Reklama

Aspekty

Uroczysta chwila

Każdy stół, przy którym mieli gromadzić się wierni, by uobecnić i uczcić Paschę Chrystusa, czyli ofiarę krzyżową, jest źródłem życia Bożego, życia wiecznego – przypomniał bp Paweł Socha, podczas uroczystości poświęcenia ołtarza stałego w gorzowskiej katedrze.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2025, str. I

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

Biskup Tadeusz Lityński uroczyście poświęcił ołtarz

Biskup Tadeusz Lityński uroczyście poświęcił ołtarz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieszpory z instalacją nowego kanonika, wręczenie odznaczeń diecezjalnych oraz poświęcenie ołtarza złożyły się na uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego. 9 września był wielkim świętem dla diecezji.

Instalacja kanonika

Uroczystości rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego rozpoczęła Sesja Zwyczajna Gorzowskiej Kapituły Katedralnej na plebanii katedralnej. Następnie w katedrze odbyły się Nieszpory połączone z instalacją nowego kanonika gremialnego ks. kan. Piotra Grabowskiego. Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim wobec kanoników i wiernych złożył wyznanie wiary oraz przysięgę wierności, dotykając księgi Ewangelii. Otrzymał również pierścień kanonicki i został wprowadzony przez prepozyta kapituły na przysługujące mu miejsce w stallach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomagają latami

Reklama

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia wręczenia odznaczeń wiernym świeckim, wyróżniającym się oddaniem i zaangażowaniem w życie Kościoła. – Nie tylko chcemy patrzeć na budynek sakralny, ale Kościół to żywa wspólnota wiary. Szczególną rolę pełnią w niej osoby, które cichą służbą całymi latami pomagają, wspierają Kościół w parafiach, pełniąc różne funkcje od organisty, zakrystianina, po prowadzącego wspólnoty, stowarzyszenia kościelne czy dbając o sprawy remontowe. To jest realizowane z wielką miłością do lokalnej wspólnoty Kościoła – mówi bp Tadeusz Lityński. Wyróżnienie z rąk pasterza diecezji otrzymało 14 osób.

– To piękne wyróżnienie, jestem zaszczycony. To docenienie pracy, którą wkładam w promocję muzyki organowej w parafii Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Tam od 30 lat współorganizuję koncerty kameralnej muzyki organowej. Bogactwo życia duchowego i parafialnego, gdy chodzi o moją osobę, wyraża się w różny sposób. Jednak akurat ta niwa muzyczna, która ze względu na moje przygotowanie zawodowe jest mi najbliższa, stała się areną moich działań – zauważa jeden z odznaczonych Waldemar Gawiejnowicz z Drezdenka.

Poświęcenie ołtarza

Na zakończenie odbyła się Msza św. podczas, której pasterz diecezji dokonał poświęcenia ołtarza i zainstalował w nim relikwie patronów diecezji – Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich. Znaczenie konsekracji przypomniał w homilii bp Paweł Socha. – Ze świętem poświęcenia katedry związane jest poświęcenie ołtarza stałego w katedrze. Dotychczas liturgia Eucharystii sprawowana była na tzw. ołtarzu przenośnym, nie związanym na stałe z posadzką. Służył on od 1945 r. Taki ołtarz poświęca się w sposób zwyczajny, tak jak inne przedmioty w kościele. Po remoncie po pożarze katedry zbudowany został ołtarz stały, który nie może być przesunięty. Dlatego dzisiaj bp Tadeusz będzie go konsekrował, namaszczał olejem świętym – wyjaśniał biskup senior. – Chrystus Pan ustanawiając pod postacią uczty ofiarnej pamiątkę ofiary, którą zaraz po Wieczerzy Pańskiej złożył z miłości do swego Ojca na ołtarzu krzyża, uświęcił stół ofiarny – ten stół, przy którym sprawował pierwszą ofiarę w Wieczerniku i każdy stół, przy którym mieli gromadzić się wierni.

2025-09-16 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepewność i ufność

[ TEMATY ]

katecheci

Zielona Góra

Głogów

Gorzów Wlkp.

Rejonowe Dni Katechetyczne

religia w szkołach

Katarzyna Krawcewicz

Podczas Mszy świętej w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze

Podczas Mszy świętej w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze

Pod koniec wakacji tradycyjnie odbyły się sierpniowe Rejonowe Dni Katechetyczne dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych, zorganizowane przez Wydział Nauki Katolickiej.

Nauczyciele religii spotkali się w parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie (22 sierpnia), w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze (23 sierpnia) i w Domu Cichych Pracowników Krzyżą w Głogowie (24 sierpnia). Razem z nimi modlili się biskupi Tadeusz Lityński i Adrian Put. Wykład „Prawo do nauczania religii w szkole” wygłosił ks. prof. Tadeusz Stanisławski z Instytutu Nauk Prawnych (Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego, Uniwersytet Zielonogórski).
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję