Reklama

Niedziela Wrocławska

Idą święci Pana

[ TEMATY ]

święci

Paweł Siciński

Ludwik i Zelia Martin, święci małżonkowie, poprowadzili tegoroczną procesję podczas II Nocy Świętych z kościoła pw. Matki Bożej Królowej Pokoju do kozanowskiej świątyni św. Jadwigi. Najpierw podczas nabożeństwa w popowickim kościele ich postaci przybliżyli małżonkowie Ewa i Krzysztof Jankowie ze Wspólnoty Rodzin „Umiłowany i umiłowana”.

Zanim zegarmistrz Ludwik i koronkarka Zelia pobrali się, każde z nich pragnęło poświęcić się Bogu w klasztornym ukryciu. Bóg jednak prowadził inaczej. Zelia prosiła zatem Boga: daj mi dużo dzieci i spraw, by wszystkie one służyły Tobie. Z urodzonych siedmiu córek i dwóch synów do dorosłości wychowali pięć córek, które wstąpiły do zakonu. Spośród nich Mała święta Teresa, doktor Kościoła. Po nabożeństwie rzesza radosnych wiernych wyruszyła w procesji. W tym roku dzieci i dorośli odważniej przyodziali przebrania patronów i ulubionych świętych - szli więc święci: Franciszek, Józef, Klara, Tereska, Jan Paweł II.

Tłumacząc ideę Nocy Świętych o. Andrzej Albiniak OMI mówi, że to nie tylko zachęta, by po chrześcijańsku obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. Ważne jest też pokazanie, że święci towarzyszą nam w codziennej wędrówce, co potwierdziła obecność wielu relikwiarzy oraz wizerunków świętych i błogosławionych - w sumie aż 64 Orędowników. Relikwiarze i obrazy nieśli więźniowie (św. ks. Jerzy Popiełuszko), siostry zakonne i świeccy, przedstawiciele wspólnot i parafii, także dzieci.

2015-11-04 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: święci są fascynującym komentarzem do Ewangelii

[ TEMATY ]

Ewangelia

święci

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Oby Kościół i społeczeństwo rozpoznawały znaki świętości, których Pan nie przestaje dzisiaj wzbudzać, czasami w najbardziej nieoczekiwany sposób” – powiedział papież do uczestników kongresu „Świętość dzisiaj”, organizowanego przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych. Zaznaczył, że świadectwo autentycznej postawy chrześcijańskiej wielu współczesnych uczniów Chrystusa jest dla nas wszystkich zaproszeniem do osobistej odpowiedzi na wezwanie do bliskości z Bogiem.

Franciszek zwrócił uwagę, jak bardzo ważne pozostaje dzisiaj odkrywanie świętości w ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z miłością wychowują swoje dzieci, w mężczyznach i kobietach, którzy z zaangażowaniem wykonują swoje codzienne obowiązki, w osobach starszych, które nadal się uśmiechają i służą mądrością. Oprócz rzeszy wiernych określonych przez Papieża jako „święci z sąsiedztwa” reprezentujący „klasę średnią świętości” są też osoby wskazywane przez Kościół jako wzory, orędownicy i nauczyciele.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję