Reklama

Polska

Pierwszy stały diakon diecezji gliwickiej

Pierwszego stałego diakona w diecezji gliwickiej wyświęcił w czasie Mszy św. w parafii św. Anny w Babicach ordynariusz tej diecezji bp Jan Kopiec.

[ TEMATY ]

diakonat

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po dwuletnim przygotowaniu w Opolu, za zgodą biskupa gliwickiego, a także - czego wymaga prawo - za zgodą żony, Marek Czogalik przyjął święcenia diakonatu w swojej rodzinnej parafii. Uroczystość odbyła się w obecności biskupów Jan Kopca i Jana Wieczorka, oraz rodziny diakona, a także kapłanów i stałych diakonów metropolii katowickiej i licznie zgromadzonych parafian.

W czasie liturgii kandydat do diakonatu złożył przyrzeczenia wierności Kościołowi i posłuszeństwa biskupowi gliwickiemu, jak również do wiernego sprawowania Liturgii Godzin. Na zakończenie Mszy św. dk. Marek Czogalik podziękował za okazane mu zaufanie i wsparcie ze strony biskupa, byłego proboszcza z Babic ks. prałata Bogdana Kicingera i obecnego Jarosława Buchenfelda. Podziękował też swoim najbliższym: żonie, dzieciom i rodzicom oraz wszystkim parafianom. Przyrzekł im wierna służbę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Kopiec podziękował nowemu diakonowi stałemu za gotowość służby Kościołowi. Przypomniał, że apostołowie zostali powołani do głoszenia Ewangelii, sami zaś powołali swoich pomocników - prezbiterów i diakonów. - Trzeba było dać dobry przykład społeczeństwu i wiedzieć, że z głoszenia Bożego Słowa, ze sprawowania tajemnic Chrystusowych płynie także nasza wzajemna, braterska odpowiedzialność za siebie. To, co nazwalibyśmy dzisiaj posługą społeczną i charytatywną dla ubogich, potrzebujących, dla każdego z nas. I do tego potrzeba było też kolejnych współpracowników - mówił bp Kopiec.

Diakon Marek Czogalik ma żonę Kornelię i dwoje dzieci: Hanię i Pawła. Ukończył studia teologiczne, jest katechetą w szkole podstawowej. Od 21 lat pełni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Dekretem bp. Jana Kopca będzie pełnił posługę w swojej rodzinnej parafii w Babicach.

2015-11-07 20:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: jesteście niesamowicie potrzebni Kościołowi łódzkiemu!

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Paweł Kłys

- Zapatrzcie się tak w Chrystusa Sługę, abym za trzy lata mógł was wyświęcić! To będzie wielki dzień radości w łódzkim Kościele – co daj nam Panie Boże! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Na trzy lata przed pierwszymi w Archidiecezji Łódzkiej święceniami diakonatu stałego 17 mężczyzn w obrzędzie Admissio (kandydatury) publicznie wyraziło wolę przyjęcia święceń diakonatu w wyznaczonym przez Kościół czasie. Dzisiejszą – uroczystą liturgię, której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – poprzedził dzień skupienia dla kandydatów do święceń, który poprowadził ks. dr Sławomir Sosnowski – rektor WSD w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję