Reklama

Adoracja we wspólnocie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z soboty na niedzielę, z 21 na 22 czerwca, w kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w której wzięli udział przedstawiciele Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej, przybyli z całej Polski.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 21.00 Mszą św. celebrowaną przez bp. Ireneusza Pękalskiego. Wszystkich przybyłych w imieniu nieobecnego proboszcza parafii, która udostępniła świątynię na czas modlitwy, ks. Zygmunta Łukowskiego, przywitał ks. Tadeusz Zawiślak, opiekun grupy adoracyjnej z tego kościoła. Byli także obecni, ks. dr Kazimierz Dąbrowski, duszpasterz Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej w Archidiecezji Łódzkiej, ks. Marian Górka, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu i ks. Jan Pachwicewicz z parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach.
W wygłoszonym słowie Ksiądz Biskup odwołał się do odczytanej Ewangelii o burzy na jeziorze, mówiąc: "Poczujcie się bezpiecznie w łodzi z Chrystusem, w łodzi Chrystusa nie giniemy. Chciałbym, aby w ten sobotni wieczór wszyscy poczuli się na nowo Jego uczniami, obecnymi w Jego szkole, a najlepszą szkołą Jezusa jest Eucharystia". Ksiądz Biskup podkreślił także, że wszyscy, szczególnie członkowie Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej, winni być również uczniami w szkole Matki Jezusa: "Nauczycielka Maryja na nowo powtarza słowa z Kany Galilejskiej: «Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie». Sama pokazała nam w swoim doczesnym życiu, że słuchała Syna, rozważała w sercu Jego słowa i przenosiła je na wszelkie wymiary życia".
Po zakończeniu Eucharystii w programie tego nocnego czuwania znalazły się stałe punkty, obecne w czasie każdej adoracji: Różaniec, rozważania Męki Pańskiej, modlitwy do Miłosierdzia Bożego, litanie, pieśni. Adoracja zakończyła się o godz. 5.00 rano.
Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej powstała w Warszawie w 1980 r., a jej założycielką jest osoba świecka - Teresa Lipiecka. Po kilku latach Wspólnota rozszerzyła swą działalność na całą Polskę. Zostały założone 33 rejony, składające się z jednej, a czasem dwóch lub trzech diecezji, obejmujących obszar całego kraju.
W Łodzi Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej powstała w 1989 r. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela z inicjatywy Zdzisława Frączka. Obecnie w archidiecezji łódzkiej działa 30 grup adoracyjnych. W każdej parafii, gdzie istnieje taka grupa, adoracje odbywają się raz w miesiącu w różnych terminach. Oprócz tego przedstawiciele poszczególnych grup z archidiecezji łódzkiej spotykają się co jakiś czas w różnych kościołach na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Program tych adoracji jest wywieszony w wielu parafiach. Poza tym Wspólnota spotyka się także na adoracjach ogólnopolskich, takich jak ta ostatnia w Łodzi.
Charyzmatem Wspólnoty jest szerzenie kultu Najświętszego Sakramentu i przyczynianie się do tego, aby w każdym kościele odbywały się Jego adoracje. Hasłem Wspólnoty są słowa: Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty. Podczas adoracji szczególnie polecani są Bogu Kościół, Ojciec Święty i Ojczyzna.
Adoracja Najświętszego Sakramentu jest szczególnym wyrazem czci i miłości do Jezusa Eucharystycznego. Trwając przed Najświętszym Sakramentem, wierzymy, że w maleńkim kawałku chleba jest obecny sam Chrystus, który obiecał, że pozostanie w nim aż do skończenia świata. Adoracja jest także formą dziękczynienia Bogu i wynagradzania Mu za wszelkie zniewagi i niewdzięczności, których doznaje od nas i od innych ludzi. W czasie adoracji możemy trwać w ciszy i wsłuchiwać się w głos Boga, co jest chyba najpiękniejszą modlitwą.
Chrystus w Najświętszym Sakramencie czeka na każdego z nas. Schowany w tabernakulum jest obecny w każdym kościele. Warto o tym pamiętać i znaleźć kilka chwil w ciągu dnia, aby przyjść do Niego i powiedzieć Mu choć jedno słowo lub przypomnieć sobie tylko, że On nas kocha.
A może w naszej parafii odbywają się comiesięczne adoracje Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej? Warto się tym zainteresować i przystąpić do niej lub samemu stworzyć taką grupę, szerząc w ten sposób kult Najświętszego Sakramentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje o spowiedzi generalnej

2024-02-24 22:48

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

W klasztorze sióstr Notre Dame na wrocławskim Ostrowie Tumskim zakończyły się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Te kilkudniowe ćwiczenia duchowe miały swoją pierwszą edycję. Towarzyszyliśmy uczestnikom podczas czwartkowych nieszporów i konferencji księdza Pawła Cembrowicza, proboszcza wrocławskiej katedry.

W rekolekcjach uczestniczyło 6 osób, a ich duchowym przewodnikiem był ks. Paweł Cembrowicz. W swojej konferencji poświęconej spowiedzi generalnej, kapłan posłużył się także historiami ze swojego życia kapłańskiego, które były pewnego rodzaju świadectwem.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus we wszystkich widzi swoje dzieci

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

©Pavlo - stock.adobe.com

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 43-48.

Sobota, 24 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

12 kandydatów do diakonatu stałego

2024-02-26 07:24

ks. Waldemar Wesołowski

W II niedzielę Wielkiego Postu w legnickiej katedrze podczas Mszy św. biskup Andrzej Siemieniewski przyjął do grona kandydatów do diakonatu stałego 12 mężczyzn.

Diakonat jest pierwszym stopniem święceń, poprzez który diakoni zostają włączeni do stanu duchownego. Diakonat stały, choć znany już z Dziejów Apostolskich, jest nowością w polskim Kościele. Jak podkreśla ks. Tomasz Czernik, odpowiedzialny za formację diakonów stałych, odkrywamy na nowo ten skarb Kościoła, który ubogaca pracę duszpasterską w parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję