Reklama

OHP na Jasnej Górze

Jak uczyć, pracować, formować?

W dniach 6 i 7 czerwca br. odbyła się VIII Pielgrzymka Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy na Jasną Górę - Częstochowa 2003. W pielgrzymce udział wzięła młodzież ucząca się w jednostkach OHP z obszaru całego kraju. W skład reprezentacji każdego województwa weszli zastępcy komendantów wojewódzkich OHP, pedagodzy oraz duszpasterze komend wojewódzkich OHP. Ogólna liczba uczestników pielgrzymki przekroczyła 320 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Województwo zachodniopomorskie reprezentowane było przez Andrzeja Condera, zastępcę Komendanta Wojewódzkiego OHP w Szczecinie, Sebastiana Chruścińskiego, zastępcę Dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Rowie (Trzcińsku-Zdroju), oraz ks. Roberta Kosa - duszpasterza Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.
W pierwszym dniu pielgrzymki młodzież wraz z kadrą OHP modliła się w archikatedrze częstochowskiej, a następnie Alejami Najświętszej Maryi Panny i al. Sienkiewicza przemaszerowała na Jasną Górę. W Kaplicy Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza św. w intencji OHP, obchodzących w tym roku 45-lecie swego istnienia. Mszę św. celebrował bp Antoni Długosz - duszpasterz krajowy OHP. Na nabożeństwie obecni byli m.in.: Janusz Lewandowski - komendant główny OHP i jego zastępca Wojciech Szewczyk. Na zakończenie nabożeństwa odnowiony został akt zawierzenia Ochotniczych Hufców Pracy Matce Bożej. Po Eucharystii odbył się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze Festiwal Pieśni Religijnej i Pielgrzymkowej, podczas którego młodzież OHP zaprezentowała swoją twórczość artystyczną. Pierwszy dzień pielgrzymowania młodzieży OHP zakończył się Apelem Jasnogórskim.
W drugim dniu pielgrzymki (tj. w sobotę 7 czerwca br.) młodzież uczestniczyła w wielu imprezach sportowo-rekreacyjnych, towarzyszących tegorocznemu pielgrzymowaniu. Kadra OHP zaś wzięła udział w konferencji wychowawczej pt. Rola i miejsce duszpasterstwa środowiskowego w wychowawczej misji OHP. W trakcie sympozjum głos zabierali przedstawiciele Kościoła oraz reprezentanci Komend Wojewódzkich OHP. Prelegenci poruszali problemy związane z wizją chrześcijańskiego wychowania młodzieży oraz form współpracy Kościoła katolickiego z jednostkami organizacyjnymi OHP.
Na bazie doświadczenia katechetycznego ks. Roberta Wróbla z parafii w Trzcińsku-Zdroju, prowadzącego zajęcia religii z młodzieżą OHP, przygotowano referat na temat: Przesłanki wychowawcze płynące z pracy katechetycznej z młodzieżą w Trzcińsku-Zdroju. Podczas wspomnianej konferencji referat ten został wygłoszony przez reprezentanta CKiW OHP Rów/ Trzcińsko-Zdrój. W prelekcji zawarto następujace wnioski:
„Działalność wychowawcza w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Rowie/Trzcińsku-Zdroju realizowana jest m.in. we współpracy z Kościołem katolickim. Księża prowadzą zajęcia katechetyczne z młodzieżą na lekcjach religii oraz organizują spotkania pozaszkolne w ramach rekolekcji, a także przeprowadzają rozmowy indywidualne z młodymi ludźmi. Bazując na doświadczeniach wyżej wymienionych form katechetycznych, należy stwierdzić, iż duszpasterstwo środowiskowe jest ważnym elementem uzupełniającym i wzbogacającym proces wychowawczy realizowany w naszej jednostce organizacyjnej OHP. Jednoczesna analiza pracy duszpasterskiej pozwala wyciągnąć kilka wniosków z niej płynących:
1. Duszpasterstwo środowiskowe wzbogaca uczącą się u nas młodzież w wiedzę z zakresu podstawowych prawd wiary oraz zasad dobrego życia w społeczeństwie, co pozwala jej na odpowiednie przygotowanie się do sakramentu bierzmowania, a także kształtuje właściwe przekonania i postawy chrześcijańskie.
2. Katecheza utrwala znajomość i wzbudza potrzebę codziennej modlitwy wśród uczestników. Zajęcia katechetyczne przełamują bowiem wstyd przed kolegami związany z nikłą znajomością modlitw, a także pozwalają na zniwelowanie negatywnej presji, występującej w środowiskach lokalnych czy też w domu rodzinnym uczestników.
3. W trakcie religii młodzież zauważa potrzeby innych ludzi i wykazuje ich zrozumienie. Uczestnicy wychodzą z wieloma inicjatywami będącymi odzwierciedleniem akceptacji potrzeb innych (m. in. sprzątanie salki katechetycznej, wspólne oglądanie wartościowych filmów, a także nauka kulturalnej i rzeczowej dyskusji akceptującej odmienne stanowisko drugiego człowieka).
4. Duszpasterstwo uzupełnia realizowane w Centrum wychowanie patriotyczne, ponieważ wzmacnia pamięć o ludziach, dzięki którym dziś możemy cieszyć się pokojem. Uczy również szacunku dla ludzi starszych - czego przejawem są częste wizyty młodych ludzi w Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju.
5. Katechizacja jest znakomitą okazją do nauki podstaw kultury języka używanego przez młodzież, która na co dzień zazwyczaj posługuje się zwrotami nieformalnymi i powszechnie nieakceptowanymi przez społeczeństwo. Niecenzuralne słownictwo oraz oparty na nim żargon niosą realne zagrożenie, iż w dorosłym życiu młodzi ludzie będą mieć problemy ze swobodnym porozumiewaniem się z otoczeniem. Częstokroć zajęcia szkolne i katechetyczne są jedyną okazją zetknięcia się z kulturalnym słownictwem i możliwością poznania piękna rodzimego języka, bowiem wszelkie zwroty językowe nacechowane wulgaryzmami są skrupulatnie eliminowane, a młodzież zachęcana jest do używania kulturalnych synonimów.
6. Zajęcia katechetyczne i organizowane rekolekcje mają również na celu ukazanie młodzieży Kościoła od innej, mniej znanej strony. Nowe podejście księży do młodych ludzi pozwala wyzwolić w uczniach młodzieńczą chęć poznawania i wyzbycia się wszelkich kompleksów. Jest to tzw. metoda małych kroków w poznawaniu wiary. W trakcie rekolekcji wielkopostnych organizowane są scenki i prezentacje, mające na celu zaangażowanie i otwarcie młodzieży na poruszany temat. Dzięki nim młodzież aktywnie uczestniczy w nabożeństwach wielkopostnych, przejawiając otwartość i chęć korzystania z sakramentów. Tak rozumiana praca duszpasterska księży otwiera serca młodych ludzi i pozwala zrozumieć sens nauki Kościoła.
7. Obecność księży w gronie kadry pedagogicznej szkoły, działającej przy CKiW OHP w Rowie/Trzcińsku-Zdroju, niesie młodym ludziom nadzieję, że warto ponosić trud zdobywania wiedzy i pracy nad samym sobą. Praca nauczycieli i księży ma na celu uzmysłowić uczniom, iż cały wysiłek wychowawczy jest ukierunkowany dla dobra młodzieży. Wszelkie zajęcia szkolne, organizowane imprezy sportowo-rekreacyjne oraz przeprowadzane rozmowy indywidualne z uczniami są potwierdzeniem tezy, że zadaniem kadry pedagogicznej szkoły jest niesienie pomocy młodym ludziom.
Podsumowując powyższe przesłanki, zauważam, że proces wychowawczy młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy wzbogacony o naukę Kościoła katolickiego pozwoli przeciwstawić się współczesnym zagrożeniom i złym tendencjom panującym wśród młodzieży oraz negatywnym zjawiskom, goszczącym w naszej rzeczywistości. Duszpasterstwo środowiskowe pomaga jednocześnie odnaleźć młodym ludziom doskonalszą formę wzrastania opartą na tym, co jest dobre, piękne i szlachetne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję