Reklama

Wystawa w Przeworsku

Mariusz Sylwestrzak
Edycja przemyska 31/2003

Podczas tegorocznego, XXXII Tygodnia Tradycji i Współczesności Kultury Przeworskiej, wśród innych imprez miało miejsce otwarcie wystawy: Wpisani w pamięć przeworszczan - ks. Roman Penc. Wystawa ta jest eksponowana w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej do końca sierpnia br.
Postać śp. ks. prał. Romana Penca, długoletniego proboszcza parafii Świętego Ducha, czyli przeworskiej Fary jest wspominana przez starszych mieszkańców miasta bardzo serdecznie i z wielką atencją. Ks. Penc objął probostwo w Przeworsku w 1936 r. po śmierci ks. prał. Leona Gondelowskiego, pracującego na tym stanowisku przez 30 lat.
Śp. ks. Roman Penc urodził się w 1864 r. w Turbii, w pow. tarnobrzeskim, w biednej, ośmioosobowej rodzinie, ale rodzice jego starali się dać wszystkim dzieciom wykształcenie nie tylko religijne, ale i świeckie. Jako młodzieniec ukończył w 1903 r. Klasyczne Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie i od razu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu, które ukoronował 10 czerwca 1907 r. święceniami kapłańskimi z rąk ówczesnego ordynariusza, obecnie wyniesionego na ołtarze św. Józefa Sebastiana Pelczara. Do 1919 r. pracował jako wikary kolejno: w Dobrzechowie, Raniżowie, Łańcucie, Tarnowcu i Jarosławiu, by 5 grudnia tegoż roku zostać proboszczem w Niżankowicach k. Przemyśla - na 7 lat, a później w Gniewczynie Łańcuckiej pracować przez 9 lat. W czasie pełnienia tam obowiązków za pracę społeczną został odznaczony rokietą i mantoletem.
Był tytanem pracy. Ambona, konfesjonał i szkoła wypełniały mu wszystkie dni administrowania parafią, gdzie również organizował Akcję Katolicką, jako przeciwwagę dla pobliskiego lewicowego Uniwersytetu Ludowego w Gaci. Pogodny z natury, swoich przeciwników rozbrajał żartami i dobrocią. Właśnie te cechy charakteru sprawiły, że najstarsi mieszkańcy Przeworska wspominają go z serdeczością. Cechowała go wielka, autentyczna pobożność, a w tym nieustająca adoracja Najświętszej Maryi Panny i modlitwa różańcowa. To wielkie oddanie życiu społecznemu parafii przeworskiej zostało wynagrodzone przyznaniem mu w 1948 r. tytułu Honorowego Kanonika Kapituły Przemyskiej. Drobnej postury ks. Roman miał wielkie serce pełne miłości do powierzonego mu ludu.
Otwarta wystawa to nie tylko piękny i wierny portret śp. Księdza Prałata (nieznanego pędzla), ale także kilka zdjęć, już obecnie historycznych, z młodzieżą, Radą Miasta Przeworska, bp. Wojciechem Tomaką i również szczegółowy zarys jego życia, łącznie z testamentem, który został odczytany wiernym w czasie egzekwii ks. Penca 17 listopada 1953 r. Wystawa zawiera również pierwszy przewodnik po przeworskiej Farze pióra ks. Penca oraz fragmenty kroniki parafialnej, którą szczegółowo prowadził.
W otwarciu wystawy wzięli udział mieszkańcy przeworskiego grodu, którzy przy okazji wspominali tego kapłana i proboszcza ich młodości.
Warto wspomnieć, że prócz tej wystawy otwarto w Bibliotece wystawę prac młodej plastyczki - uczennicy Liceum Plastycznego w Jarosławiu - Justyny Machnik, zatytułowanej Zabytki Przeworska, z których to prac większość poświęcona jest kościołom, św. Barbary (Ojców Bernardynów) i Matki Bożej Śnieżnej (Sióstr Miłosierdzia).
Także w holu Biblioteki otwarto wystawę manualnych prac mieszkańców Domu Opieki Społecznej Caritas w Przeworsku, dzięki której zwiedzający mogą dowiedzieć się, że wielu z tych chorych, i zdawać by się mogło, niesprawnych ludzi prowadzi czynne życie, wyrażając je w formie pięknych, artystycznych eksponatów.

Diecezja bydgoska: pierwszy w Polsce escape room o tematyce religijnej

2019-05-19 10:38

jm / Łochowo (KAI)

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie otwarto pierwszy w Polsce pokój zagadek dotyczący papieża Polaka. Zagadki, a jest ich szesnaście, zostały tak wymyślone, by poprzez ich rozwiązywanie poznać najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły – od Wadowic po Watykan.

Ks. Zenon Czumaj
Pamiątkowe paramenty liturgiczne, używane przez św. Jana Pawła II

Maksymalny czas na rozwiązanie i wyjście z escape roomu wynosi godzinę. W całym projekcie znalazło się sporo multimediów. Tradycja, jak choćby rekonstrukcja pokoju Jana Pawła II w Wadowicach, miesza się z nowoczesnością – interaktywnym panelem dotykowym. W przedsięwzięcie sporo własnej pracy włożyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, których uczy zaangażowana w projekt nauczycielka, Sabina Waszczuk.

Młodzież zajęła się na początku renowacją starych mebli, które otrzymali od ks. dr. Marcina Chrostowskiego z pobliskiej parafii i rodziców, a następnie malowaniem. Do późnej nocy przez kilka tygodni pracowały same nauczycielki, a wszystko zaczęło się od szkolenia.

– Na początku roku szkolnego z koleżanką, Justyną Wamką, znalazłyśmy warsztaty z tworzenia edukacyjnych escape roomów i za zgodą dyrektora wzięłyśmy w nich udział. Już podczas wykładów wpadłyśmy na pomysł, aby stworzyć pokój zagadek o Janie Pawle II w naszej szkole, z racji zbliżającej się rocznicy nadania jej imienia papieża Polaka. Od razu na myśl przyszła nam dawno zapomniana Izba Pamięci Jana Pawła II. Chciałyśmy nadać jej nowy wymiar, by znów mogła spełniać swoje pierwotne funkcje przybliżania sylwetki naszego patrona. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – mówiła chwilę po oficjalnym otwarciu Edyta Szulc, autorka wszystkich zagadek.

Przestrzeń została podzielona na trzy pomieszczenia: Wadowice, Kraków, Watykan. Edukacyjna rola tego escape roomu polega na tym, że wszystkie potrzebne informacje na temat Jana Pawła II ukryte są w zagadkach, podpowiedziach, a nawet elementach dekoracyjnych, dzięki czemu przechodząc pokój równocześnie zdobywa się wiedzę. Zagadki wymagają ogromnej spostrzegawczości, umiejętności logicznego myślenia, zdolności manualnych, a także pracy zespołowej.

Już podczas prac nad tym nowym na mapie escape roomów w Polsce miejscem dzieci pytały: Dlaczego on się nazywa „U Lolka”? – Odpowiedź na to pytanie na pewno znajdziecie w pokoju – odpowiadała im Justyna Wamka. Minimalna ilość osób, które mogą wejść do pokoju, to trzy, a maksymalna – sześć.

Jak można się zapisać? Na Facebooku powstała strona Escape room „U Lolka”. Tutaj, poprzez wiadomość prywatną, należy sprawdzić dostępność terminów. Następnie wpłacić 80 złotych na konto szkoły, jako darowiznę na cele edukacyjne, z dopiskiem „U Lolka” i z wydrukowanym potwierdzeniem przelewu przyjść na umówioną godzinę. Jeśli ktoś nie posiada konta na FB, może skontaktować się mailowo. Edukacyjna rola escape roomu jest ściśle związana z uczniami szkoły, w której się znajduje. Od 8 do 16 będzie przeznaczona dla dzieci i młodzieży, również z innych szkół. Po tej godzinie do 21.15 będzie otwarta dla każdego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: trzeba mężnie i pokornie głosić Ewangelię

2019-05-20 15:36

ako / Świdnica (KAI)

Przed nami dalszy zasiew słowa za wzorem pierwszych ewangelizatorów. Trzeba mężnie i pokornie głosić Ewangelię. O pokorze jest dzisiaj mowa w psalmie. “Nie nam daj chwałę, lecz Twemu imieniu” (Ps 115). My dzisiaj głosimy te same prawdy w innym kontekście historycznym i aplikujemy do konkretnych warunków życia - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Kapłani z trzech diecezji: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej, w poniedziałek 20 maja, w kaplicy seminaryjnej Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu sprawowali dziękczynną Mszę św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, który był długoletnim wychowawcą, wykładowcą i rektorem perłowych jubilatów.

- Dzisiejszy dzień jest okazją do tego, by uświadomić sobie, jak wiele otrzymaliśmy od Pana Boga, zarówno w czasie seminaryjnym i potem na żniwie pańskim. Dziękujmy Bogu za tę drogę, którą przeszliśmy. Przyszłość powinna być dalej kształtowana słowem Bożym - wskazał biskup świdnicki.

Homileta przywołał wspomnienia związane ze święceniami kapłańskimi, 20 maja 1989 roku. - To była wigilia Uroczystości Trójcy Świętej, święceń udzielał kard. Henryk Gulbinowicz, było was 29. To było zakończenie formacji seminaryjnej i początek posługi kapłańskiej. Potem wasze drogi się rozwidliły - przypomniał biskup.

Bp Ignacy Dec latach 1982-1995 pełnił różne funkcje wychowawcze w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu: 1982-1984 jako prefekt; 1984-1988 jako wicerektor, a w latach 1988-1995 był rektorem tegoż seminarium. Był również rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w latach 1992–2004.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem