również, że w poprzedniej kadencji jako wiceminister spraw zagranicznych przekazał oficjalne pismo przewodniczącej Komisji Europejskiej z opisem problematyki i załączonym trzytomowym raportem, ale pozostało ono bez odpowiedzi. Stąd należało przypomnieć Ursuli von der Leyen o całej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

USA: odnowa Kościoła przez Eucharystię

2024-07-18 18:40

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest rozpoczęty wczoraj Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens.

Podkreślił, że odnowa Kościoła oparta na Eucharystii zdaje egzamin. Episkopat zainicjował ten proces przed dwoma laty, najpierw na szczeblu diecezjalnym, a potem przez cały ubiegły rok w parafiach, małych grupach. Była to ewangelizacja ludzi, którzy choć są katolikami nie zawsze zdają sobie sprawę, czym jest Eucharystia - mówi bp Cozzens. Pierwszym owocem tych starań jest trwający do niedzieli w Indianapolis kongres. Ponad 50 tys. wiernych codziennie uczestniczy tam we Mszy, adoracjach i katechezach. Wcześniej od 17 maja z czterech stron Stanów Zjednoczonych zmierzała do Indianapolis pielgrzymka z Najświętszym Sakramentem. Przebyto w sumie ponad 10 tys. km. Na różnych etapach uczestniczyło w niej 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję