Reklama

Niedziela Legnicka

Święta brama otwarta

– Bądźmy pielgrzymami w pielgrzymce nadziei – zaapelował bp Andrzej Siemieniewski do uczestników uroczystej inauguracji Jubileuszu Roku 2025 w niedzielę Świętej Rodziny w Legnicy.

Niedziela legnicka 2/2025, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Krzyż jubileuszowy w procesji do katedry nieśli górnicy

Krzyż jubileuszowy w procesji do katedry nieśli górnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza odsłona uroczystości miała miejsce w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie zgromadzili się: biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, biskup senior Stefan Cichy, kapituła katedralna, księża, siostry zakonne, górnicy, strażacy, harcerze, liczne poczty sztandarowe oraz rzesza wiernych z całej diecezji. Na rozpoczęcie odczytana została bulla papieska Spes non confundit, powołująca Rok Jubileuszowy. Następnie górnicy podnieśli krzyż jubileuszowy i wyruszyła procesja do katedry. Wierni przeszli przez legnicki Rynek ze śpiewem kolęd. Przed drzwiami katedry ukazany został krzyż – narzędzie zbawienia i znak naszej nadziei, który został wniesiony do świątyni. Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Andrzej poświęcił wodę i pokropił wiernych na pamiątkę przyjętego chrztu. Następnie rozpoczęła się Msza św. Na początku homilii przywołał moment inauguracji Roku Świętego w Watykanie, odniósł się także do symboliki ukazanej na drzwiach świętych oraz gestu przekroczenia przez papieża Franciszka progu drzwi.

Reklama

– Święta brama została otwarta, to zwyczaj sięgający wieków historii Kościoła. Cel zawsze jest jeden: przypomnienie, że słowo Boga trwa na wieki, a jest to słowo zbawienia. Przejście przez drzwi ma również głęboki sens. Odnosi się do słów Jezusa: „Ja jestem bramą owiec”. To także wezwanie, zachęta, przynaglenie ze strony Jezusa: „Jeśli ktoś wejdzie, będzie zbawiony” – podkreślił. Przypomniał też sceny biblijne umieszczone na drzwiach świętych bazyliki św. Piotra, na których znajdujemy streszczenie historii zbawienia. – Pierwsza scena to wypędzenie pierwszych ludzi z raju. To przekazanie prawdy o naszej kondycji. To z powodu grzechu za człowiekiem zamyka się brama raju. Jednak tam, gdzie wzmógł się grzech, jeszcze obficiej rozlała się łaska. To również zwiastowanie nadziei płynącej od Boga. Kolejne sceny, zwłaszcza Zwiastowanie, na której pojawia się Anioł, obwieszcza łaskę od Boga, która rozleje się obficie. I tak kolejne sceny ukazują rozlewanie się łaski miłosierdzia – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup legnicki odniósł się też do słów Jezusa zamieszczonymi nad bramą świętą: „Oto stoję u drzwi i kołaczę”. – Słowa przypominają nam o zadaniach Roku Jubileuszowego. To przede wszystkim ewangelizacja kerygmatyczna, tzn. zawierająca przesłanie historii zbawienia, głoszenie, obwieszczanie, świadectwo życia, które ma prowadzić do przyjęcia Jezusa. Właśnie my mamy wyruszyć z tym przesłaniem w pielgrzymkę życia. Mamy być pielgrzymami w pielgrzymce nadziei – zaznaczył. Zatem znaki na drzwiach świętych uświadamiają nam nie tylko naszą moralną kondycję, ale też ukazują lekarstwo. Biskup Siemieniewski zachęcił do częstego wpatrywania się w krzyż jubileuszowy, który przypomina, że my – chrześcijanie – uchwyciliśmy się nadziei, która jest w Jezusie Chrystusie. – Krzyż i kotwica, będące w logo tego roku, niech przypominają o naszym zakotwiczeniu w Chrystusa i o tym, że mamy innych przyprowadzić do Niego. Sięgajmy też do skarbca wiary Apostołów i wiary pokoleń. Przez wiarę i bliskość mamy stawać się dziećmi Bożymi – zakończył.

Na zakończenie Eucharystii biskup legnicki wręczył dekrety nowo powołanym członkom Rady Duszpasterskiej. Następnie wręczył świece jubileuszowe przedstawicielom wszystkich dekanatów.

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Piotr Kot nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, został wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Doroczne spotkanie tego gremium rozpoczęło się w środę 2 września w Gnieźnie. Potrwa do piątku.

Rektorzy wybrali również nowego wiceprzewodniczącego i sekretarza. Pierwszą funkcję powierzono dominikaninowi o. dr. Pawłowi Klimczakowi, rektorowi Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Sekretarzem został wybrany ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, które w tym roku jest gospodarzem spotkania.
CZYTAJ DALEJ

Bystrzyca Kłodzka: Biskup pochwalił parafian

2026-03-05 18:27

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wizytacja kanoniczna

Bystrzyca Kłodzka

ks. Andrzej Ćwik

Parafia św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Bp Marek Mendyk podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Bp Marek Mendyk podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

W niedzielę 1 marca parafię św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej odwiedził w ramach wizytacji kanonicznej bp Marek Mendyk. Spotkanie było okazją do wspólnej modlitwy, rozmów z wiernymi oraz podsumowania życia duszpasterskiego wspólnoty.

– Dla mnie wielka radość, że tę niedzielę mogę przeżywać w waszej wspólnocie. Cieszę się waszą prostą wiarą, bo ona jest fundamentem Kościoła – zaznaczył biskup na początku liturgii, zapewniając parafian o modlitwie za ich rodziny i bliskich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Wołkowicz: To Bóg tworzy nasze serca

2026-03-06 09:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wielkopostny Kościół Stacyjny pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na os. Widzew Wschód

Wielkopostny Kościół Stacyjny pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na os. Widzew Wschód

Bóg, który jest kochającym Ojcem, który tworzy nasze serce i chce to serce przemieniać, pozostawiając nas wolnym, chce nam też pokazać, do czego nasze wybory mogą doprowadzić. Jeżeli Jemu zaufamy w każdej sytuacji naszego życia, to nasze życie będzie w ramionach kochającego Ojca, Pana Boga, przez całą wieczność, w krainie wiecznej szczęśliwości. Ale kiedy zaufamy ludziom, kiedy zaufamy dobrom, kiedy zaufamy wszystkiemu, co nie jest Panem Bogiem albo od Pana Boga odciąga, to nasze życie może być jedną wielką przegraną - mówił bp Wołkowicz.

Na szlaku Łódzkich Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych znalazł się kościół pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na os. Widzew Wschód, gdzie liturgii stacyjnej przewodniczył tam administrator Archidiecezji Łódzkiej - biskup Zbigniew Wołkowicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję