Reklama

Polska

Bp Muskus: potrzeba modlitwy o dobre owoce ŚDM

Wierzę, że miłosierny Bóg przygotował dla młodych wielkie rzeczy w czasie ŚDM. Naszym najważniejszym zadaniem jest dziś modlitwa o otwarcie ich serc na przyjęcie tych darów – mówił bp Damian Muskus podczas Dni Katechetycznych Archidiecezji Krakowskiej, które odbywają się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wśród najważniejszych wyzwań na ostatni rok przygotowań do spotkania młodych wymienił troskę o rejestrację jak największej liczby polskiej młodzieży, otwarcie domów na przyjęcie pielgrzymów oraz modlitwę o dobre owoce ŚDM.

[ TEMATY ]

dni

Grzegorz Popadiak, Andrzej Bulicz,

Bp Muskus ocenił, że wszyscy jesteśmy świadkami wielkiego przebudzenia w Kościele polskim i pozytywnego ruchu młodych i dla młodych, wywołanego przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodych. „To dla nas wyjątkowy czas niezwykłej mobilizacji i wielu dzieł, które już teraz przynoszą piękne owoce” – podkreślił koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.

Wśród najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed duszpasterzami i katechetami bp Damian Muskus wymienił troskę o jak najliczniejszą rejestrację polskiej młodzieży na ŚDM. Do tej pory zgłosiło się 260 tys. młodych osób z całego świata, wśród nich połowa to Polacy. „Rejestracja w systemie ułatwia młodym poruszanie się po mieście, jest dla nich gwarancją bezpieczeństwa. Mogą być pewni, że ktoś się nimi zaopiekuje, zatroszczy o ich komfort; że nie muszą się o nic martwić” – przypomniał biskup.

Reklama

Podkreślił, że zarejestrowany pielgrzym przestaje być pielgrzymem anonimowym. „W Światowych Dniach Młodzieży może uczestniczyć aktywnie, w pełni czerpiąc z bogactwa programu duchowego, który przygotowujemy” – zaznaczył biskup. Według niego zadeklarowanie udziału w ŚDM jest też wyrazem odpowiedzialności młodego człowieka za to dzieło oraz gestem solidarności wobec tych młodych, których nie stać na to, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Bp Muskus ponowił swój apel o pomoc finansową i wsparcie młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Zachęcił kapłanów do ufundowania pakietu pielgrzyma choćby jednej konkretnej osobie i przytoczył przykłady młodych, którzy dzięki takiej pomocy mogli uczestniczyć w poprzednich ŚDM. Katechetów hierarcha prosił o wrażliwe serca i szeroko otwarte oczy na potrzeby młodzieży oraz o aktywne wsparcie w zdobywaniu środków na wyjazd do Krakowa.

Koordynator przygotowań do ŚDM podkreślił, że spotkanie młodych w Krakowie będzie owocne i pełne tylko pod warunkiem jak największego zaangażowania parafii. Zaapelował do księży o otwarcie świątyń dla pielgrzymów z całego świata.

Reklama

„Kościoły całej Archidiecezji mają wypełnić się żarliwą modlitwą młodych, ich mury mają stać się przestrzenią radości i mocy płynącej ze spotkania z Jezusem” – mówił bp Muskus, prosząc, by proboszczowie współpracowali z Komitetem Organizacyjnym w organizacji katechez, adoracji i koncertów uwielbieniowych, które zaplanowano w programie ŚDM. Zaznaczył także potrzebę współpracy parafii z władzami lokalnymi w przygotowaniu przyjęcia młodych z całego świata.

Biskup poprosił także o to, by księża i katecheci aktywnie zachęcali rodziny Archidiecezji Krakowskiej do ugoszczenia młodych w swoich domach. Podkreślił, że wątpliwości krakowian i mieszkańców okolicznych dekanatów można rozwiać tylko w bezpośrednim kontakcie i w rozmowie. „Młodzi nie oczekują wiele – wystarczy kawałek podłogi i serdeczny uśmiech” – przekonywał mówca i zachęcił do organizacji spotkań z rodzinami, w których mogliby brać udział uczestnicy poprzednich ŚDM, dzieląc się swoim doświadczeniem gościny u rodzin.

Na zakończenie wystąpienia bp Muskus zaapelował o intensywną modlitwę w intencji polskiej młodzieży i młodzieży świata. „Dzieło Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w mieście świętych apostołów Bożego Miłosierdzia – Jana Pawła II i Siostry Faustyny, spotkanie, które dla młodych będzie centrum Jubileuszu Miłosierdzia, świętym czasem przeżywanym we wspólnocie z Ojcem Świętym, domaga się modlitewnego szturmu” – zaznaczył biskup.

„Wierzę głęboko, że miłosierny Bóg przygotował dla młodych wielkie rzeczy. Naszym najważniejszym zadaniem jest dziś modlitwa o otwarcie ich serc na przyjęcie tych darów, o wypełnienie ich doświadczeniem radosnego spotkania z Jezusem” - podkreślił.

2015-08-27 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni krzyżowe

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2015, str. 6

[ TEMATY ]

dni

www.szebnie.pl

Nabożeństwo dni krzyżowych

Nabożeństwo dni krzyżowych

W tym tygodniu w Polsce, przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, przypadają dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo na roli, czyli tzw. dni krzyżowe. W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku modlitwy te odbywają się już blisko 30 lat. Odbędą się także w tym roku

Dni krzyżowe obchodzone są 25 kwietnia, we wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Marka Ewangelisty, oraz w poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim, które w Polsce przeżywamy w niedzielę po 40. dniu od Zmartwychwstania. Podczas procesji o charakterze błagalnym wierni śpiewają Litanię do Wszystkich Świętych, prosząc Boga o dobre urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. Stąd też wywodzi się inna nazwa tych dni – dni błagalne.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję