Reklama

Konferencja prasowa przed uroczystością

W związku ze zbliżającymi się wydarzeniami Złotego Jubileuszu Kapłaństwa biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka oraz innymi wydarzeniami duszpasterskimi mającymi się odbyć w najbliższym czasie w diecezji legnickiej, 28 lipca br. w legnickiej Kurii Biskupiej odbyła się konferencja prasowa. Przewodniczył jej bp Stefan Regmunt wraz z ks. inf. Władysławem Bochnakiem - wikariuszem generalnymi ks. prał. Józefem Lisowskim - kanclerzem Kurii.

Bp Stefan Regmunt, nawiązując do zbliżających się uroczystości jubileuszowych Biskupa legnickiego, przypomniał dziennikarzom, że uroczystości jubileuszowe są na co dzień obecne w naszym życiu. Są one związane z historią zbawienia (np. Wcielenia, Odkupienia), z życiem wspólnot (np. miast, parafii, diecezji), czy też związane z życiem osób indywidualnych (np. urodziny, chrzciny, sakrament małżeństwa). Wśród nich, szczególnymi jubileuszami są jubileusze 25-lecia (srebny), 50-lecia (złoty) czy 60-lecia (diamentowy) np. małżeństwa, ale też kapłaństwa czy biskupstwa.
Jubileusz kapłański zawsze jest okazją do refleksji nad swoim powołaniem, wdzięczności wyrażanej Panu Bogu, ludziom, rodzinie, a także czasem przeproszenia Boga i ludzi za zaniedbania czy braki, które wynikły z ludzkiej słabości. Jest to też czas modlitwy o nowe dary i łaski potrzebne do dalszego realizowania podjętych zobowiązań. Biskup Regmunt poinformował zebranych, że Biskup Jubilat prosił, aby jubileusz był obchodzony skromnie. Pragnął ten czas przeżyć wraz ze swymi kolegami kursowymi. Stąd w przededniu uroczystości zaplanowano kapłański dzień skupienia. Wspomniał także o wystosowanym z własnej inicjatywy liście do wiernych diecezji legnickiej, w którym informował o zbliżającym się jubileuszu Biskupa legnickiego i prosił o modlitwę w jego intencji.
Z innych przedstawionych tematów podczas konferencji omówiono: XI Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę (1-10 sierpnia); Diecezjalną Pielgrzymkę do Krzeszowa (15 sierpnia); X Spotkanie Młodych w Krzeszowie (22-25 sierpnia); wakacyjną akcję Caritas, która w tym roku objęła prawie 3 tys. dzieci i młodzieży; kolejną Diecezjalną Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa (6 września), w której z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób (w ubiegłym roku 3,5 tys.); kolejny Dzień Modlitw za ofiary II wojny światowej w Rogoźnicy (7 września); a także przebieg przygotowań do uznania Krzeszowa jako zabytku Światowego Dziedzictwa Kulturowego i III Internetowe Sympozjum Wirtualne (21 września).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję