Reklama

Reprint "Monografii Włocławka"

Niedziela włocławska 30/2003

17 czerwca br. o godz. 11.00 w auli Stefana kard. Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku rozpoczęła się promocja Monografii Włocławka (Włocławia) ks. Michała Morawskiego. Jest to reprint książki wydanej po raz pierwszy we Włocławku w 1933 r. nakładem autora.
Słowo wstępne wygłosił rektor Seminarium, ks. dr hab. Zdzisław Pawlak. Mówca przypomniał, że Monografia jest pierwszą pozycją książkową, dokumentującą dzieje Włocławka. Reprint został wydany dzięki staraniom Kapituły Bazyliki Katedralnej, Prezydenta Włocławka i Włocławskiego Wydawnictwa Diecezjalnego. Ksiądz Rektor powitał władze świeckie i kościelne z bp. Czesławem Lewandowskim na czele, studentów i alumnów, po czym przemówił prezydent Włocławka Władysław Skrzypek. Nie krył on radości z ukazania się Monografii, określając ten fakt jako "ważne wydarzenie na rynku księgarskim Włocławka". Prezydent podziękował ks. dr. hab. Wojciechowi Hancowi - dyrektorowi wydawnictwa, w którym ukazał się reprint, prof. dr. hab. Mirosławowi Krajewskiemu - wiceprezydentowi Włocławka, a także ks. prał. Stanisławowi Waszczyńskiemu - proboszczowi parafii katedralnej za pomoc przy wydaniu książki.
Pierwszą prelekcję wygłosił ks. dr hab. Witold Kujawski - autor noty wydawniczej, zamieszczonej na początku Monografii. Zarysował relacje, jakie zaistniały po roku 1989 między przedstawicielami świata nauki wywodzącymi się ze środowisk świeckich a naukowcami z kręgów Kościoła. Przybliżył też sylwetkę ks. dr. hab. Michała Morawskiego, dodając, że Monografia Włocławka (Włocławia) była jego pracą habilitacyjną, przedstawioną na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
Drugi mówca, prof. M. Krajewski, podkreślił, że ks. Morawski otrzymał "łaskę zyskiwania stopni naukowych". Nie wszystkim wiadomo, że niezwykle przychylnie ocenił on Monografię Włocławka pióra Zdzisława Arentowicza z 1937 r., pisząc recenzję, która ukazała się w Ateneum Kapłańskim. Na zakończenie prof. Krajewski określił dzieło ks. M. Morawskiego słowami: "To, co pozostawił, chcemy uznać na nowo za nowe".
Następnie wywiązała się dyskusja, w której m.in. głos zabrał ks. prał. S. Waszczyński, przedstawiając genezę ukazania się reprintu. Podsumowania spotkania dokonał ks. dr hab. W. Hanc.
Spotkaniu towarzyszyło zainteresowanie miejscowych mediów. Oby przełożyło się na zainteresowanie włocławian. Reprint Monografii Włocławka (Włocławia) ks. M. Morawskiego jest do nabycia w siedzibie Włocławskiego Wydawnictwa Diecezjalnego, plac Kopernika 3.

* * *

Reklama

W nocie Od wydawcy ks. dr hab. Witold Kujawski napisał: "Od dawna wielu czytelników dopytywało się o książkę Monografia Włocławka (Włocławia) pióra ks. Michała Morawskiego. Nieliczne egzemplarze, jakie znajdują się w bibliotekach czy w rękach prywatnych, nie wystarczały. Nawet po wydaniu zbiorowej, dwutomowej, monografii miasta Włocławka pt. Włocławek, dzieje miasta nie zmniejszyło się zainteresowanie dziełem Morawskiego. Widocznie, mimo upływu dosyć długiego czasu od jej wydania, a nawet niektórych, nieistotnych jednak, nieścisłości, ciągle budzi ono zainteresowanie. A może tym bardziej, że wydana w okresie przedwojennym, w nakładzie 1000 egzemplarzy, stanowi obecnie rzadkość nawet w bibliotekach.
Kolejne wydanie Monografii Włocławka jest właściwie reprintem. Poprawiono w nim jednak rażące błędy drukarskie oraz fragmenty tekstu uszkodzone w czasie druku. Treść dzieła, styl i pisownia pozostały bez zmian. Otrzymujemy zatem publikację o swoistym charakterze bibliofilskim.
Jest to zarazem forma upamiętnienia Autora Monografii, bowiem jak dotychczas, poza tablicą zmarłych profesorów w Seminarium włocławskim, nie ma w grodzie nad Wisłą innego śladu pamięci tego wielce zasłużonego dla Włocławka kapłana".

Ks. Michał Morawski, autor Monografii Włocławka, urodził się w 1898 r. W 1916 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Przed święceniami kapłańskimi został w 1920 r. skierowany na studia z zakresu nauk humanistycznych na KUL. W 1924 r. uzyskał stopień licencjata prawa kanonicznego, a następnie magistra teologii i filozofii. Na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał doktorat w 1929 r. Rok później złożył egzamin państwowy na nauczyciela historii w szkołach średnich. Pracował jako wykładowca historii we włocławskim WSD, w Liceum im. Piusa X i Gimnazjum im. ks. Jana Długosza, przez kilka lat był redaktorem Kroniki Diecezji Włocławskiej.
Do dziś nie są znane bliżej okoliczności śmierci ks. M. Morawskiego, zamordowanego przez Niemców w maju 1940 r. w okolicach Działdowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane cuda Ojca Pio

2022-04-26 11:37

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Bartłomiej: patriarcha moskiewski powinien przeciwstawić się Putinowi

2022-05-26 08:18

[ TEMATY ]

Rosja

Episkopat News

Bartłomiej I

Bartłomiej I

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wyraził niezadowolenie z powodu poparcia przez patriarchę moskiewskiego Cyryla wojny Rosji z Ukrainą. W wywiadzie dla greckiego kanału telewizyjnego ERT duchowy zwierzchnik światowego prawosławia powiedział 23 maja, że oczekiwałby od Cyryla potępienia tej inwazji.

Patriarcha moskiewski powinien był „poświęcić swój tron” i powiedzieć Władimirowi Putinowi: „Panie prezydencie, nie mogę się z panem zgodzić. Rezygnuję, odchodzę” – przytoczyła stwuerdził patriarcha Konstantynopola.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję