Reklama

XI Dni Drohiczyna 25-27 lipca 2003 r.

Przyjedź, zobacz, powróć!

Ostatni tydzień lipca był wyjątkowym dla Drohiczyna - jego mieszkańców i turystów. Były to już XI Dni Drohiczyna. Uroczyste rozpoczęcie imprezy nastąpiło jak zwykle w piątek o 15.00 (w tym roku był to dzień 25 lipca), ale już od niedzieli - 20 lipca - miały miejsce imprezy wprowadzające. Wszyscy, których w niedzielne popołudnie upał przyciągnął nad rzekę, aż do godzin wieczornych brali udział w „Letnim Graniu” z Zespołem „Akces”. Dzieci (i nie tylko!) zagłębiły się w fotelach kinowych oglądając film „Dragon Ball Z.”, dorośli - wieczorny seans „Gangi Nowego Jorku”. Środa 23 lipca była poświęcona zmaganiom sportowym w Turnieju Piłki Nożnej. Duża liczba zainteresowanych oraz zróżnicowany wiek piłkarzy wyłoniły trzy kategorie rozgrywek. Drużynom sędziował Dariusz Milewski - nauczyciel wychowania fizycznego w Siemiatyczach. Piłkarze walczyli o medale i nagrody a także o tytuły Najlepszego Strzelca. A to tylko niektóre atrakcje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 lipca został rozegrany Turniej pool bilarda w kategoriach: do lat 13 i od lat 14. Sędzią Turnieju był Dariusz Szymański - instruktor MGOK. Zawodnicy za zdobyte miejsca otrzymali puchary oraz dyplomy uczestnictwa. Puchary, medale oraz nagrody zostały ufundowane dzięki Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień w Drohiczynie oraz przewodniczącej Teresie Malinowskiej. Jeszcze tego dnia wieczorem fani zespołów rockowych i muzyki młodzieżowej uczestniczyli w koncercie (na scenie letniej MGOK). Wystąpili: „Przechowalnia” z Drohiczyna, „Pokojowo nastawieni” z Zambrowa, „The Bigos” z Łap, „Xsenos” z Siemiatycz oraz „Kruki” z Drohiczyna.
Nad rzeką Bug bawiono się natomiast podczas występów „Dinozaurów”. Organizatorem Dyskoteki Dinozaurów był właściciel Baru „Hangar” - Janusz Żoch. Atrakcją było również wesołe miasteczko z Białej Podlaskiej, dające radość dzieciom i młodzieży przez cały tydzień. Aż szkoda, że nie do końca wakacji... Starsza młodzież też lubi karuzelę.
W piątek 25 lipca Burmistrz Drohiczyna i Dyrektor MGOK uroczyście otworzyli XI Dni Drohiczyna. Już od rana wokół rozstawiali się ze swoimi kramami ludowi twórcy. Przez trzy dni można było zakupić wyroby z drewna Stanisława Deptuły - rzeźbiarza Warmii i Mazur, wyroby kowalskie Mieczysława Hulewicza z Czarnej Wsi Kościelnej, u Grażyny Pawelczyk z Łysego napić się kurpiowskiego piwa jałowcowego i spróbować chleba wypiekanego na chrzanowym liściu z domowym smalcem. Swoje stoisko wyrobów z wosku i miodu prezentował Józef Kunicki ze Skrzeszewa. Gościom, m.in. Danielowi Olbrychskiemu smakowała miodowa nalewka. Stoisko z wyrobami z białego drewna było oblegane przez turystów - Maria i Jan Wróblewscy z Hajnówki zadbali o różnorodność produktów na swoim kramiku. Przyciągały oko duże drewniane łyżki, widelce, czerpaki, deski i wałki do ciasta. „Urok drewna” - misy, miski, talerze, świeczniki oraz inne naczynia - zaprezentował artysta plastyk Szczepan Pyrak z Miedznej. Na stoisko z minerałami zapraszali goście z Lublina: Monika, Robert i Andrzej już po raz trzeci przyjechali na Dni Drohiczyna, aby spędzić ostatni weekend nad Bugiem. Andrzej Zuchora z Centrum Edukacji Ekologicznej z Lublina w tym roku przywiózł na wystawę do muzeum replikę Archaeopteryxa (jedna z dwóch replik znajdujących się w Polsce), niedużego ptaka wielkości sroki, mierzącego ok. 35-50 cm długości i ok. 25 cm wysokości, który żył w Środkowej Europie ok. 150 mln lat temu.
Atrakcją dla dzieci i w tym roku były przejażdżki wozami konnymi po miasteczku. Na jedną z bryczek wsiadła kapela „Zabużaki” i swoim graniem zapraszała wszystkich, którzy nie dotarli pod Dom Kultury. A na scenie prezentowała się zainteresowanym śpiewem piosenek ludowych Antonina Daciuk. Mimo sędziwego wieku dotarła do Drohiczyna z Bujak na piechotę, by jeszcze raz zaśpiewać piosenki ze swoich młodych lat.
W piątek odbył się także Bieg Kmicica o Puchar Burmistrza Drohiczyna. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: kobiety i mężczyźni. Z linii startu, czyli spod domu Daniela Olbrychskiego sam Kmicic dał sygnał rozpoczęcia biegu ulicami miasta. Zawodnicy otrzymali: Puchar Burmistrza Drohiczyna, Puchar Dyrektora MDOK, Puchar LZS Siemiatycze i Puchar Przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu oraz wiele nagród od sponsorów. Sędzią i organizatorem Biegu był Wojciech Zieleniewski - nauczyciel w-f w Siemiatyczach. Dużą pomoc okazali drohiczyńscy strażacy pod okiem Tomasza Trochimiaka, którzy pilnowali porządku i zabezpieczyli trasę biegu.
W Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa fotografii studentów ASP Poznań pt.: Malowane Światłem. Na plakacie informacyjnym artyści umieścili malowidło z XVIII w. z katedry drohiczyńskiej, odkryte przez konserwatorów Andrzeja Łojszczyka i Kingę Lubawską z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorami prac wystawy byli: Agnieszka Lepsza, Michał Masarek, Michał Nebelski, Marcin Suder, Łukasz Walaszczyk, Patryk Chuszno oraz drohiczyniak Seweryn Chlebiński. Wystawę można było oglądać do 20 sierpnia. Mecenasem wystawy był „Stolica” Messenger Service.
Wieczorem organizatorzy zaprosili na koncert arii operetkowych, pieśni neapolitańskich oraz innych pieśni w wykonaniu tenora - Jarosława Stempowskiego, absolwenta wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. We wspaniałych barokowych wnętrzach kościoła pofranciszkańskiego radośnie rozbrzmiewały O sole mio czy Graj Cyganie. Słuchacze bardzo gorąco oklaskiwali znane pieśni czy arie. Wieczór zakończył film Chicago - nagrodzony tegorocznymi Oskarami, wyświetlany w kinie „Daniel”.
26 lipca był dniem skierowanym do najmłodszych i młodzieży. Od godz. 11.00 zaczął się Turniej Rowerów Górskich - organizowany co roku i przyciągający dzieci i młodzież. Odbyło się kilka różnych sprawdzianów np. rzucanie do celu podczas jazdy. Zwycięzcy otrzymali puchary i statuetki, a wszyscy dyplomy za udział. Sędzią prowadzącym Turniej był pracownik MOSiR w Siemiatyczach Norbert Sokołowski. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac młodzieży biorącej udział w warsztatach artystycznych w Drohiczynie. Młodzież pod kierunkiem opiekunów, Romana Pieńkowskiego z Białej Podlaskiej i artysty plastyka Barbary Kwas z Lublina, przygotowała duży i ciekawy wybór prac: linoryt, malarstwo, batik, kompozycje na płytkach drewnianych - wszystkie one ubarwiły Dom Kultury i zatrzymywały uwagę przechodniów.
Tłum widzów przyciągnęły tegoroczne wybory Małej Miss Lata Drohiczyn 2003. Całość prowadził Mariusz Orzełek - aktor Teatru Lalek z Białegostoku. Zgromadzona publiczność przyznała tytuł Miss Publiczności. Dziewczęta otrzymały wspaniałe nagrody od sponsorów: firmy „KAISER”, Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach, firmy AVON. Podczas wyborów publiczność brała udział w licznie zorganizowanych konkurencjach, prowadzonych przez Mariusza Orzełka oraz wysłuchała piosenek w wykonaniu grupy muzycznej działającej przy MGOK. Aż 27 par uczestniczyło w konkurencji Bicia Rekordu Drohiczyna w Rzucie Jajkiem w Parach. Konkurencję prowadzili: Mariusz Orzełek i Tadeusz Bujno. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę tytuł Jajcarza Roku 2003 oraz po strusim jaju.
Dalsze imprezy przeniesiono nad rzekę Bug. Tam ekologiczną tratwą przypłynęła młodzież z Portugalii, Rumunii, Węgier i Polski, by na scenie wystąpić z apelem: „My, uczestnicy międzynarodowej wymiany młodzieży z Portugalii, Węgier, Rumunii i Polski, zafascynowani urodą rzeki Bug - ostatniej dzikiej rzeki Europy, zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o wpisanie doliny Bugu i miejscowości nadbużańskich na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Spotykając się w miejscu, gdzie siedemset pięćdziesiąt lat temu ruski książę Daniel przyjął królewską koronę z rąk legata papieskiego Opizona, apelujemy do Narodów Europy, aby w procesie jednoczenia Europy odwoływali się także do faktów stanowienia nad Bugiem różnorodnych unii (w tym międzypaństwowych i międzywyznaniowych). Ponieważ nieraz w przeszłości zapominaliśmy, iż łączy nas jeden Bóg, w obliczu którego wszyscy jesteśmy równi, dlatego pragniemy, aby pamięć o przeszłości tej ziemi, na której żyli ludzie różnych kultur, religii i języków, została zachowana. Drohiczyn nad Bugiem, 27 lipca 2003 roku”. Młodzież zakończyła przesłanie piosenką wykonaną w różnych językach. Międzynarodowa grupa płynęła rzeką Bug w ramach programu ekologicznego Gościńce Zielonej Europy.
Tłumy mieszkańców i przyjezdnych przyciągnął koncert Ewy Urygi, która wystąpiła z koncertem standardów jazzowych z zespołem „Jazz Trio” z Białej Podlaskiej. Jej mocny głos niósł się daleko po falach Bugu i zapadł głęboko w serca fanom tego rodzaju muzyki. Ewa bisowała, śpiewała piosenki dedykowane solenizantom i solenizantkom: Annom, Hannom, Grażynom i Krzysztofom. Życzenia przesłane były m.in. do Marszałka Województwa Podlaskiego - Krzysztofa Tołwińskiego, który zaszczycił nas swoją obecnością w Drohiczynie. Efektownym zakończeniem koncertu był pokaz sztucznych ogni, które wystrzeliły w rozgwieżdżone drohiczyńskie niebo. Oklaski nagrodziły starania Daniela Ozorowskiego, który rokrocznie przygotowuje coraz piękniejszy scenariusz pokazu.
Wytrwali bawili się aż do rana na zabawie „Pod Gwiazdami”.
27 lipca - niedziela dla biorących udział w „Towarzyskich Zawodach Spławikowych o Puchar Burmistrza Drohiczyna” zaczęła się bardzo wcześnie. Już od 5.30 rejestrowano zawodników. Od 6.30, po wylosowaniu stanowisk, do godz. 8.00 wędkarze musieli zająć swoje miejsca w okolicy Góry Zamkowej. Zawody trwały od 8.00 do 12.00. Przystąpiło do nich 22 wędkarzy z Drohiczyna, Siedlec, Łukowa, Białegostoku i Siemiatycz. Po zakończeniu zawodów i podliczeniu punktów przez komisję wszyscy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora - Koło PZW „Boleń” w Drohiczynie oraz sponsorów zawodów. Ogółem złowiono 97 kg ryb. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców, o których zadbali organizatorzy serwując rybę pod wieloma postaciami oraz zapraszając wszystkich na potrawy z grilla. Zawody odbyły się dzięki dużemu zaangażowaniu Koła PZW „Boleń” oraz dzięki sponsorom: Zakładowi Stolarskiemu Janusza Kapela - Zajęczniki, Barowi „Hangar” Janusza Żocha, Krzysztofa Kaczmarczyka, „Fu Dromar” Mariana Pykało, Piekarnii „Croisant” Antoniego Stopczyńskiego Drohiczyn, „Fu Irexpol” Ireneusza Ługowskiego, Stanisława Koca Wodociągi.
Tak jak w latach poprzednich, dzięki przychylności ks. infułata Eugeniusza Borowskiego, zainteresowani zbiorami Archiwum Diecezjalnego mogli zobaczyć cenne zabytki Drohiczyna i poznać ich historię a także historię miasta.
Wokół placu przy scenie letniej MGOK od rana rozstawili się twórcy i różne firmy promujące swoje produkty: AVON, ZEPTER, RACHTAN, PRO 100. Swoje prace ukazujące piękno drohiczyńskiego krajobrazu przedstawił Adam Ślefarski z Białegostoku. Jeden z obrazków ukazujący pięknego ogiera przypadł do gustu Danielowi Olbrychskiemu, który przechadzał się razem z tłumem zainteresowanych przechodniów.
Sala kinowa wypełniła się widzami podczas spektaklu Okienko, który przygotowali aktorzy z Białegostoku - Ewa i Krzysztof Zemło. Spektakl jest zrealizowany w rzadko spotykanej w Polsce technice teatru cieni. Etiudom cieniowym towarzyszy wykonywana na żywo muzyka fagotowa.
Sesję popularnonaukową poprowadził, w miejsce nieobecnych gości ze Lwowa, Janusz Kuśmierczyk - ekolog, prezes Klubu UNESCO w Piaskach k. Lublina. Pan Janusz jest pomysłodawcą programu Gościńce Zielonej Europy - światowego dziedzictwa kultury nad Bugiem.
Motyle to tytuł prac dzieci uczestniczących w konkursie plastycznym malowania kredą na asfalcie. Aż 27 dzieci malowało pod sceną letnią MGOK pod czujnym okiem oceniających: Anny Bujno i Adama Ślefarskiego. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone dużymi zestawami kredek i innych nagród. Konkurs przygotowała Małgorzata Ziemichód-Zdunek - plastyk MGOK. Tuż po zakończeniu konkursu na scenie zagrała drohiczyńska Orkiestra Dęta OSP, wykonując wiele znanych utworów. Swój koncert zakończyła melodią pieśni Drohiczyn, Drohiczyn… napisaną na wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie. Po koncercie Burmistrz Drohiczyna i Starosta Powiatu Siemiatycze wręczyli zdobywcom rozgrywek sportowych, turniejów i konkursów nagrody oraz upominki ufundowane przez sponsorów, a po tej ceremonii Mariusz Orzełek poprowadził wśród publiczności zabawę losowania nagród ufundowanych przez sponsora: Atos Siemiatycze.
Wierzę w sny, recital w wykonaniu Małgosi Tomasik oraz koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Agnieszki Wróbel, wokalistki Teatru „Buffo” w Warszawie rozbawił drohiczyńską widownię, która nie szczędziła braw obu dziewczętom. Wszyscy występujący goście otrzymali z rąk dyrektora i organizatora wszystkich obchodów Dni Drohiczyna piękne bukiety kwiatów przygotowane przez Elżbietę Szolc oraz pamiątkowe dyplomy z widokiem z Góry Zamkowej przygotowane przez Darka Szymańskiego. Dyrektor MGOK podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tegorocznych Dni Drohiczyna. Na koniec imprezy zabrał głos Burmistrz, który zakończył obchody XI Dni. Zabrzmiał też hejnał miejski, który otwiera i zamyka Dni Miasta, skomponowany przez Aleksego Gorbaczowa a nagrany przez Orkiestrę Dętą.
Dla miłośników kina jeszcze raz został wyświetlony film Chicago, a po projekcji młodzież (i nie tylko ona) bawiła się na deptaku przy scenie letniej przy muzyce DJ Tomasa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął premiera Belize

2024-04-20 14:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął 20 kwietnia w Watykańskim Pałacu Apostolskim premiera Belize - Johna Briceño, który następnie spotkał się z sekretarzem w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Komunikat watykańskiego biura Prasowego po rozmowach w Sekretariacie Stanu stwierdza, iż były one serdeczne i w ich toku "wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków miedzy Belize a Stolicą Apostolską". Poruszono zwłaszcza zaangażowanie Kościoła katolickiego w dziedzinie oświatowej i w zakresie troski o migrantów. Rozmawiano również o niektórych bieżących zagadnieniach społeczno-politycznych w tym kraju, podkreslając wkład, jaki Kościół katolicki i wartości chrześcijańskie, obecne w społeczeństwie Belize, mogą wnieść do dobra wspólnego ludności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję