Reklama

Niedziela Częstochowska

Życie Bogiem pisane

[ TEMATY ]

seminarium

Bartłomiej Kasprzyk

Dzień 15 listopada stał się dniem niezwykle uroczystym dla wspólnoty Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Niedziela ta bowiem różniła się od innych niedziel w naszej szkole nie tylko harmonogramem zajęć, ale przede wszystkim podniosłą atmosferą związaną z dniem skupienia oraz obchodami Święta Niepodległość.

Aby nowy człowiek się nie zestarzał…

Po porannej pobudce udaliśmy się do kaplicy, aby uroczyście odśpiewać jutrznię. Modląc się liturgią godzin w łączności z całym Kościołem powszechnym polecaliśmy Bogu ofiary zamachu terrorystycznego we Francji, a także Kościół prześladowany we wszystkich zakątkach świata. Tym akcentem rozpoczęliśmy nasz dzień skupienia. Konferencje, które prowadził ks. prefekt Szymon Stępniak na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego, obejmowały zagadnienie cnót teologalnych i kardynalnych. Życie cnotliwe podtrzymywane jest przez Ducha Świętego i jego dary, a celem takiego życia, podkreślał ks. Prefekt za św. Grzegorzem z Nyssy jest upodobnienie się do Boga. Prowadzący konferencję skoncentrował się na walce z grzechem, jaką musi nieustannie podejmować chrześcijanin: „ Każda walka z pokusą i z grzechem, to w istocie ćwiczenie się w zdobywaniu i doskonaleniu konkretnej cnoty. Chrześcijanin zawsze może być zwycięzcą, bo Chrystus zwyciężył świat, od samego człowieka zależy czy chcemy być tym zwycięzcom. Jako uczniowie Chrystusa mamy decydujący cios w walce z szatanem, którym jest sakrament pokuty i pojednania”. Druga konferencja dotyczyła stawania się nowym człowiekiem na wzór św. Pawła, który w liście do Efezjan pisze: „Należy odrzucić starego człowieka niszczonego przez zwodnicze rządze (…) Przyobleczcie się w nowego człowieka, stworzonego zamysłem Boga w sprawiedliwości i prawdziwej świętości”. Pomiędzy obiema konferencjami miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, którą animowały poszczególne klasy.

„Człowiek jeśli nie ma za kogo umierać, to nie ma za kogo żyć” Takie hasło przyświecało drugiej części naszego niedzielnego dnia, w którym w sposób wyjątkowy świętowaliśmy dzień 11 listopada - dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 16.30 została odprawiona Msza Święta z udziałem grona pedagogicznego oraz alumnów naszej szkoły. Na zaproszenie ks. rektora Jerzego Bieleckiego, Eucharystii przewodniczył - absolwent naszej szkoły sprzed 55 lat - ks. prał. Jan Niezgoda - budowniczy i wieloletni proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Częstochowie. Podczas Liturgii ks. Jan skierował do nas także homilię. Nasz Absolwent mówił: „ Ojczyzna to nie tylko słowa, naród, język, malarstwo, muzyka, ale Ojczyzna to nasz matka - stara, ale jakże czcigodna matka, która tak wiele wycierpiała, tak wiele łez i krwi wylała, szlachetna matka, która walczyła nie tylko o własną wolność, ale i o wolność innych. Wreszcie matka, która zawsze się dźwigała, ona czerpała siłę z wiary, którą inni chcieli jej odebrać. Kaznodzieja wspominał także, z nieukrytym wzruszeniem czasy, kiedy to był alumnem Niższego Seminarium Duchownego. Szczególnie ciepło wspominał swojego profesora od historii Franciszka Galewicza, o którym mówił, że był to człowiek niezwykłej odwagi i patriotyzmu. Kierując słowa do nas alumnów NSD mówił, że być patriotą to oznacza dla nas wierne wypełniać obowiązki szkolne, pilnie się uczyć, być odważnym i nie bać się zajmować głosu w sprawie obrony Kościoła i Ojczyzny. Ksiądz Prałat podkreślił, że te wartości wyniósł właśnie z NSD. Po Eucharystii wszyscy wspólnie udaliśmy się na aulę, by tam obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy III, pod kierunkiem prof. Piotra Michalaka, oraz prof. Wioletty Sosneckiej. Motywem przewodnim było ukazanie walki o Niepodległość Ojczyzny nie tylko w roku 1918, ale na przestrzeni życia Rotmistrza Witolda Pileckiego, przez którego pryzmat było ukazane całe przedstawienie. Młodzi aktorzy w trafny sposób przedstawili tę jakże zacną, a jednocześnie tragiczną i nie wszystkim dobrze znaną postać Polaka, chrześcijanina, patrioty. Wartymi uwagi elementami spektaklu były fragmenty książki Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”, w której to książce rozczytywał się Pilecki budując na jej kanwie swoje życie. Dzień 15 listopada był więc dla wspólnoty NSD dniem pochylenia się nad wiarą i Ojczyzną, a więc nad tym co dla młodego człowieka powinno stanowić priorytet życia.

2015-11-16 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan kiedyś stanął nad brzegiem...

Choć wakacje w pełni, to jednak na wielu polskich uczelniach trwa rekrutacja na studia. Młodzi ludzie wybierają kierunki zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami. Bardzo wielu z nich liczy w przyszłości na bardzo dobrze płatną pracę. Ale rekrutacja trwa także w... seminariach duchownych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję