Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Msza św. w intencji zmarłego 76 lat temu por. Kazimierza Malczewskiego

[ TEMATY ]

Częstochowa

wojna światowa

Ks. Mariusz Frukacz

„Żołnierze 27. Pułku Piechoty kiedy bronili we wrześniu 1939 r. Ojczyzny, to nie pytali dlaczego”.- mówił w homilii ks. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie, który 13 września przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie w intencji poległego w obronie Ojczyzny 76 lat temu por. Kazimierza Malczewskiego żołnierza 27. Pułku Piechoty.

Na Mszy św. zgromadzili się członkowie rodziny zmarłego por. Malczewskiego m. in. płk. Eugeniusz Malczewski.

Podczas uroczystej Mszy św. obecny był poczet sztandarowy z Regionalnego Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Częstochowie w osobach: mjr Stanisław Wojtania, kpt. Tadeusz Kromołowski i kpt. Ryszard Zajdel. Służbę przy ołtarzu pełnili: płk. Wojciech Liczberski i płk. Roman Patorski.

W homilii ks. Stanisław Mendakiewicz nawiązał do pytania Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Za kogo uważają Mnie ludzie?”. – To pytanie jest ważne dla nas. Od odpowiedzi na to pytanie zaczyna się nasza wiara i hierarchia wartości jakimi człowiek kieruje się w życiu – mówił ks. Mendakiewicz.

„Człowiek, który modli się, wierzy, gdy przyjdą trudne chwile myśli tylko po ludzku” – kontynuował ks. Mendakiewicz.

Kaznodzieja podkreślił, że „trzeba nam zawierzyć Chrystusowi i zawierzyć temu, że Bóg przewidział drogę dla każdego z nas”. – Dzisiaj wołamy o pamięć o żołnierzach 27. Pułku Piechoty i ofiarach tzw. „krwawego poniedziałku” z 4 września 1939 r., którzy byli brutalnie zamordowani przez Niemców przed Ratuszem i na placu przed naszą częstochowską katedrą – mówił Kaznodzieja.

„Trzeba słowu Ojczyzna nadać także w naszych czasach prawdziwy sens i przypomnieć, że Ojczyzna jest i była najwyższą wartością”. – kontynuował Ksiądz Proboszcz i przypominając, że kościół św. Jakuba był kościołem garnizonowym dodał, że „ta świątynia szczególnie woła o pamięć”.

Reklama

Na zakończenie ks. Mendakiewicz wezwał do modlitwy o pokój w świecie – Coś niedobrego dzieje się w dzisiejszym świecie – zauważył ks. Mendakiewicz.

„Zawierzmy Chrystusowi w duchu słów, które wypowiadał tak wiele razy św. Jan Paweł II „Nie lękajcie się” i idźmy z Chrystusem przez życie. On nas kocha w każdej sytuacji naszego życia”. – zakończył ks. Stanisław.

Por. Kazimierz Malczewski zginął 8 września 1939 r. wraz z innymi żołnierzami z 27. Pułku Piechoty i resztkami sił 36. Dywizji Piechoty pod Szydłowcem. Żołnierza ci w bohaterskiej walce zniszczyli 57 czołgów, wozów bojowych i dział, powstrzymując dzięki temu przemarsz niemieckiego korpusu pancernego w kierunku Warszawy na 12 godzin.

27. Pułk Piechoty stacjonował w II Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego. Kościołem garnizonowym wówczas dla powyższego pułku oraz pozostałych jednostek wojskowych był kościół św. Jakuba Ap. w Częstochowie.

2015-09-13 20:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To było zwycięstwo moralne

Społeczność Gminy Zagnańsk, władze samorządowe, kombatanci oddali cześć żołnierzom Września poległym w bitwie pod Kajetanowem w dniach 5-7 września 1939 r.

W walkach toczonych w okolicy Kajetanowa, Zagnańska, Barczy, Lekomina wojska Grupy Operacyjnej Kielce zatrzymały na trzy dni natarcie niemieckie na północ Polski, bohatersko stawiając opór potężnej armii hitlerowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję