Reklama

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stargardzie Szczecińskim - Kluczewie Lotnisku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Stargard-Zachód
Siedziba parafii: Stargard, ul. Żwirki i Wigury 10
Liczba wiernych: 1 500
Proboszcz: ks. Krzysztof Jęczmionka
Wspólnoty: Żywy Różaniec (1 róża), Oaza Rodzin (1 krąg), Parafialny Zespół "Caritas", ministranci
Czasopisma: "Nowa Arka", "Niedziela" - 6 egzemplarzy

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest najmłodszą parafią Stargardu Szczecińskiego, została bowiem powołana dekretem abp. Mariana Przykuckiego 1 lipca 1996 r. Powstała w południowo-zachodniej części miasta w dzielnicy nazywanej Kluczewo Lotnisko, na zachód od linii kolejowej Stargard - Pyrzyce, na terenach służących wcześniej za lotnisko wojskowe. Pierwsze obiekty na lotnisku w latach 1925-27 budowali Niemcy. Następnie rozbudowywano je w związku z potrzebami II wojny światowej. Po przejęciu przez wojska armii radzieckiej stało się jedną z największych baz lotnictwa radzieckiego w Polsce. Łącznie przebywało tu ok. 5 tys. osób - personelu, żołnierzy i ich rodzin. Lotnisko rozbudowywano w latach 1960-88. Pozwalało to na użytkowanie tu samolotów bojowych najnowszej generacji. Proces wycofywania Armii Czerwonej z krajów będących po II wojnie światowej w strefie wpływów ZSRR doprowadził w 1992 r. do przekazania lotniska władzom miasta. Budynki mieszkalne przejęte w stanie zaawansowanej dewastacji zaczęto poddawać kapitalnym remontom i zasiedlać nowymi mieszkańcami. Dziś wszystkie są już odnowione i zasiedlone.
"Po wyjeździe wojsk radzieckich, kiedy już Polacy pilnowali obiektów na lotnisku, miałem wyrobioną przepustkę i razem z żołnierzami szukałem dogodnego pomieszczenia, które mogłoby być adaptowane na kościół - wspomina ks. Władysław Jackowski, proboszcz z pobliskiego Kluczewa. - Gdy przybył proboszcz ks. Krzysztof Jęczmionka, zamieszkał początkowo na plebanii w Kluczewie. Za przysłowiową złotówkę otrzymaliśmy od władz miasta obiekt służący dziś za kościół nowo powstałej parafii".
Proboszcz ks. K. Jęczmionka po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1988 r. pracował jako wikariusz w Trzebieży, następnie w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie, skąd 1 lipca 1996 r. przybył do Stargardu Kluczewo Lotnisko.
Budynek adaptowany na kościół zbudowany został przez Niemców, ma konstrukcję stalową, jest podpiwniczony, pierwotnie był zapewne halą fabryczną. Świadczą o tym resztki suwnicy pod sufitem. Później Rosjanie zrobili w nim salę gimnastyczną, zachował się jeszcze parkiet. Obiekt jest duży, ma powierzchnię ok. 650 m2, o wymiarach 35 x 18 m, o wysokości 9 m do stropu. Przejęty został w fatalnym stanie, ściany były zawilgocone, tynki odpadały. Ksiądz Proboszcz rozważał, jaki kształt nadać temu budynkowi, aby mógł przypominać kościół. Przede wszystkim zmienił płaski dach, który został zastąpiony dachem dwuspadowym, krytym blachą. By zmienić bryłę kościoła, od strony południowej wzniesiono przybudówkę, którą obecnie wykorzystuje się liturgicznie jako kapliczkę - tam urządza się Boży Grób czy szopkę Bożonarodzeniową. Otynkowano obiekt, zmniejszono okna. Od strony północnej powstał przedsionek z wejściem. Stanowi on podwalinę, na której stanie stalowa wieża z miejscem na dzwony. Elementy konstrukcji są już przygotowane i zapewne w tym roku dojdzie do jej ustawienia. Wnętrze kościoła ma tę zaletę, że jest w nim dobra akustyka. Na ścianie wschodniej prezbiterium duży krucyfiks, a także figura św. Józefa i Pieta. Zostały one ofiarowane, podobnie jak ławki, przez siostry zakonne Dobrego Pasterza z miejscowości Buchholzk. Osnabrück w Niemczech. Zrobiono chór i zakrystię pod chórem.
"Moja parafia odbiega od wszelkich standardów i statystyk - opowiada Ksiądz Proboszcz. - Średnia wieku parafian wynosi ok. 25 lat. Jest duża rotacja, bo wiele mieszkań jest wynajmowanych. Trudno jest zebrać parafian w tygodniu, bo wyjeżdżają wcześnie rano, wracają ok. godz. 18.00, 19.00. Duszpasterstwo skupia się więc w niedzielę. Niedzielną Mszę św. odprawiam o godz. 10.00, 11.30 i 17.00. (w wakacje o godz. 10.00 i 19.00). W dzień powszedni jest Msza św. o godz. 10.00. Średnia frekwencja parafian na niedzielnych Mszach św. wynosi 30%. Wprowadziłem na Mszy św. zwyczaj błogosławienia dzieci, który ma miejsce po przyjęciu Komunii św. przez dorosłych. Czynię dzieciom znak krzyża na czole. Ten obrzęd bardzo się przyjął, dzieci go znają i bardzo się nim cieszą. Pogrzebów prawie nie ma, za to jest dużo chrztów. Brakuje plebanii, zamieszkuję w jednym z mieszkań w bloku. Buduję pomieszczenia poza kościołem, w których można by się spotykać. Tymczasem udało mi sie uruchomić tzw. świetlicę środowiskową w piwnicy internatu, w której społecznie dyżuruje sześciu nauczycieli. Jako parafia, włączyliśmy się w 2001 r. w akcję «Stargard Powodzianom», zbierając pieniądze do puszek oraz dary rzeczowe. W kwestę zaangażowała się grupa naszej młodzieży. Na boisku lotniska odbył się też festyn «Stargard Dzieciom». Te imprezy organizowane dla całej społeczności miasta firmowała nasza parafia".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Ordo Iuris

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Sposób potraktowania małego pacjenta w szpitalu w Oleśnicy – 9-miesięcznego nienarodzonego chłopca cierpiącego na łamliwość kości - wciąż obecny jest w relacjach medialnych. Magda Nogaj z wrocławskiej edycji serwisu wyborcza.pl przeprowadziła wywiad z dr Gizelą Jagielską – lekarką, która uśmierciła chłopca.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję