Reklama

Święto patronki Zakonu Ojców Franciszkanów

Podniosła uroczystość miała miejsce 2 sierpnia br. w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Jarosławiu. Tego dnia w Kościele powszechnym, a we Wspólnocie Franciszkańskiej szczególnie, uczczono Matkę Bożą Anielską z Porcjunkuli, Patronkę Zakonu Ojców Franciszkanów.
Sumie odpustowej w jarosławskiej świątyni przewodniczył najwyższy przełożony Zakonu w Polsce, prowincjał o. dr Marek Wach. W gronie współcelebransów obecny był także definitor Prowincji Ojców Franciszkanów o. Dezyderiusz Pol. Na tę szczególną Eucharystię przybyli licznie parafianie, wierni z okolic i pielgrzymi z różnych stron Polski. Zebranych z serdecznością powitał gwardian klasztoru i zarazem proboszcz parafii Świętej Trójcy o. Lucjan Janas.
O. Marek Wach w homilii podkreślił szczególne zasługi Maryi Królowej Aniołów. Na wstępie przypomniał słowa modlitwy do Pani Anielskiej. Następnie przypomniał okoliczności wzniesienia Kaplicy w Porcjunkuli. Zauważył, że Matka Chrystusa swoją macierzyńską dobrocią otacza wszystkich i w wielu sprawach oręduje u Swego Syna. „(...) Wszędzie spotykamy się z wielką czcią dla Maryi i Jej imienia - powiedział Kaznodzieja. - Jakże wiele przykładów wiary, czci i szacunku można znaleźć w historii, literaturze i sztuce, w pobożności narodów i pojedynczych ludzi. Wybitni artyści wyśpiewywali swoją miłość do Niej w utworach muzycznych, czego przykładem jest Ave Maria Bacha i Schuberta. Nie brak również poetów, którzy przelali swój szacunek i cześć dla Maryi na papier. Malarze i rzeźbiarze tej miary co Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Wit Stwosz poświęcili Maryi swe przepiękne dzieła”. O. Wach przypomniał słowa św. Franciszka nawołującego do tego, by nie opuszczać miejsca obecności Matki Bożej Anielskiej z uwagi na jego świętość oraz na fakt, że jest ono mieszkaniem Boga.
Zgromadzonym na Mszy św. na długo pozostaną w pamięci słowa Ojca Prowincjała: „Siostry i Bracia, życzę wam dziś z całego serca, aby ta świątynia była dla każdego z was, jak ta franciszkowa Kaplica w Porcjunkuli, umiłowanym miejscem modlitwy, uwielbieniem Boga, dziękowaniem, miejscem świętego wytchnienia i nabierania sił, umacniania się w wierze i miłości. Nie opuszczajcie tego miejsca. Obyście zawsze w waszych sercach czuli potrzebę przybywania tutaj. Niech w tej świątyni wasza modlitwa biegnie do Boga przez ręce Maryi”.
Bezpośrednio po uroczystej Sumie o. dr Marek Wach dokonał poświęcenia odnowionych XVIII-wiecznych kapliczek Męki Pańskiej wzniesionych w murze okalającym przykościelny plac.
Ojcowie Franciszkanie Reformaci od trzech stuleci wpisują swoją służbę Bogu, Ojczyźnie i wiernym w życie Jarosławia - miasta o bogatej tradycji. Niegdyś klasztor sytuował się w zachodniej części miasta, dzisiaj po wielu procesach urbanizacyjnych znajduje się - choć stoi tam gdzie stał - niemal w centrum. Każdego dnia odwiedzają go setki pragnących modlitewnego skupienia ludzi. Sprzyja temu dostojna świątynia. Szczególną atmosferę zapewniają także święci Pańscy w swoich kamiennych posągach, u stóp których modlą się młodzi i starzy, ci którzy po wielekroć razy tracili wiarę i ci, którzy zaufali wstawiennictwu Panienki z Lourdes, św. Franciszka, św. Antoniego z Padwy, św. Faustyny, św. o. Pio i br. Alojzego Kosiby.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję