Reklama

Niedziela Częstochowska

Patronuje im Jan Paweł II

[ TEMATY ]

szkoła

Jan Paweł II

Marcin Mucha

Wyjątkowy dla społeczności Zespółu Szkół Technicznych w Częstochowie był 30 września. W tym dniu Technikum nr 12 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 10 otrzymały imię Jana Pawła II. Do tego wydarzenia przygotowano się przez kilka miesięcy, poszerzając swoją wiedzę o Wielkim Polaku.

W ciepłe jesienne przedpołudnie uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście spotkali się w kościele pw. Świętego Krzyża na wspólnej Eucharystii. Liturgię uświetnił chór, śpiewając pieśni w języku polskim i łacińskim, uczniowie natomiast zaangażowali się w czytania, psalm i modlitwę wiernych. Mszy św., podczas której poświęcono nowy sztandar szkoły i wizerunki przedstawiające patrona, przewodniczył bp Antoni Długosz. W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in: - Szczególnie Ojcu Świętemu zależało na spotkaniu z młodzieżą. To do was Papież mówił: Wy jesteście moją nadzieją, jesteście nadzieją Kościoła. Choćby nikt od was nie wymagał, wymagajcie od siebie. I nie mierzcie człowieka miarą jego stopni intelektualnych, miarą zdrowia, pieniądza, ale sercem. A serce w Piśmie Świętym oznacza sumienie. Bądźcie ludźmi sumienia, a to znaczy otwierać się na te propozycje, jakie Chrystus skierowuje do nas i realizować je w swoich słowach i czynach. Bp Długosz wskazał też, jak przejmować wartości i idee, które były bliskie Janowi Pawłowi II: - Mamy jednoczyć, a nie dzielić - w rodzinie, w układach sąsiedzkich, koleżeńskich. Szczególnie w waszej szkole, żeby nie było podziału. Abyście stanowili jedną wspaniałą rodzinę pomagającą sobie nawzajem - mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po Mszy św., przy dźwiękach Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Marka Piątka, wszyscy przeszli z kościoła do szkoły, gdzie przed budynkiem odsłonięto i poświęcono obelisk dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Na parterze szkoły bp A. Długosz pobłogosławił tablicę ze słowami Papieża Polaka: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną”, nad którą znajduje się płaskorzeźba z patronem szkoły. Część oficjalna i artystyczna miała miejsce na piętrze, gdzie spotkali się licznie przybyli goście, przywitani przez dyrektora szkoły Rafała Piotrowskiego. Obecni byli: zastępcy prezydenta Częstochowy - Jarosław Marszałek i Ryszard Stefaniak, w imieniu europoseł Jadwigi Wiśniewskiej Mariusz Trepka, radni miasta, posłowie i senatorowie z ziemi częstochowskiej, przedstawiciele: Kuratorium Oświaty w Katowicach, wydziałów edukacji oraz kultury, promocji i sportu Urzędu Miasta Częstochowa, a także Starosty Częstochowskiego, dyrektorów „Gaude Mater”, Muzeum Częstochowskiego oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, dyrektorzy częstochowskich szkół i reprezentanci firm na co dzień współpracujących z Zespołem Szkół Technicznych.

Odczytano uchwałę Rady Miasta o nadaniu szkole imienia Jana Pawła II, po której nastąpiło przekazanie przez fundatora sztandaru szkoły. Przedstawiciele nauczycieli i uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień i odczytania listów tych, którzy osobiście przybyć nie mogli - kard. Stanisława Dziwisza, abp. Mieczysława Mokrzyckiego, europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, Jakuba Błaszczykowskiego - absolwenta szkoły czy Ryszarda Florka z firmy Fakro, partnera szkoły. Odsłonięty został mural przedstawiający Jana Pawła II w otoczeniu sławnych Polaków, namalowany przez Rafała Tomczaka i Bartosza Siorka - tegorocznych absolwentów Liceum Plastycznego w Częstochowie. Każdy chętny mógł wpisać się do księgi pamiątkowej oraz podpisać się na specjalnej tablicy jubileuszowej z racji 55 lat istnienia szkoły.

Młodzież przygotowała pod kierunkiem nauczycieli piękny program artystyczny, w oparciu o słowa Jana Pawła II. Spotkanie zakończył poczęstunek, oczywiście z papieskimi kremówkami. Teraz pozostaje tylko zgłębiać nauczanie św. Jana Pawła II i wprowadzać je co dzień w życie!

2015-10-23 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister podał daty ważne dla wszystkich uczniów

[ TEMATY ]

szkoła

screen

Minister Dariusz Piontkowski

Minister Dariusz Piontkowski

Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków; ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin - do 24 maja - poinformował w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję