Reklama

Przy sercu Matki i Królowej

Niedziela przemyska 34/2003

Już po raz ósmy członkowie Akcji Katolickiej z całej Polski przybyli na Jasną Górę, aby przytulić się do serca Najlepszej Matki i usłyszeć Jej wolę zarówno w życiu indywidualnym każdego, jak i w życiu i misji całego Stowarzyszenia.
Rozpoczęcie pielgrzymki miało miejsce w archikatedrze częstochowskiej, gdzie zgromadzili się przedstawiciele poszczególnych Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej z całej Polski. Stąd, po przywitaniu i słowie wstępnym bp. Piotra Jareckiego wszyscy w procesji ewangelizacyjnej przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Plac przed jasnogórskim Szczytem wypełnili członkowie Akcji Katolickiej, a wzniesione transparenty informowały o wielości przybyłych diecezji i dekanatów. Z archidiecezji przemyskiej przybyło około 600 przedstawicieli. Po przywitaniu wszystkich zebranych u stóp Jasnogórskiej Pani, głos zabrał Jan Stefanek - prezes Akcji Katolickiej w Polsce, która liczy obecnie około 35.000 wiernych zorganizowanych w ponad 2.000 parafiach.
Prezes przedstawił informacje z krajowej pielgrzymki do Rzymu, cytując niektóre wypowiedzi Ojca Świętego na temat Akcji Katolickiej. Zaapelował następnie do zebranych o to, aby członkowie Akcji Katolickiej byli ludźmi modlitwy, aby w każdy piątek, przynajmniej przez około 15 minut, adorowali Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Poruszył ponadto temat wprowadzania do struktur lokalnych wartości i zasad wypływających z wiary, aby tym samym uaktywnić się w życiu swoich społeczności.
Centralnym punktem tej pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, z udziałem Księży Asystentów diecezjalnych i parafialnych, przybyłych z różnych stron Polski. Bp Piotr w wygłoszonej homilii przeprowadził krótką medytację nad tym, co powiedział Ojciec Święty do członków Akcji Katolickiej podczas rzymskiej pielgrzymki, medytację nad słowami zawierającymi streszczenie naszej natury i naszej misji.
Pierwsza myśl Ojca Świętego na temat Akcji Katolickiej, to uważanie jej jako środowiska odpowiedzialności ludzi świeckich za Kościół i jego ewangelizacyjną misję. Akcję Katolicką stanowią katolicy świeccy, którzy pragną wraz z pasterzami, czyli biskupami i kapłanami, brać konkretną, praktyczną odpowiedzialność za Kościół Święty i jego misję ewangelizowania współczesnego człowieka, współczesnej Polski, współczesnej cywilizacji, współczesnego świata. Akcja Katolicka powinna należeć do najaktywniejszych i do najbardziej odpowiedzialnych członków Kościoła Świętego, którzy budują nowość komunii Kościoła.
Druga myśl Ojca Świętego, dotyczyła przeprowadzania swojej misji przez odnowę najpierw siebie samego, następnie odnowę swojego środowiska, odnowę wspólnoty Kościoła i całego świata w oparciu o miłość i moc Chrystusa. Akcja Katolicka to nie tylko głos krytyczny, Akcja Katolicka to przede wszystkim przykład jak należy postępować i co należy czynić. W ten sposób Ojciec Święty wytyczył dla katolika świeckiego drogę do świętości, która prowadzi w świecie przepełnionym Bożą mądrością i Bożą światłością, gdzie nasze posłannictwo i apostolstwo głosi prawdę Jego Osoby i Jego nauki.
Bp Piotr Jarecki przytoczył następnie przykład traktowania wiary w naszej Ojczyźnie. Otóż w jednym z poczytnych dzienników opublikowano artykuł, w którym lansowana jest wizja prywatności wiary, gdyż według standardu współczesnej Europy wiara zaliczana jest do sprawy prywatnej każdego człowieka. Niestety taki sposób traktowania wiary jest nie do przyjęcia, gdyż do samej natury wiary należy jej wymiar społeczny. Nie ma wiary bez wymiaru społecznego. W życiu publicznym mamy prawo i obowiązek - stosując przy tym metody społeczeństw demokratycznych - domagać się wprowadzenia tego, co jest przekonaniem ludzi wierzących. Wypływa to nie tylko z faktu, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, ale także z faktu, że przecież jesteśmy ludźmi i to jest prawo, które ma każdy człowiek jako istota wolna i myśląca. Z tego nigdy zrezygnować nie możemy.
Te wszystkie sprawy powierzyliśmy Matce Najświętszej, ponieważ wiemy, że zadania przekraczają nasze siły, ale również wiemy, że dla Niej nie ma rzeczy niemożliwych. Niech Ona będzie naszą orędowniczką, naszą Najlepszą Matką, naszą Królową i Patronką współodpowiedzialności ludzi świeckich za Kościół.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję