Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Formacja i edukacja

Blisko 100 osób uczestniczyło w dniu skupienia dla duszpasterzy, nauczycieli i liderów świeckich zajmujących się formacją środowisk nauczycielskich w Polsce, którzy spotkali się 30 czerwca w Częstochowie. Spotkaniu przewodniczył bp Edward Dajczak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli.
Spotkanie było próbą poszukiwania sposobów formacji osób, które wrócą do swoich środowisk i będą animatorami nauczycieli. Zdaniem ks. Eugeniusza Jankiewicza, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli, chodzi bowiem przede wszystkim o przygotowanie liderów duszpasterstwa nauczycielskiego, aby mogli w swoich miejscowościach tworzyć lub reaktywować te środowiska. Dzień skupienia miał być również okazją do zjednoczenia i uaktywnienia duszpasterzy i liderów nauczycielskich z całego kraju. W czasie spotkania bp E. Dajczak zwracał uwagę na nauczycielską służbę, która jest dla pedagogów "formą istnienia". Mówiąc o powołaniu nauczyciela, Biskup Edward zachęcał do "wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Świętego i życia we wspólnocie osób".
W programie znalazły się zajęcia warsztatowe, które poprowadzili przedstawiciele Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe z Gdyni. Zastanawiano się nad edukacją medialną w pracy duszpasterza nauczycieli oraz jak pracować z nastolatkiem, który przeżywa trudne problemy osobiste.
1 lipca nauczyciele i duszpasterze nauczycieli wzięli udział w II Ogólnopolskim Sympozjum Nauczycieli na Jasnej Górze, w czasie którego zastanawiano się nad znaczeniem chrześcijańskiej tożsamości nauczyciela. Sesja poprzedziła 66. Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców.

B.D.

Caritas

2,5 tys. dzieci pojedzie na wakacje

2,5 tys. dzieci z naszej diecezji będzie wypoczywało w te wakacje dzięki Caritas. Zorganizowano dla nich kolonie, obozy oraz półkolonie. Część dzieci wyjedzie na kolonie integracyjne z rówieśnikami z Niemiec, Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Międzynarodowe kolonie integracyjne organizuje, oprócz Parafialnych Zespołów Caritas, Środowiskowa Sekcja na rzecz Dzieci i Młodzieży POMOC wraz z gorzowskim Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Kolonie te będą się odbywały nad morzem w Jarosławcu oraz w Łagowie Lubuskim i weźmie w nich udział 900 dzieci z 30 parafii diecezji oraz 360 dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Część funduszy na ten wypoczynek Parafialne Zespoły Caritas pokryły z własnych budżetów, z Ośrodków Pomocy Społecznej, funduszu alkoholowego i od sponsorów. Ponadto 70 dzieci z rodzin najuboższych, wskazanych przez parafialne zespoły Caritas, pojedzie na kolonie integracyjne z dziećmi niemieckimi do Annahütte w Brandenburgii lub będzie aktywnie wypoczywać z rówieśnikami z Niemiec na dwutygodniowych obozach w Strychach k. Przytocznej. Kolonie te są finansowane ze środków organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Grupa dzieci utalentowanych językowo weźmie także udział w obozach językowych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w miejscowości Długie. Dzieci, które wezmą udział w koloniach, pochodzą z rodzin ubogich albo zagrożonych różnego rodzaju niedostosowaniem społecznym. Są one w dużej części objęte całoroczną opieką w świetlicach profilaktyczno-wychowawczych prowadzonych przez parafialne Caritas. Łącznie Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wspomaga lub organizuje wypoczynek dla 2506 dzieci, nad którymi opiekę sprawować będzie ponad 200 opiekunów-wolontariuszy. Na tegoroczną akcję letnią Caritas przeznaczyła ponad 200 tys. zł, z czego 153 tys. zostało zebranych podczas ubiegłorocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, a 54 tys. złożono jako dar ołtarza z 210 parafii diecezji podczas uroczystości milenijnych ku czci Pierwszych Męczenników Polski, które odbyły się 15 czerwca w Międzyrzeczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. A.D.

Rodzina Radia Maryja

z Zielonej Góry, łącząc się duchowo z pielgrzymami zdążającymi na Jasną Górę w dniach 2-12 sierpnia, będzie pielgrzymować codziennie w tym czasie do kościołów zielonogórskich w intencji pieszej pielgrzymki diecezjalnej oraz w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny i Radia Maryja.

Reklama

2.08 godz. 6.00 - udział w Mszy św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi, wyjście i odprowadzenie pielgrzymów,
4.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego,
5.08 godz. 18.30 - Msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta,
6.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
7.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
8.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej,
9.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele Świętej Trójcy w Ochli,
11.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele Świętego Ducha,
12.08 godz. 18.00 - Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi, po Mszy św. spotkanie wszystkich Kół Przyjaciół Radia Maryja.

Grodowiec

21 czerwca członkowie Odnowy w Duchu Świętym zgromadzili się w liczbie 600 osób w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu na Dniu Wspólnoty. Przewodnim hasłem tego dnia był fragment z Pisma Świętego "Wystarczy ci mojej łaski" (2 Kor 12, 9). Z pielgrzymami spotkał się bp Adam Dyczkowski, konferencję nt. posługi charyzmatycznej wygosił ks. Waldemar Grzyb, a ks. kustosz Witold Pietsch przedstawił historię sanktruarium. Zwieńczeniem dnia była Msza św., której przwodniczył ks. Euganiusz Drzewiecki, moderator diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym, a homilię wygłosił ks. Zbigniew Tartak.

Zaproszenia

Wspólnota "Pustynia w mieście" zaprasza w dniach 26-31 lipca na rekolekcje ciszy. Hasłem dni skupienia w duchu karmelitańskim będą słowa z Księgi Ozeasza: "Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić do jej serca" (Oz 2, 16). Liczba miejsc ograniczona. Rekolekcje odbędą się w domu wspólnoty "Pustynia w mieście". Zgłoszenia: Leszno Dolne 38, Leszno Górne 67-321, tel. (068) 376 60 71.

Organizatorzy rekolekcji Spotkań Małżeńskich "Dialog we dwoje" zapraszają ich uczestników na 14-dniowe turnusy wakacyjne dla małżeństw i ich rodzin. Koszarawa (Beskid Sądecki) w terminie: 10-23.08. Informacje: Piotr Narowski, tel. (068) 453-77-40.

Szkoła Języków Obcych eMKa zaprasza na wakacyjne obozy językowe dla młodzieży od 14 lat nad jeziorem Lipie w miejscowości Długie. Terminy: 21-30.07 - obóz j. angielskiego, 21-30.07 - obóz j. angielskiego, 1-10.08 - obóz j. angielskiego. W terminie 1-10.08 odbędą się też kolonie dla dzieci we wczesnym stadium nauki j. angielskiego. Informacje i zgłoszenia: biuro KSM ul. Aliny 7, Zielona Góra, tel. (068) 320-72-96.

Cisi Pracownicy Krzyża zapraszają na rekolekcje do Domu "Uzdrowienie Chorych" w Głogowie. Ośrodek jest przystosowany dla potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych. Najbliższe terminy: 26.07 - 2.08, 23-30.08, 6-13.09. Informacje i zgłoszenia: Cisi Pracownicy Krzyża, 67-200 Głogów, ul. ks. Novarese 2, tel. (076) 833-32-97.

Akcja Katolicka naszej diecezji zaprasza swoich członków i sympatyków na wakacyjne spotkanie z Akcją Katolicką do ośrodka KSM w Sławie w terminie 18-20.07 lub 1-3.08. Istnieje możliwość uczestniczenia w skupieniu wraz z rodziną. Informacje i zgłoszenia: biuro Akcji Katolickiej, ul. Aliny 5, Zielona Góra, tel. (068) 453-97-71.

Biuro Pielgrzymkowe przy Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Gorzowie zaprasza na pielgrzymkę szlakiem 23. Sanktuariów Południowej Polski w dniach 18-28.08. Informacje: Biuro Pielgrzymkowe, ul. Słoneczna 63, Gorzów Wlkp., tel. (095) 725-05-76.

Pielgrzymka do Medjugorie na Modlitewny Festiwal Młodych w dniach 29.07 - 10.08. Koszt: 350 zł + 30 euro. Wyjazd z Zielonej Góry i Żar. Noclegi w Medjugorie na polu namiotowym (we własnym namiocie). Zgłoszenia (068) 374-00-26 lub (0691) 78-96-39.

Nowe numery telefonów!!!

Kuria Diecezjalna:
tel.: (068) 451-23-30, fax: (068) 451-23-31

Księgarnia św. Antoniego
tel.: (068) 451-23-54, fax: (068) 451-23-55

Redakcja "Aspektów":
tel./fax: (068) 451-23-56

Jednym zdaniem

16 czerwca w parafii pw. św. Klemensa w Głogowie odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Paweł Socha. Po Eucharystii odbyło się spotkanie z o. Piotrem Andrukiewiczem, całość zaś kończyła głogowska edycja programu "Rozmowy niedokończone...".

24 czerwca bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. z okazji 40-lecia pobytu w Szarczu sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo III Zakonu św. Franciszka, gdzie prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla upośledzonych dziewcząt.

28 czerwca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyły się Nieszpory za miasto, które poprowadziła wspólnota "Pustynia w mieście".

29 czerwca bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 50-lecia święceń kapłańskich dziekana ks. Antoniego Sroki, proboszcza z parafii pw. Apostołów św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Kosieczynie.

29 czerwca odpustową Mszą św. w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Pieskach koło Międzyrzecza rozpoczęły się Muzyczne Spotkania z Folklorem.

1 lipca po 85 latach znów odbyła się pielgrzymka Matki Bożej Klenickiej z Otynia do Klenicy, w której wzięło udział 170 wiernych. Mszy św. poprzedzającej wyjście pielgrzymki przewodniczył ks. kan. Tadeusz Dobrucki.

2 lipca bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej XX Pieszą Pielgrzymkę Rolników na Jasną Górę w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klenicy.

Zaproszenia

W każdą niedzielę sierpnia o godz. 19.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej odbywać się będą koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W dniach 2-3 sierpnia Łagów zaprasza na III Festiwal Kultury Szlacheckiej i Rycerskiej, który odbędzie się w parku zamkowym.

W dniach 3-10 sierpnia w Zielonej Górze odbędzie się VII Dziecięcy Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który zakończy się koncertami galowymi w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Tradycyjnie imprezę organizuje Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

W dniach 28-31 sierpnia w Zespole Szkół Zawodowych PBO przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze odbędą się warsztaty charyzmatyczne, które poprowadzi szkoła posługi charyzmatycznej Wspólnoty Cor et Lumen Christi z Anglii. Organizatorami warsztatów są grupy modlitewno-ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Informacji udzielają Agnieszka i Darek Kamysowie, tel. (068) 385-93-65.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję