Reklama

Wiadomości

Akcja Katolicka zadaje pytanie

Rozmowa z p. Beatą Kempą

[ TEMATY ]

wywiad

polityka

rozmowa

Archiwum

Artur Dąbrowski - Znawcy polskiej sceny politycznej twierdzą, że Pani Beata Kempa, jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci, po prawej stronie sceny politycznej. Czy zgadza się pani z taką opinią?

Beata Kempa - Dziękuję bardzo za te słowa. Staram się zawsze czytelnie wyrażać swoje poglądy, które wynikają bezpośrednio z mojego światopoglądu i wartości, które wyznaje. Biblijne słowa o byciu albo zimnym, albo gorącym na pewno są wskazówką do tego, jak pokazywać, to co dla mnie jest bardzo istotne.

Reklama

A D - Mówi Pani o sobie: „Należę do pokolenia Polaków ukształtowanych przez ideały opozycji demokratycznej oraz naukę Jana Pawła II”. Co z nauczania św. Jana Pawła II najbardziej Panią inspiruje w działalności politycznej?

B K - Osoba świętego Jana Pawła II to bezsprzeczny autorytet, którego poważają nie tylko wierzący, ale i osoby niewierzące, bądź wyznawcy innych religii. Chyląc czoła przed tym Autorytetem w pełni identyfikuję się z pokoleniem JPII. To Jego nauka , która poparta była wspaniałym przykładem Jego życia prowadziła i prowadzi mnie przez etapy mojego życia. Jednym z tych etapów jest moja praca polityczna, w której za najwyższe wartości przyjęłam szacunek dla człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a co za tym idzie szacunek dla rodziny, jako dla najważniejszej komórki społecznej oraz otwartość na dialog między ludźmi, kulturami i religiami, który był tak ważny dla naszego Ojca świętego.

A D - Z perspektywy czasu, jako Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu „Stop ideologii gender!”, jak ocenia Pani zasadność powołania i funkcjonowanie takiej „komórki” w Sejmie RP?

B K- Problem ideologii gender, który podjęliśmy w Parlamentarnym Zespole „Stop Ideologii Gender” jest bardzo ważnym problemem, bo od niego zależy kształt i funkcjonowanie naszego społeczeństwa. Wpływa on bezpośrednio na ludzi młodych i ich postrzeganie swojej tożsamości jako czynnika zmiennego, a nie bezwzględnego nadanego przez Boga w akcie poczęcia. W ramach prac zespołu zaprosiliśmy do Polski wybitną znawczynię tematu panią Gabriele Kuby, która mówiła o niebezpieczeństwach czyhających na ludzi młodych zarażonych ideologią gender, a także o tym, jak ważne jest chronienie prawem człowieka i jego tożsamości płciowej. W tym kontekście ważnym jest przypomnienie, ze na ostatnim posiedzeniu sejmu miało być głosowane słuszne weto Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące ustawy o tzw. uzgadnianiu płci, stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla tożsamości nadanej człowiekowi przez Boga. Sądzę, że w ramach funkcjonowania zespołu parlamentarnego, angażując się w rozmowy z Polakami na terenie całej Polski uwrażliwiliśmy wiele osób na ten ważny temat i udało się zwrócić uwagę na szereg problemów wynikających ze zgubnej ideologii, w szczególności do małych dzieci.

A D - Pozostając nadal przy problematyce gender, chciałbym zapytać o to, w jaki sposób Pani Beata Kempa, w nowej kadencji sejmu, zadba o zabezpieczenie tożsamości płciowej człowieka i czy w tej materii, podejmie również odpowiednie działania legislacyjne, w celu prawnej ochrony tradycyjnego modelu rodziny?

B K - W następnej kadencji polskiego parlamentu jest wiele w tej materii do zrobienia. Należy osłabić zgubne skutki wdrażania tzw. Konwencji „przemocowej”. Musimy podjąć się wielkiego dzieła wzmocnienia pozycji rodziny w polskim prawodawstwie, począwszy od zmiany filozofii państwa wobec rodziny redefiniując pojęcie „wsparcia” rodziny. Od następnej kadencji parlamentu państwo powinno czynić wszystko, aby inwestować w rodzinę. Państwo powinno być mecenasem rodziny, a to wymaga zmiany prawa, włączenia rodziny jako ważnej kategorii w odpowiednich rozdziałach w budżecie państwa, powołania komisji sejmowej ds. rodziny, a także kwerendy przepisów prawnych, które mogą służyć wzmocnieniu instytucji rodziny w państwie polskim, w szczególności zaś wprowadzić zapis o zakazie odbierania dzieci z domu rodzinnego ze względu na trudne warunki bytowe, socjalne i ekonomiczne.

A D - Mainstreamowe media, w ostatnim czasie, nagłaśniały akcję zorganizowaną przez komitet inicjatywy ustawodawczej „Świecka szkoła”. Jak w Pani opinii, wyglądały aspekty prawne niniejszego przedsięwzięcia, które w rzeczywistości zmierza do relegowania religii ze szkół?

B K - Proces wpajania uniwersalnych wartości moralnych oraz etycznych, płynących z Dziesięciu Przykazań i Ewangelii u młodych ludzi jest niezwykle ważnym czynnikiem kształtującym przyszłe pokolenia Polaków. Religia jako przedmiot szkolny, to nie tylko rozprawianie o aspektach naszej wiary, ale przede wszystkim o kwestii wzajemnego szacunku, poszanowania godności drugiego człowieka niezależnie od jego rasy, wyznania czy poglądów. Jest to nieocenionym czynnikiem potęgującym dialog międzywyznaniowy, który jest podwaliną wzajemnego szacunku i pokoju na świecie. Ale nade wszystko lekcje religii formują młodego człowieka do funkcjonowania często w bardzo trudnych warunkach, które stwarza dzisiejsza cywilizacja.

A D - Chciałbym zapytać o znaczenie Jasnej Góry w życiu Pani Beaty Kempy?

B K - W moim sercu Jasna Góra, a przede wszystkim Pani Jasnogórska zajmuje szczególne miejsce. Od wieków, my Polacy za wstawiennictwem Matki Boskiej wypraszamy łaski m.in. dla nas samych, dla naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Częstochowska Czarna Madonna, to Matka, do której zwracam się w trudnych chwilach, ale także wtedy kiedy radość gości w moim sercu. Każdego roku staram się kilkakrotnie odwiedzać Częstochowę i klękać przed wizerunkiem Matki Częstochowskiej prosząc o łaski, aby moja rodzina i moja praca była zawsze naznaczona Jej błogosławieństwem i pokorą, z którą tak pięknie służyła swojemu Synowi.

A D - Czy zakłada Pani współpracę z katolickimi ruchami i stowarzyszeniami po dostaniu się do Sejmu?

B K B K - Odpowiedź jest dla mnie oczywista ponieważ od wielu lat działam w Kole Prawników Katolickich w Ostrzeszowie. Jestem przekonana, że dzięki wsparciu, a także dzięki wspólnemu działaniu wpływamy pozytywnie na rzeczywistość nas otaczającą. Jestem otwarta na współpracę ze wszelkimi organizacjami, stowarzyszeniami o charakterze katolickim oraz ruchami pro-life i wszystkimi ludźmi dobrej woli. Taka współpraca ubogaca parlamentarzystę i powoduje, że podejmowanie decyzji w polskim parlamencie jest łatwiejsze nawet jeśli przychodzi je podejmować pod silną presją nieprzyjaznych mediów i osób wyznających zasadę tzw. poprawności politycznej.

A D - Czy Pani Beata Kempa, przyjmie zaproszenie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, na organizowane w marcu przyszłego roku, wspólnie z „Niedzielą”, sympozjum „Dar bycia kobietą”?

B K- Z wielką radością odebrałam wiadomość o zaproszeniu do takiej współpracy. Jest to dla mnie zaszczytem, ale i też nowym wyzwaniem. Jeśli tylko mogę podzielić się swoim doświadczeniem jako polityk, żona i matka to zawsze jestem do dyspozycji aktywnych ludzi, którzy angażują się w przedsięwzięcia mające na celu promocję ochrony godności kobiety.

Niezwykle cieszę się także, że w Częstochowie jest młoda radna Anna Majer, która z takim zaangażowaniem zajmuje się sprawami kobiet i rodzin. To właśnie za jej pośrednictwem otrzymałam zaproszenie na sympozjum "Dar bycia kobietą" i jeszcze raz wyrażam ogromną radość z możliwości uczestnictwa.

2015-10-20 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurs dla spowiedników w Watykanie

[ TEMATY ]

wywiad

spowiedź

KS. MARIUSZ ŚWIDER

W dn. 24-28 marca w Watykanie jest Kurs dla spowiedników. Na jego zakończenie będzie spowiadał papież Franciszek

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję