Reklama

Reprint "Monografii Włocławka"

Niedziela włocławska 30/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 czerwca br. o godz. 11.00 w auli Stefana kard. Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku rozpoczęła się promocja Monografii Włocławka (Włocławia) ks. Michała Morawskiego. Jest to reprint książki wydanej po raz pierwszy we Włocławku w 1933 r. nakładem autora.
Słowo wstępne wygłosił rektor Seminarium, ks. dr hab. Zdzisław Pawlak. Mówca przypomniał, że Monografia jest pierwszą pozycją książkową, dokumentującą dzieje Włocławka. Reprint został wydany dzięki staraniom Kapituły Bazyliki Katedralnej, Prezydenta Włocławka i Włocławskiego Wydawnictwa Diecezjalnego. Ksiądz Rektor powitał władze świeckie i kościelne z bp. Czesławem Lewandowskim na czele, studentów i alumnów, po czym przemówił prezydent Włocławka Władysław Skrzypek. Nie krył on radości z ukazania się Monografii, określając ten fakt jako "ważne wydarzenie na rynku księgarskim Włocławka". Prezydent podziękował ks. dr. hab. Wojciechowi Hancowi - dyrektorowi wydawnictwa, w którym ukazał się reprint, prof. dr. hab. Mirosławowi Krajewskiemu - wiceprezydentowi Włocławka, a także ks. prał. Stanisławowi Waszczyńskiemu - proboszczowi parafii katedralnej za pomoc przy wydaniu książki.
Pierwszą prelekcję wygłosił ks. dr hab. Witold Kujawski - autor noty wydawniczej, zamieszczonej na początku Monografii. Zarysował relacje, jakie zaistniały po roku 1989 między przedstawicielami świata nauki wywodzącymi się ze środowisk świeckich a naukowcami z kręgów Kościoła. Przybliżył też sylwetkę ks. dr. hab. Michała Morawskiego, dodając, że Monografia Włocławka (Włocławia) była jego pracą habilitacyjną, przedstawioną na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
Drugi mówca, prof. M. Krajewski, podkreślił, że ks. Morawski otrzymał "łaskę zyskiwania stopni naukowych". Nie wszystkim wiadomo, że niezwykle przychylnie ocenił on Monografię Włocławka pióra Zdzisława Arentowicza z 1937 r., pisząc recenzję, która ukazała się w Ateneum Kapłańskim. Na zakończenie prof. Krajewski określił dzieło ks. M. Morawskiego słowami: "To, co pozostawił, chcemy uznać na nowo za nowe".
Następnie wywiązała się dyskusja, w której m.in. głos zabrał ks. prał. S. Waszczyński, przedstawiając genezę ukazania się reprintu. Podsumowania spotkania dokonał ks. dr hab. W. Hanc.
Spotkaniu towarzyszyło zainteresowanie miejscowych mediów. Oby przełożyło się na zainteresowanie włocławian. Reprint Monografii Włocławka (Włocławia) ks. M. Morawskiego jest do nabycia w siedzibie Włocławskiego Wydawnictwa Diecezjalnego, plac Kopernika 3.

Reklama

* * *

W nocie Od wydawcy ks. dr hab. Witold Kujawski napisał: "Od dawna wielu czytelników dopytywało się o książkę Monografia Włocławka (Włocławia) pióra ks. Michała Morawskiego. Nieliczne egzemplarze, jakie znajdują się w bibliotekach czy w rękach prywatnych, nie wystarczały. Nawet po wydaniu zbiorowej, dwutomowej, monografii miasta Włocławka pt. Włocławek, dzieje miasta nie zmniejszyło się zainteresowanie dziełem Morawskiego. Widocznie, mimo upływu dosyć długiego czasu od jej wydania, a nawet niektórych, nieistotnych jednak, nieścisłości, ciągle budzi ono zainteresowanie. A może tym bardziej, że wydana w okresie przedwojennym, w nakładzie 1000 egzemplarzy, stanowi obecnie rzadkość nawet w bibliotekach.
Kolejne wydanie Monografii Włocławka jest właściwie reprintem. Poprawiono w nim jednak rażące błędy drukarskie oraz fragmenty tekstu uszkodzone w czasie druku. Treść dzieła, styl i pisownia pozostały bez zmian. Otrzymujemy zatem publikację o swoistym charakterze bibliofilskim.
Jest to zarazem forma upamiętnienia Autora Monografii, bowiem jak dotychczas, poza tablicą zmarłych profesorów w Seminarium włocławskim, nie ma w grodzie nad Wisłą innego śladu pamięci tego wielce zasłużonego dla Włocławka kapłana".

Ks. Michał Morawski, autor Monografii Włocławka, urodził się w 1898 r. W 1916 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Przed święceniami kapłańskimi został w 1920 r. skierowany na studia z zakresu nauk humanistycznych na KUL. W 1924 r. uzyskał stopień licencjata prawa kanonicznego, a następnie magistra teologii i filozofii. Na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał doktorat w 1929 r. Rok później złożył egzamin państwowy na nauczyciela historii w szkołach średnich. Pracował jako wykładowca historii we włocławskim WSD, w Liceum im. Piusa X i Gimnazjum im. ks. Jana Długosza, przez kilka lat był redaktorem Kroniki Diecezji Włocławskiej.
Do dziś nie są znane bliżej okoliczności śmierci ks. M. Morawskiego, zamordowanego przez Niemców w maju 1940 r. w okolicach Działdowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa od Jezusa z Andów: tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask

2023-12-01 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

święci

Bliżej Życia z wiarą

pl.wikipedia.org

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Wystarczyło jej niespełna dwadzieścia lat, by zostać świętą. Każdego roku tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask.

Pierwsza Chilijka wyniesiona do chwały ołtarza – Juana Enriquetta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández Solar, lepiej znana jako św. Teresa od Jezusa z Andów. Urodzona 13 lipca 1900 r. w zamożnej rodzinie, rozpieszczana przez rodziców, mogła wieść życie księżniczki z bajki, lecz wolała poświęcić wszystko dla Jezusa. Dla Niego zmieniła nawet swój porywczy charakter. Jaki był efekt tego poświęcenia? Dostąpiła chwały ołtarzy, a teraz jest jednym z najskuteczniejszych orędowników w niebie – do poświęconego jej sanktuarium każdego dnia napływają podziękowania za łaski, które dzięki niej zostały wyproszone. Jednym z najbardziej spektakularnych cudów za wstawiennictwem chilijskiej świętej było „wskrzeszenie” pewnej nastolatki.

CZYTAJ DALEJ

Patrzymy dziś na Maryję pochyloną nad żłobem

2023-12-05 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

"W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie."

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gnieźnieńska gotowa na peregrynację relikwii bł. rodziny Ulmów

2023-12-06 15:49

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W najbliższą sobotę 9 grudnia rozpocznie się w archidiecezji gnieźnieńskiej peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Relikwie nawiedzą jedenaście miejscowości, a także dom księży seniorów, klasztor franciszkanów i sióstr karmelitanek bosych, gdzie będą się przy nich modlić rodzice oczekujący na narodziny dziecka.

W zależności od miejsca pobytu przewidziane są rozmaite sposoby uczczenia relikwii: Msze święte, modlitwy wspólnot małżeńskich i rodzinnych, całonocne adoracje i czuwania, błogosławieństwo dzieci i matek spodziewających się potomstwa, spotkania z zaproszonymi gośćmi, indywidualna modlitwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję