Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kościoły jubileuszowe

Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu

Wędrując po kościołach jubileuszowych diecezji sosnowieckiej, odwiedzamy dziś Będzin i świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy, malowniczo położoną na wzgórzu, opodal średniowiecznego zamku.

Niedziela sosnowiecka 17/2025, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

Jarosław Ciszek

Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Będzinie

Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Będzinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki najstarszej będzińskiej parafii sięgają I połowy XIII wieku, choć pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1308 r. Drewniany kościół został zastąpiony murowanym w czasach Kazimierza Wielkiego, gdy powstawał zamek, a później był stopniowo rozbudowywany aż do XIX wieku i odbudowywany po kolejnych zniszczeniach.

Skarbiec pamięci

Wizerunek króla Kazimierza Wielkiego – fundatora pierwszego kościoła murowanego w Będzinie – został umieszczony w 2010 r. na jednym z witraży. Co roku pod koniec kwietnia odbywa się tu także Msza św. w intencji monarchy, któremu miasto tak wiele zawdzięcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do ważnych wydarzeń w dziejach parafii należała wizyta goszczącego w Będzinie w 1589 r. z ważną misją kard. Hipolita Aldobrandiniego, późniejszego papieża Klemensa VIII. Podarował on kościołowi pozłacany kielich mszalny z herbem rodowym, który jest w świątyni przechowywany do dziś i używany w czasie największych uroczystości.

W latach 2013-2015 w kościele wykonano prace ratujące go przed katastrofą budowlaną. Od tego czasu trwa też renowacja zabytkowego wyposażenia i przywracanie świątyni dawnego wyglądu. Obecnie trwa konserwacja XVIII-wiecznej ambony, wcześniej pierwotny blask odzyskał ołtarz główny.

Reklama

Prace remontowe proboszcz, ks. Andrzej Stępień, zawierzył w szczególny sposób orędownictwu św. Józefa, którego kult jest w świątyni bardzo żywy (m.in. w ramach środowych nabożeństw po wieczornych Mszach św.).

Porządek nabożeństw

Msze niedzielne odprawiane są w parafii obecnie o godz. 7.00, 9.00, 11.00 (dla dzieci), 12.30 i 18.00, a w dni powszednie o godz. 7.00 i 18.00. W wakacje nie ma Mszy św. o 7.00, a godzina Mszy wieczornej zmienia się w październiku (17.30) oraz od listopada do końca stycznia (17.00).

Parafia może poszczycić się sporą liczbą relikwii świętych, m.in. Rity, do której nabożeństwo odbywa się 22. dnia każdego miesiąca, oraz Jana Pawła II, który czczony jest tu co miesiąc w 16. dniu. Od 24 maja aż do 4 października w każdą sobotę po wieczornej Mszy św. odmawiany jest Różaniec w ramach nabożeństwa dwudziestu sobót, będący jedną z form modlitwy pompejańskiej. Adorowane są wówczas relikwie bł. Bartolo Longo, apostoła Różańca z Pompejów. Ponadto w parafii znajdują się relikwie świętych: Teresy, Wojciecha, Katarzyny ze Sieny, Franciszka, Stanisława Kostki, Izydora Oracza, Brata Alberta, Antoniego, Faustyny, a także Krzyża Świętego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Niestety, poza godzinami Mszy św. nie ma możliwości wejścia do świątyni, która jest zamknięta.

Dekanalna pielgrzymka wiernych do kościoła jubileuszowego zaplanowana jest na 6 września o godz. 11.00. Wcześniej odbędą się także dekanalne pielgrzymki Żywego Różańca (26 kwietnia godz. 11.00), Staży Honorowej NSPJ (7 czerwca godz. 11.00), a także członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Zapowiedziana jest także wrześniowa pielgrzymka wiernych z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie.

2025-04-23 08:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod znakiem lilijki

Niedziela sosnowiecka 10/2024, str. I

[ TEMATY ]

Będzin

Jarosław Ciszek

Mszę św. sprawował kapelan Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej ks. Andrzej Stępień

Mszę św. sprawował kapelan Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej ks. Andrzej Stępień

Najważniejsze święto harcerzy i skautów na całym świecie przypada 23 lutego. To Dzień Myśli Braterskiej obchodzony w dniu urodzin założyciela skautingu Roberta Baden-Powella.

Hufiec Ziemi Będzińskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego rozpoczął świętowanie od Eucharystii sprawowanej w kościele Świętej Trójcy przez kapelana ks. Andrzeja Stępnia. W świątyni zgromadzili się wierni ideałom harcerskiej lilijki w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.
CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

[ TEMATY ]

szkoła

sąd

religia w szkołach

ocena

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Końcówka roku szkolnego 2024/2025 zaskoczyła dyrektorów i rodziców decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej. W komunikacie z 11 czerwca MEN ogłosiło, że „oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen". Dla uczniów klas ósmych to wiadomość jak grom z jasnego nieba — bo to właśnie średnia decyduje o „ biało-czerwonym pasku” i dodatkowych punktach w systemie rekrutacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Prezydent Duda: zaprosiłem papieża Leona XIV do Polski

2025-07-03 12:35

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Papież Leon XIV

Vatican Media

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił nowego biskupa Rzymu do Polski.

Vatican Media
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję