Reklama

Módlmy się pieśnią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia i muzyka kościelna mają ten sam cel, jakim jest "Chwała Boża i uświęcenie wiernych" (Konstytucja o Liturgii). Przez śpiew i muzykę oddajemy cześć Panu Bogu. Śpiew podczas liturgii wyraża miłość do Boga, przyczynia się do jednomyślności wszystkich śpiewających i poczucia braterstwa w Chrystusie. Na pewno nikt nie zaprzeczy, że podczas liturgii w języku polskim nie brakuje zaangażowania w śpiewie wśród wiernych, którzy często nawet nie potrzebują pomocy śpiewnika.
Odpowiedzialność za przygotowanie i wykonanie muzyki podczas liturgii oraz za prowadzenie śpiewu, ponosi organista. Wśród Polonii w Chicago jest wielu organistów, którzy przez swoje talenty przyczyniają się do uświęcania wiernych. - Czuję, że przez moją pracę pomagam ludziom być bliżej Boga - wyznaje Andrzej Warzocha - dyrektor muzyczny parafii św. Ferdynanda. Mariusz Kośla, organista pracujący w parafii św. Jana Brebeuf i św. Zachariasza dodaje: - Największą radością dla każdego organisty jest chwila, gdy cały kościół śpiewa, wyrażając wzruszenie i zaangażowanie, wtedy bowiem potwierdza się sens naszej pracy, której celem jest prowadzenie wiernych do Boga, a nie tylko osobista prezentacja swojego talentu.
Warto uświadomić sobie, że muzyki religijnej nie wolno zamykać tylko i wyłącznie w kościele. Pieśni religijne są śpiewaną Ewangelią, mają nas jednoczyć i potwierdzać naszą wiarę. Mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia Polaków będą również słynęły z pięknego śpiewu w czasie liturgii, że spośród Polonii wyłonią się kolejni utalentowani organiści, którzy zatroszczą się o wysoki poziom muzyki kościelnej.
Na chicagowskim rynku ukazała się płyta z pieśniami religijnymi pod tytułem: Wywyższony, wykonywanymi przez dwóch polonijnych organistów: Mariusza Koślę i Andrzeja Warzochę. Autorzy płyty pragną, aby ich piosenki religijne, utrzymane we współczesnej aranżacji, służyły i pomagały innym w modlitwie i refleksji, zarówno w domu, w samochodzie, jak i w pracy.
Płyty są dostępne w parafiach: św. Ferdynanda, św. Jana Brebeuf, św. Tekli, św. Zachariasza i innych. Szcegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 847-738-3800.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału w Mszy św.

2026-01-01 10:19

[ TEMATY ]

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to święto nakazane. Oznacza to, że wierni zobowiązani są 1 stycznia do udziału w Mszy św., a także do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest najstarszym świętem maryjnym w Kościele katolickim. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w 431 r. w czasie III soboru powszechnego w Efezie. Jest to pierwszy z dogmatów maryjnych.
CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria/ Policja: w pożarze w Crans-Montana zginęło „około 40” osób, 115 jest rannych

2026-01-01 18:51

[ TEMATY ]

pożar

PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE

W pożarze w Crans-Montana w Szwajcarii zginęło „około 40” osób, a 115 zostało rannych, wiele z nich ciężko - powiedział w czwartek komendant policji kantonu Valais Frederic Gisler, cytowany przez lokalne media.

Komendant dodał, że policja intensywnie pracuje nad identyfikacją zmarłych. Ranni trafili do kilku szpitali na terenie Szwajcarii.
CZYTAJ DALEJ

Królestwo Boże oznacza panowanie Boga i Jego bliskość, która dotyka życia

2026-01-02 10:06

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Opowiadanie otwiera się jak rodzinne wspomnienie z epoki sędziów, jeszcze przed królem. Izrael ma wtedy centralne sanktuarium w Szilo. Tam Elkana co roku składa ofiarę Panu Zastępów. Ten tytuł podkreśla Boga jako Władcę nieba i historii. Tekst wspomina też kapłanów: Chofniego i Pinchasa, synów Helego. Ich imiona pojawiają się mimochodem i zapowiadają napięcie wokół sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję