Reklama

Wypoczynek Dzieci Maryi

„Szkaplerz noś - Na Różańcu proś!”

Wakacje jak co roku skłaniają do poszukiwania pomysłów na udany wypoczynek. Udany, czyli taki, który długo pozostanie w pamięci, dostarczy niezapomnianych wrażeń, przynosząc jednocześnie oddźwięk w następującej po nim codzienności. „Odpocząć” - mówił w 1979 r. w Nowym Targu Jan Paweł II - to znaczy „począć na nowo”. Głęboki wymiar tego czasu danego człowiekowi Ojciec Święty dostrzegł w odnalezieniu i wypracowaniu w sobie „nowego stworzenia”, które kształtuje się przez odczytywane i celebrowane z wiarą i miłością słowo Boże, uczestnictwo w sakramentach, a nade wszystko w Eucharystii, oraz w obcowaniu z przyrodą (Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św., Nowy Targ 8 czerwca 1979).

Niedziela częstochowska 34/2003

W przeżywaniu wakacyjnych rekolekcji wspierała Dzieci Maryi Ludźmierska Pani

W przeżywaniu wakacyjnych rekolekcji wspierała Dzieci Maryi Ludźmierska Pani

Tegoroczny wypoczynek wspólnoty Dzieci Maryi naszej archidiecezji okazał się potwierdzeniem i realizacją papieskiej „teologii wakacji”. Korzystając z gościnności kustosza ludźmierskiego Sanktuarium, ks. prał. Tadeusza Juchasa, oraz dyrektora Szkoły Podstawowej, p. Edwarda Pazdura, grupa dzieci z naszej archidiecezji przeżywała swoje „Wakacje z Maryją” właśnie w Ludźmierzu. Zaangażowanie organizatorów: duszpasterza Dzieci Maryi, ks. Wojciecha Pelczarskiego, i proboszcza parafii w Gomunicach, ks. Andrzeja Molendy, oraz animatorów, nad których systematyczną, całoroczną formacją czuwa ks. Wojciech, zmierzało do zapewnienia dzieciom atrakcyjnego wypoczynku. Bogactwo przeżyć i niezaplanowanych zdarzeń utwierdza jednak w przekonaniu o szczególnej asystencji uśmiechniętej Ludźmierskiej Pani, wobec której jeszcze przed wyjazdem zostały złożone „nasze plany i nadzieje”.
W odpowiedzi na duszpasterski program roku, motywem przewodnim wakacyjnych rekolekcji był Różaniec, a zwłaszcza tajemnice światła. Spontanicznie i głęboko rozwinął się jednak szczególny wątek - przemiana życia w zaufaniu do Miłosiernego Chrystusa. Uwieńczeniem tego ukierunkowania stało się nawiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Natomiast wyrazem zaufania Matce Bożej było przyjęcie Jej Szkaplerza. Uroczystość miała tym szczególniejszy wydźwięk, iż szkaplerz dzieci otrzymały z rąk abp. Stanisława Nowaka. „Szkaplerz noś” - zachęcał w homilii Ksiądz Arcybiskup, widząc w tym znaku wyznanie wiary oraz opiekę Matki Bożej. Dopełnieniem treści, jakie niesie szkaplerz, jest Różaniec: „Szkaplerz noś - na Różańcu proś!” - uzupełnił Ksiądz Arcybiskup swoje stwierdzenie. Wskazał jednocześnie Jana Pawła II noszącego szkaplerz i nie rozstającego się z różańcem. W dzień uroczyście obchodzonego w Ludźmierzu odpustu Matki Bożej z Góry Karmel, po odprawionej Sumie odpustowej Ksiądz Arcybiskup odwiedził swoich młodych diecezjan w miejscu ich zakwaterowania. Gospodarze szkoły, jakimi na kilka dni stały się Dzieci Maryi, z właściwą sobie żywiołowością i spontanicznością przyjęły „swojego” Arcybiskupa. W serdecznej pogawędce dzieci wymieniały z Księdzem Arcybiskupem doświadczenia związane z wędrowaniem po górach. Okazało się, iż nasz Arcybiskup oraz towarzyszący mu ks. prof. Jerzy Kowalski mają za sobą niejeden przemierzony szlak w Tatrach i Gorcach, do czego również zachęcali dzieci.
„Jemu zaufaj, trudów daj dzbany - dla ciebie się stanie cud życia zmiany” - wyśpiewywały dzieci „swoją” litanię, rozważając cud w Kanie Galilejskiej. Wymownym i przejmującym gestem stało się złożenie postanowień do „Stągwi Przemiany”. Zdobyty nazajutrz Turbacz okrzyknięto „Górą Przemiany”. Skupienie wędrującej na szczyt grupy, przerywane jedynie radosnymi pozdrowieniami kierowanymi (zgodnie z górską „etykietą”) w stronę spotykanych turystów, wywoływało zdumienie i radość. Na szczycie, w czasie Eucharystii, wystarczyło już tylko „patrzeć Bogu w oczy”, z przekonaniem, że „On Twoje życie sam przeistoczy”.
Celebrowana w Sanktuarium Gaździny Podhala Eucharystia, w którą dzieci aktywnie się włączały poprzez modlitwy i śpiew, rozważanie Słowa Bożego podczas spotkań z animatorami, modlitwa poranna i wieczorna z zaangażowaniem i wrażliwością prowadzona przez kolejne grupy, adoracja Najświętszego Sakramentu - dały możliwość głębokiego przeżycia wiary i poczucie obecności Boga między nami. Z każdym dniem pobytu umacniało się również doświadczenie wspólnoty i radość bycia razem. W modlitwach i rozmowach dzieci obecni byli również wszyscy, którzy podarowali dzieciom ten szczególny tydzień - rodzice, mieszkańcy Ludźmierza i wiele osób, dzięki którym ten pobyt był możliwy.
Niespożyta energia dzieci i ich nieograniczona pomysłowość ujawniały się szczególnie w czasie zabaw. Sprawiedliwie należy jednak dodać, że opiekunowie dzielnie im wtórowali: atmosfera Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland” udzieliła się wszystkim, zaś obiekt, zdałoby się o tej porze roku mało atrakcyjny - hala lodowa „Podhala-Nowy Targ”, sprawiła dzieciom niebywałą frajdę. Dzięki życzliwości pracowników można było do woli hasać i wypróbowywać umiejętności w skandowaniu. Nieoczekiwany dla wszystkich finał stał się prawdziwym, radosnym i szczerym wyznaniem wiary i dumy z przynależności do częstochowskiej wspólnoty Kościoła: transparent oznajmił mieszkańcom Nowego Targu o obecności wśród nich Dzieci Maryi Archidiecezji Częstochowskiej.
Trudno w słowach oddać atmosferę, jaka towarzyszyła wakacyjnym rekolekcjom. Wróciliśmy z przekonaniem, że doświadczyliśmy czegoś szczególnego. Z pewnością dzieci mogłyby niejedno dopowiedzieć. A „poznacie ich po owocach....”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję