Reklama

Niedziela plus

Tarnów

W rękach tarnowskich księży

Instytut Pedagogiczny im. św. Augustyna w Bouar jest darem diecezji tarnowskiej dla Republiki Środkowoafrykańskiej.

Niedziela Plus 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

w diecezjach

ks. Krzysztof Czermak/Wydział Misyjny

Biskup Leszkiewicz w jednej ze szkół

Biskup Leszkiewicz w jednej ze szkół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo wybudowany duży obiekt poświęcił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. Razem z ks. Krzysztofem Czermakiem, dyrektorem Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, odwiedził także misje prowadzone przez tarnowskich kapłanów.

Obecnie na środkowoafrykańskiej ziemi posługuje dwunastu księży z diecezji tarnowskiej i cztery osoby świeckie posłane przez biskupa tarnowskiego. Misjonarze głoszą Ewangelię i pomagają ludziom, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach. Są w tym kraju od wielu lat. Najdłuższym stażem posługi legitymują się: bp Mirosław Gucwa (31 lat) i ks. Marek Muszyński (30 lat). Mimo porwania przez rebeliantów w 2014 r. Ewangelię w Afryce nadal głosi ks. Mateusz Dziedzic; w sumie z niepełnym rokiem przerwy spowodowanym porwaniem to już 12 lat jego misyjnej posługi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instytut

Reklama

Jednym z problemów Republiki Środkowoafrykańskiej jest brak wykształconych nauczycieli, co ma wpływ na niski poziom nauczania. W Bouar powstał więc Instytut Pedagogiczny im. św. Augustyna. Pomysłodawcą jest miejscowy biskup Mirosław Gucwa, który pochodzi z diecezji tarnowskiej. Koszty budowy obiektu, wycenione na ponad 216 tys. euro, wzięła na siebie diecezja tarnowska. Biskup Gucwa tak powiedział o tej inicjatywie: – Idea powstała po moich spotkaniach z władzami i rodzicami w miejscowościach oddalonych od Bouar, gdzie brakuje nauczycieli. W jednym regionie na dziewięćdziesięcioro nauczycieli tylko dwie osoby miały dyplom, a pozostali to byli młodzi ludzie wybrani przez rodziców. Niektórzy z nich zdali maturę, uczą więc, jak mogą, bez przygotowania pedagogicznego – dodał.

Szkoła funkcjonuje już drugi rok w innych pomieszczeniach, gdzie naukę pobiera ponad trzydzieści osób. Poświęcenie poprzedziła Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Gucwy w miejscowej katedrze. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób, głównie uczennic i uczniów, a także studentów instytutu. Po Eucharystii wszyscy przeszli do gmachu szkoły. Biskup Leszkiewicz przemierzył wszystkie korytarze. Wstąpił też do licznych pomieszczeń, by wszędzie pozostawić krople święconej wody.

Wzdłuż rzeki

Goście z Tarnowa odwiedzili również wioski położone wzdłuż rzeki Ubangi. Biskup Leszkiewicz, były misjonarz, spędził prawie 8 godzin w pirodze, którą przepłynął ponad 100 km. Wizytę w czterech wspólnotach podsumował ks. Czermak: – Ksiądz biskup z wdzięcznością patrzył na kaplice, w których – zarówno z misjonarzem, jak i podczas jego nieobecności – modlą się miejscowi chrześcijanie. Niemal wszystkie kaplice powstały dzięki funduszowi tarnowskich kolędników misyjnych. Dwie wioski, Mondouli i Modale, dzięki akcji kolędników misyjnych, doczekały się szkół. Trzecia powstała w Sekia Mote z funduszy zebranych przez kleryków tarnowskiego seminarium. W obecnym roku szkolnym, a więc 20 lat po powstaniu projektu, w wymienionych szkołach uczy się ponad 750 dzieci. Mieszkańcy wiosek, w których nie ma prądu i podstawowych ułatwień życiowych, prosili biskupa przede wszystkim o pomoc w dostępie do wody pitnej – dodał.

Reklama

Po tej wizycie bp Leszkiewicz stwierdził: – Odwiedziny w wioskach otwarły mi oczy na ogrom trudnej sytuacji, w jakiej są ludzie. Z podziwem patrzyłem na pracę tarnowskich misjonarzy, dzięki którym powstały kaplice, szkoły. Jest też pamięć ludzi o tych kapłanach, którzy w przeszłości im towarzyszyli.

Tollé

To najtrudniejsza parafia spośród prowadzonych przez misjonarzy tarnowskich w Republice Środkowoafrykańskiej. Proboszcz ks. Paweł Turek ścieżką przez las przybył na motorze do Bouar, żeby spotkać się z biskupem, porozmawiać i pokazać zdjęcia ze swojej misji.

Ksiądz Czermak tłumaczył, dlaczego w Tollé nie była możliwa wizyta biskupa: – Sama wioska liczy ok. 1,5 tys. mieszkańców, położona jest w buszu, gdzie przed przybyciem ks. Pawła nie było księdza na stałe od niemal 30 lat. Oddalona jest od stolicy diecezji Bouar w linii prostej o 70 km, ale drogą trzeba przebyć 165 km. Problem jednak w tym, że terenem zawładnęli rebelianci, którzy są bezwzględni w swojej nienawiści do konkurentów politycznych i minują drogi – dodał. Przejazd samochodem do Tollé jest niemożliwy od końca listopada 2024 r.

Kpokte, Baboua i Wantiguera

Biskup Mirosław Gucwa zaprosił biskupa z Tarnowa także do wioski Kpokte. Miejscowi katolicy prosili o pomoc w wybudowaniu kaplicy, w której mogliby się gromadzić na modlitwę. Dotychczasowa kaplica „pęka w szwach”. W niedziele modli się w niej ok. 150 osób, a mała kaplica, wybudowana w 1963 r., nie wystarcza.

Ponadto biskup Leszek odwiedził parafię położoną w Baboua, niedaleko granicy z Kamerunem. To wspólnota Matki Bożej Miłosierdzia, w której już 26. rok tarnowscy misjonarze pełnią swą posługę. Do dzisiaj ochrzcili 2 tys. osób. W niedziele w kościele gromadzi się ok. 250 wiernych. Od niemal 5 lat proboszczem jest tam ks. Bronisław Kowalik.

Z kolei parafia w Wantiguera, w której proboszczem jest ks. Mateusz Dziedzic, leży ok. 10 km od Bouar. Członek rady parafialnej podziękował tarnowskiej delegacji za pomoc, którą świadczy diecezja tarnowska. Wantiguera jest w rękach księży „tarnowiaków” już ponad 20 lat. Dzięki misjonarzom m.in. został powiększony kościół i powstały stacje drogi krzyżowej. W wioskach wybudowano kaplice. Ponadto zainstalowano panele słoneczne, dzięki którym w kościele zawsze jest światło i działa mikrofon.

2025-02-11 14:05

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczyć pustyni

2025-07-15 11:50

Niedziela Plus 29/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

Włocławek

w diecezjach

diecezja włocławska

Justyna Zacharek/ diecezja.wloclawek.pl

Pamiętajcie, że Chrystus przychodzi do nas niezależnie od naszego stanu i okoliczności naszego życia czy tego, jakie są nasze emocje, jak silna czy słaba jest nasza wiara – powiedział bp Krzysztof Wętkowski.

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku zakończył się „Campus Miriam”. Czterodniowe rekolekcje były okazją do przeżycia duchowej wędrówki inspirowanej podróżą narodu wybranego przez pustynię ku ziemi obiecanej. Na zaproszenie odpowiedziało blisko 140 osób w wieku 14-30 lat, m.in. z miejscowości diecezji włocławskiej, z Krakowa, Katowic, Warszawy i Poznania.
CZYTAJ DALEJ

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Pelplin

Akademia Liderów 2025

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Jak pokazują najnowsze badania, aż 65% przedstawicieli pokolenia Z w Polsce doświadcza samotności, z czego 32% – często (MindGenic AI #Nigdywięcejsamotności, 2023). Mimo wielogodzinnej obecności w świecie wirtualnym, mediach społecznościowych i komunikatorach, młodym ludziom brakuje realnych, bliskich więzi. Akademia Liderów to miejsce, w którym te relacje są budowane od podstaw – podczas wspólnej pracy nad autorskimi projektami społecznymi, rozmów, warsztatów i spotkań z inspirującymi ekspertami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję