Reklama

Porady

życie ze smakiem

Sałatki na ciepło

Są lekkie, rozgrzewające, dostarczają potrzebnych witamin i minerałów. Świetnie pasują do pracy, na kolację, ale też na obiad.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kurczakiem i sałatami

Składniki:
50 dag fileta z kurczaka
sól, pieprz i słodka papryka (po pół płaskiej łyżeczki)
oliwa do smażenia
garść liści szpinaku baby
ulubiona mieszanka sałat
1 garść pomidorków cherry
1/2 cebuli cukrowej
ok. 10 dag sera typu parmezan
Sos:
6 łyżek oliwy z oliwek, sok z 1 limonki, świeżo mielony pieprz i sól
Dodatkowo: prażone pestki słonecznika lub siekane orzechy włoskie

Wykonanie:
1. Mięso z kurczaka umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój w kostkę, oprósz przyprawami. Usmaż na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor. Odstaw do przestudzenia.
2. Szpinak baby oraz mieszankę sałat przepłucz pod zimną bieżącą wodą. Sałaty umieść razem na półmisku.
3. Do sałat dodaj umyte, przekrojone na pół pomidorki cherry. Cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka.
4. Warzywa polej 3 łyżkami sosu przygotowanego z oliwy, soku z limonki i przypraw.
5. Dodaj starty ser oraz kurczaka. Sałatkę polej resztą sosu.
6. Na koniec obsyp prażonymi pestkami słonecznika lub siekanymi orzechami włoskimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z jarmużem i bekonem

Składniki:
2 garście jarmużu
1 łyżka oliwy
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka sosu sojowego
po szczypcie kolendry i pieprzu
garść żurawiny
5 suszonych pomidorów
20 dag bekonu
olej
10 dag pieczarek
1 cebula

Reklama

Wykonanie:
1. Jarmuż porwij na kawałki. Wrzuć do gotującej osolonej wody i gotuj 5 min, po czym przełóż do miski z zimną wodą. Po chwili osusz ręcznikiem papierowym.
2. Wymieszaj oliwę, sok z cytryny i sos sojowy, dodaj pieprz i kolendrę, żurawinę i pokrojone pomidory. Sosem zalej jarmuż.
3. Bekon pokrój w paseczki. Przesmaż na 1 łyżce oleju. Dodaj pokrojone pieczarki oraz cebulę i razem podsmaż. Przełóż na jarmuż.

Z bakłażanem i fetą

Składniki:
1 bakłażan
1 cukinia
1/4 łyżeczki mielonego pieprzu, 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
2 ząbki czosnku
1 garść sałaty
1 czerwona cebula
1 pomidor
kostka sera feta
1 żółta papryka
garść liści szpinaku baby
1/2 cytryny
oliwa

Wykonanie:
1. Bakłażan i cukinię pokrój ze skórką w 1-centymetrowe plasterki, obsyp pieprzem i rozmarynem. Czosnek obierz i pokrój w kosteczkę. Przesmaż warzywa z obu stron razem z czosnkiem na lekko natłuszczonej patelni.
2. Ułóż warzywa w salaterce na sałacie. Na nich układaj pokrojoną w piórka cebulę, pomidor pokrojony w ósemki, ser i paprykę pokrojoną w kostkę oraz szpinak.
3. Sałatkę skrop sokiem z cytryny i oliwą.

Z pieczonymi batatami

Składniki:
2 bataty
4 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
po 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu i suszonego tymianku
mieszanka sałat z rukolą
1/2 puszki ciecierzycy
10 dag pomidorków koktajlowych
1/2 zielonego ogórka
garść orzeszków nerkowca
Sos:
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka musztardy
1-2 łyżeczki miodu

Wykonanie:
1. Bataty obierz, pokrój na kawałki. Wymieszaj z 2 łyżkami oliwy i sokiem z cytryny. Dopraw pieprzem i tymiankiem. Piecz 30 min w folii w 180oC.
2. W misce ułóż sałaty, odcedzoną ciecierzycę, przekrojone pomidorki, obrany i pokrojony w kawałki ogórek, posiekane orzechy.
3. Na wierzch wyłóż przestudzone, ale jeszcze ciepłe bataty.
4. Składniki sosu wymieszaj i polej nim sałatkę.

2025-12-02 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sałatka wiosenna

Niedziela Ogólnopolska 20/2016, str. 58

[ TEMATY ]

kuchnia

Adobe.Stock

Wiosna w pełni, w ogródkach i na straganach świeże warzywa. Warto je wykorzystać, by zrobić pożywną sałatkę i poczuć smak wiosny. Można ją podawać samodzielnie, ale także jako przystawkę do dań z grilla.

• ogórek zielony
CZYTAJ DALEJ

Nowe, amerykańskie światło na SAFE

2026-03-04 06:56

[ TEMATY ]

amerykańskie światło

SAFE

wojna na Bliskim Wschodzie

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Wojna na Bliskim Wschodzie to nie tylko konflikt zbrojny. To również brutalne targi broni. Państwa patrzą, analizują, porównują. Kto ma skuteczniejsze systemy obrony? Czyje rakiety trafiają celniej? Czyje myśliwce dominują w powietrzu? To cyniczne, ale prawdziwe – każda wojna jest także demonstracją sprzętu.

Dziś widać wyraźnie, że to Amerykanie pokazują nie tylko sprawność operacyjną, lecz także jakość wyposażenia. Precyzja uderzeń, integracja systemów, przewaga technologiczna – to są konkrety. Z punktu widzenia przyszłości polskiej polityki obronnej to informacja kluczowa. Sojusze są ważne, a sprzęt, który realnie działa w warunkach bojowych, jest jeszcze ważniejszy.
CZYTAJ DALEJ

Wieczór odpowiedzialności

2026-03-04 18:38

Biuro Prasowe AK

– Jesteście w drodze do momentu, kiedy będziecie chcieli wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, nie tylko za bliskich, ale za tę wspólnotę, która jest Kościołem – mówił kard. Grzegorz Ryś do czternastu alumnów krakowskiego seminarium, którzy w Arce Pana przyjęli posługi lektoratu i akolitatu.

Na początku Mszy św. kard. Grzegorz Ryś podziękował obu wspólnotom, że mogą się wspólnie spotkać i razem się modlić – zarówno parafii Matki Bożej Królowej Polski, jak i krakowskiemu seminarium, w szczególności alumnom, którzy przyjmują dziś posługi lektoratu i akolitatu. – Te dwie wspólnoty schodzą się wprost w takim pragnieniu, że możemy się modlić o powołania kapłańskie z tej wspólnoty. Do tego też zapraszam – mówił metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję