Reklama

Niedziela Legnicka

Miłość i służba

[ TEMATY ]

miłość

ks. Jerzy Popiełuszko

Wojciech Obremski

W niedzielę 18 października, w przeddzień rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, w kościele w Parszowicach odbyła się uroczystość ku czci błogosławionego kapłana - męczennika. Przewodniczył jej biskup senior Stefan Cichy.

Od wielu już lat rocznica śmierci bł. ks. Jerzego jest uroczyście obchodzona w tym miejscu, uświęconym jego obecnością. W 1972 roku w kościele w Parszowicach ks. Jerzy sprawował jedną z pierwszych Mszy św., tuż po święceniach prezbiteratu. Pamięć o tym wydarzeniu widnieje na tablicach pamiątkowych i w sercach mieszkańców tej niewielkiej miejscowości.

Od 10 lat w rocznicę jego śmierci gromadzi się w tym miejscu Solidarność Zagłębia Miedziowego oraz świat ludzi pracy. Jak powiedział ks. Grzegorz Ropiak, obecny proboszcz parafii, „ks. Jerzy z roku na rok przyciąga coraz większe grono wiernych i pielgrzymów. Dzięki takiej oddolnej inicjatywie ludzi świeckich, miejsce to staje się swego rodzaju sanktuarium, w którym odbiera cześć patron świata ludzi pracy i Solidarności”.

W tym roku uroczystości przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. Przybyło też wielu księży, wśród których był ks. prałat Alfons Jurkiewicz. To właśnie on był proboszczem parafii, który w progach świątyni witał neoprezbitera ks Jerzego Popiełuszkę w 1972 roku. Świat ludzi pracy oraz różnych organizacji społecznych reprezentowało 9 pocztów sztandarowych. Byli też przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych i wierni, dla których ks. Jerzy jest postacią ważną. Na czele licznego grona członków NSZZ Solidarność Zagłębie Miedziowe stanął Bogdan Orłowski z małżonką.

Eucharystię poprzedziła prezentacja multimedialna przygotowana przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego z Legnicy, którzy przypomnieli życie i działalność ks. Jerzego.

W homilii mszalnej bp Cichy podkreślił, że diecezja legnicka jest jedną z czterech w Polsce, które mają zgodę Stolicy Apostolskiej na zamieszczenie wspomnienia bł. ks. Jerzego w kalendarzu liturgicznym. O taką zgodę, po beatyfikacji kapłana, poprosił ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy na prośbę duchowieństwa i Solidarności Zagłębia Miedziowego.

Reklama

W dalszej części homilii Ksiądz Biskup wskazał na dwa szczególne wymiary życia ks. Jerzego - miłość i służbę. „Odpowiadając na miłość Boga, ks. Jerzy wybrał drogę kapłańskiego życia. Głosił miłość Boga do ludzi i jednocześnie pokazał, że należy traktować życie, jako służbę ludziom. Dziś trzeba nam wpatrywać się w tę postać i w ten przykład. Obyśmy z naszego życia potrafili uczynić prawdziwą służbę i oby każdego dnia nasza miłość do Boga i bliźnich wzrastała” - mówił ks. Biskup.

Podczas Mszy św. bp. Cichy odsłonił i poświęcił obraz ks. Jerzego, który pozostanie w tej świątyni. Fundatorem tego portretu jest Solidarność Zagłębia Miedziowego. Jak powiedział Bogdan Orłowski „zarówno relikwie bł. ks. Jerzego, które są już w świątyni, jak i ten obraz, powinny mobilizować wszystkich wiernych do większej miłości Boga i człowieka, na wzór ks. Jerzego, mamy nadzieję, że już wkrótce - świętego”.

Warto dodać, że na uroczystości do Parszowic po raz kolejny przybyła grupa „Wędrowiec” z Lubina oraz sztafeta biegaczy ze Ścinawy. „To wydarzenie nabiera również wymiaru sportowego, poprzez który również chcemy uczcić pamięć ks. Jerzego” - powiedział ks. Ropiak.

Spotkanie zakończyło się koncertem kleryckiego zespołu Semen oraz agapą przygotowaną przez parafian.

2015-10-19 09:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jerzy - święty, który przyciąga miliony

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Trzydzieści dwa lata po męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki strumień pielgrzymów, którzy nawiedzają jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, jest wciąż wartki i wielobarwny. Tworzą go ludzie z całego świata - nie tylko katolicy, ale też przedstawiciele innych wyznań i ateiści, nie tylko Polacy, ale przybysze z najbardziej egzotycznych zakątków mapy świata, sławni i wybitni oraz zwyczajni, anonimowi pielgrzymi. 19 października upływa 32. rocznica jego męczeńskiej śmierci. Czym przyciąga miliony skromny ksiądz z Polski?

Cały świat u grobu ks. Jerzego

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję