Reklama

Polska

Zakopane: modlitwa o pokój zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Modlitwa o pokój na świecie w sanktuarium na Krzeptówkach zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który trwał w stolicy polskich Tatr od 23 sierpnia. Członkowie zespołów z całego świata uczestniczyli też we Mszy św. w zakopiańskim kościele św. Krzyża.

[ TEMATY ]

festiwal

Zakopane

Malgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Oto z tego szczególnego miejsca, sanktuarium, które nawiedził i poświęcił papież pielgrzym św. Jan Paweł II wołamy o jedność i pokój na świecie. Zanieśmy to przesłanie do naszych krajów - mówił ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, który współprowadził modlitwę o pokój w sanktuarium na Krzeptówkach.

Sanktuarium na Krzeptówkach nawiedziły zespoły górali niemal z całego świata. Szczególnie symboliczne było uczestnictwo górali z Ukrainy. W swoich narodowych strojach zaśpiewali jeden z utworów religijnych. Z kolei Hiszpanie zagrali na instrumentach znanych dobrze w tym południowym kraju europejskim. Modlitwa Ojcze nasz i Zdrowaś Mario wybrzmiała w kilku językach. Chór z Włoch także uświetnił nabożeństwo o pokój w zakopiańskiej świątyni. Polskie zespoły, m.in. z Beskidu Żywieckiego zaśpiewały "Barkę". Po wspólnej modlitwie zespoły wszyły na plac przed sanktuarium na Krzeptówkach i tam zaprezentowały swoje narodowe tańce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważnym punktem w programie festiwalowym była także Msza św. w kościele św. Krzyża w centrum Zakopanego, w której uczestniczyły wszystkie zespoły górali z całego świata.

Podczas festiwalu nie zabrakło konkursu kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, kiermaszu sztuki ludowej, Mistrzostw Podhala w Powożeniu. Wielką atrakcję dla licznych widzów odwiedzających namiot festiwalowy na dolnej Równi Krupowej w Zakopanem były występy zespołów podczas Dni Narodowych. Była to okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami, strojami ludowymi, a także możliwość skosztowania potraw regionalnych i nauki tańca ludowego.

Początki imprezy sięgają 1934 r., kiedy to po raz pierwszy pojawiła się idea zorganizowania zjazdu różnorodnych grup etnicznych Karpat i już wtedy pomyślana była jako konkurs. Od roku 1968 r. jest to impreza międzynarodowa. - Z roku na rok festiwal ulega niewielkim zmianom, rozwija się, ale główna idea jest od zawsze ta sama - to święto ludzi gór, okazja do podziwiania różnorodności ich kultury, strojów, muzyki, tańców, ale przede wszystkim podziwiania wszystkiego tego, co łączy Górali z różnych zakątków globu - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. Bo to tamtejszy magistrat jest głównym organizatorem festiwalu.

2015-08-28 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: 9 września spotkanie z cyklu Małżeństwo – projekt na całe życie

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Zakopane

archiwum WDR

Wydział Duszpasterstwa Rodzin zaprasza małżonków, jak i wszystkich przygotowujących się do małżeństwa, na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 9 września w kościele pod wezwaniem św. Krzyża w Zakopanem.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.15 prelekcją na temat „BYĆ WIERNYM PLANOWI BOŻEMU”, którą wygłosi ks. dr Paweł Gałuszka. Następnie o godz. 19 zostanie odprawiona Msza św., po której będzie modlitwa małżeństw i narzeczonych przed Najświętszym Sakramentem i indywidualne błogosławieństwo. Więcej informacji: https://wdr.diecezjakrakow.pl.
CZYTAJ DALEJ

Wanda Gawrońska: zawsze uważałam mojego wuja Pier Giorgio Frassatiego za świętego

2025-09-07 08:50

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

świety

Archiwum parafii

Bł. Piotr Jerzy Frassati jest patronem na trudne czasy

Bł. Piotr Jerzy Frassati jest patronem na trudne czasy

Błogosławiony Pier Giorgio Frassati, który w niedzielę zostanie ogłoszony świętym przez papieża Leona XIV, był osobą niezwykłą w swojej zwykłości - powiedziała PAP mieszkająca w Rzymie jego siostrzenica, działaczka polonijna Wanda Gawrońska. Dodała, że zawsze uważała swojego wuja za świętego.

Pier Giorgio Frassati (1901-1925) był działaczem świeckim i społecznym, członkiem wielu stowarzyszeń: Apostolstwa Modlitwy, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej, a także ruchu skautowego. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice w Turynie. Jego pasją były góry. Był zaangażowany w apostolat wiary i modlitwy oraz niesienie pomocy biednym i cierpiącym. Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina.
CZYTAJ DALEJ

El. MŚ 2026 - Polska zrewanżowała się Finlandii

2025-09-07 23:06

PAP

Polska pokonała w Chorzowie Finlandię 3:1, a Holandia na wyjeździe dość szczęśliwie wygrała z Litwą 3:2 w niedzielnych meczach grupy G eliminacji piłkarskich mistrzostw świata.

Gola dla biało-czerwonych nr 86 w 160. występie w drużynie narodowej zdobył kapitan Robert Lewandowski. W drugim kolejnym meczu na listę strzelców wpisał się Matty Cash, który otworzył wynik spotkania z Finami. Trzeci bramkę dla gospodarzy zdobył Jakub Kamiński. Polska drużyna zrewanżowała się Finlandii za czerwcową porażkę 1:2 w Helsinkach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję