Reklama

Jasna Góra

(Nie)odkryta Jasna Góra

W naszym minicyklu wakacyjnym chcemy zaprezentować miejsca, które – obok Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej – warto zwiedzić na Jasnej Górze, oraz pokazać to, jak sanktuarium zmieniało się w ostatnich latach.

2024-07-08 18:49

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 58-59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania w Bastionie św. Barbary

Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania w Bastionie św. Barbary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biżuteria, naczynia i szaty liturgiczne, instrumenty muzyczne, obrazy, rzeźby, militaria, pamiątki narodowe z frontów, obozów i miejsc zsyłki Polaków, a nawet... papieskie BMW – m.in. takie przedmioty możemy podziwiać w muzeach jasnogórskich.

Skarbiec

To najcenniejszy obiekt muzealny. Eksponowane w nim liczne dary wotywne są wyrazem wiary oraz wdzięczności Polaków dla Matki Bożej za łaski, które im wyprosiła. W Skarbcu znajduje się monstrancja o. Kordeckiego. Została ona przekazana jako wotum narodu polskiego za obronę sanktuarium przed Szwedami w czasie potopu. Monstrancja jest arcydziełem sztuki złotniczej, zdobi ją ponad 5 tys. drogich kamieni. Ponadto w Skarbcu przechowywane są m.in.: wyjątkowo cenny komplet porcelany z wytwórni w Miśni – dar króla Augusta III Sasa, XV-wieczne ornaty oraz obrazy Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bastion św. Rocha

Wśród licznych eksponatów znajdziemy tu pamiątki ukazujące walki żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej, ekspozycję przedstawiającą historię NSZZ „Solidarność” oraz wota przywiezione po katastrofie smoleńskiej. W nowych pomieszczeniach bastionu udostępniona jest wystawa „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”. Udostępniono na niej wiele pamiątek po tych dwóch wielkich postaciach Kościoła, np. czarne BMW E34525ix z 1992 r. o watykańskim numerze rejestracyjnym SCV00906, które służyło św. Janowi Pawłowi II.

Bastion św. Barbary

Naszym oczom ukazują się odrestaurowane mury i kazamaty z długą historią. Prezentowana jest tu również wystawa „Golgota Wschodu”. Ukazuje ona cierpienia Polaków zadawane przez władców Rosji i ZSRR od I rozbioru Polski aż do wyjazdu wojsk rosyjskich w 1993 r. Odbywając tę bolesną lekcję historii, dochodzimy także do kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania. Ponadto w bastionie znajduje się 200-letnie drzewko oliwne. Jest to wyraz duchowej łączności z doświadczaną wojną Ziemią Świętą.

Reklama

Muzeum 600-lecia

Odwiedzając ten obiekt, możemy prześledzić historię ponad 600-letniej obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz dzieje Zakonu Paulinów. Zobaczymy tutaj sukienki służące do dekoracji wizerunku. Naszą uwagę przykuje zapewne olbrzymie malowidło autorstwa Tomasza Dolabelli, przedstawiające przeniesienie relikwii św. Pawła Pustelnika z Wenecji do Budy na Węgrzech. W muzeum można również podziwiać dary królowej Bony: XVI-wieczne różaniec, kapę i ornat oraz interesującą kolekcję instrumentów muzycznych, których używała Kapela Jasnogórska. Na wyróżnienie zasługuje bardzo cenna trąbka norymberska Hieronymusa Starcka z XVII wieku.

Poligloci

Sanktuarium warto zwiedzać z przewodnikiem z Jasnogórskiego Centrum Informacji (JCI), którym kieruje s. Małgorzata Kierznowska, urszulanka szara. – Podjęła się niełatwego zadania całkowitej modernizacji tej instytucji, dzięki czemu jasnogórscy pielgrzymi i turyści są przyjmowani i oprowadzani po sanktuarium w sposób profesjonalny – podkreśla o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Jasnogórskie Centrum Informacji jest otwarte codziennie w godz. 8-17, obiekty muzealne są natomiast czynne w godz. 9-17. Zachęcamy do tego, aby termin zwiedzania zarezerwować wcześniej. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę internetową: jci.jasnagora.pl . – Jeżeli ktoś pojawia się u nas spontanicznie, również jest szansa na oprowadzanie, ale tylko wtedy, gdy przewodnik ma przerwę między jedną a drugą grupą. Jeżeli goście nie mogą czekać, wtedy korzystamy z pomocy naszych wolontariuszy – wyjaśnia s. Małgorzata. Przewodnicy oprowadzają w językach: polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, niderlandzkim, ukraińskim, rosyjskim, węgierskim, chorwackim i słowackim. Standardowe oprowadzanie trwa ok. 90 min. Warto dodać, że jasnogórscy przewodnicy wchodzą z grupami do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej również w trakcie Liturgii (mają na to pozwolenie od władz klasztoru), ponieważ pielgrzymi/turyści dysponują zazwyczaj ograniczonym czasem.

Mały Watykan

– Ktoś mi kiedyś powiedział, że Jasna Góra to taki mały Watykan. Bardzo serdecznie zapraszam do tego miejsca. Matka Boża, a także przewodnicy jasnogórscy czekają. Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na Państwa oczekiwania i jak najpełniej ukazać tajemnice tego miejsca – zachęca s. Kierznowska. – Nam się wydaje, że dużo wiemy, ale okazuje się, że Jasna Góra skrywa jeszcze tyle tajemnic, że za każdym razem odkrywamy coś nowego – podsumowuje dyrektor JCI.

Więcej wiadomości w Jasnogórskim Centrum Informacji

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okiem kustosza

Niedziela Ogólnopolska 35/2022, str. 10-11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

O. waldemar Pastusiak

O. waldemar Pastusiak

Pielgrzymi przybywają tu przede wszystkim po to, żeby się modlić, ale Jasna Góra jest też miejscem poznawania historii – podkreśla w rozmowie z Niedzielą kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

Marian Florek: Najciekawsze dla Ojca miejsca na Jasnej Górze to...

Ojciec Waldemar Pastusiak: Cała Jasna Góra jest bardzo ciekawym miejscem. Nikt jednak nie podważy wyjątkowości Kaplicy Matki Bożej. Zdarza się nam, że możemy być w kaplicy sami. Kiedy nie ma ludzi i hałasu, zupełnie inaczej odczuwa się obecność Matki Bożej. Jest głęboka cisza. Dzieje się tak m.in. w nocy, kiedy zmieniamy sukienkę Matki Bożej. Odbywa się to raz w roku. To szczególny moment, kiedy w chórze zakonnym wynosimy obraz Matki Bożej, możemy go zobaczyć z odległości kilkunastu centymetrów, dotknąć. Jest wiele miejsc na Jasnej Górze, gdzie możemy się modlić i odpoczywać. Mamy np. uroczy klasztorny ogród...

CZYTAJ DALEJ

Niosący Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 30/2023, str. 20

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

commons.wikimedia.org

Św. Krzysztof

Św. Krzysztof

Zwracają się do niego kierowcy i osoby znajdujące się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Informacje na temat św. Krzysztofa mieszają się z narosłymi wokół jego postaci legendami. Wiele o jego życiu mówi Złota legenda Jakuba de Voragine – najpopularniejszy średniowieczny zbiór żywotów świętych. Krzysztof miał być olbrzymem, który pragnąc odpokutować swoje grzeszne życie, zamieszkał nad Jordanem, by przenosić na swoich barkach pielgrzymów zmierzających do Ziemi Świętej. Pewnego razu przeniósł dziecko, które okazało się Zbawicielem. Stąd pochodzi imię Christoforos, czyli niosący Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację kardynała i mianował jego następcę

2024-07-25 13:21

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania Archidiecezją Metropolitalną Bamako (Mali) złożoną przez 80-letniego kardynała Jean Zerbo. Jednocześnie jego następcą mianował dotychczasowego biskupa diecezji Sikasso, 56-letniego Roberta Cissé - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Nowy arcybiskup-metropolita stolicy Mali, Robert Cissé urodził się 7 lipca 1968 r. w Bamako. Studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym św. Augustyna w Bamako i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym św. Piotra Klawera w Koumi, w Burkina Faso. Został wyświęcony na kapłana 10 lipca 1993 r. w Koutiala, inkardynując się do diecezji Sikasso.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję