Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (13)

Dekanat Sulejówek

Dekanat Sulejówek z siedzibą przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku został utworzony przez bp. Kazimierza Romaniuka 25 marca 2003 r. Powstał z parafii wydzielonych z dekanatów rembertowskiego i mińskiego - św. Antoniego z Padwy. Na jego terenie zamieszkuje około 28 tys. wiernych.

Niedziela warszawska 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziekan dekanatu w Sulejówku ks. prał. Jan Gołębiewski urodził się 25 marca 1941 r. w Warszawie (par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzniu). Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Bełchowie, Tłuszczu, Milanówku i Otwocku. W latach 1988-1993 proboszcz parafii św. Anny w Długiej Kościelnej. Od 1993 r. jest proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku. Od 25 marca 2003 r. dziekan w Sulejówku.

Matka Boża Pocieszenia - czcigodny wizerunek Matki Najświętszej przedstawia Madonnę trzymającą na ramieniu Dzieciątko ubrane w bogate srebrne szaty. Dzieciątko spoglądając na Matkę unosi rękę w geście błogosławieństwa. Drugą dłonią podtrzymuje księgę Słowa Bożego. Nad obydwoma postaciami unoszą się aniołowie.
Obecny proboszcz ks. dziekan Jan Gołębiewski otrzymał go kilkanaście lat temu od pewnej rodziny. Specjaliści z Muzeum Narodowego w Warszawie ocenili go jako wartościowy, XVII-wieczny zabytek o charakterze wybitnie kultowym. - Po renowacji długo zastanawiałem się nad dalszym przeznaczeniem obrazu Madonny, którą nazwałem Matką Pocieszenia. Na wskutek prośby parafian, którzy pragnęli mieć wizerunek Maryi w świątyni pod Jej wezwaniem postanowiłem ofiarować obraz kościołowi, aby ukazując piękno Bożej Rodzicielki był ukojeniem dla wielu ludzi dotkniętych cierpieniem - mówi ks. Gołębiewski.
10 września 1995 r. odbyła się w kościele intronizacja obrazu. Dokonał jej bp Stanisław Kędziora. 31 maja 1998 r. bp Kazimierz Romaniuk go ukoronował. Była to pierwsza koronacja w diecezji warszawsko-praskiej. Wtedy ustanowione zostało sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
- Moim pragnieniem jest aby świątynia stała się miejscem wielkiego kultu Maryi. Ale człowiek nie może działać sam. Potrzebna jest wola Boża i łaska, którą można otrzymać jedynie dzięki modlitwie. Chcę rozmodlić ludzi, pragnę aby pokochali ten piękny wizerunek - podkreśla Ksiądz Dziekan z Sulejówka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafie i kościoły

W skład dekanatu wchodzi siedem parafii.
1. św. Anny w Długiej Kościelnej
2. Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie
3. św. Stanisława Kostki w Okuniewie
4. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku
5. Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej
6. Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu
7. św. Pawła Apostoła w Zakręcie

Najstarsze w dekanacie parafie to Długa Kościelna (powstała w 1445 r.) i Okuniew (1540 r.). Najmłodsza parafia erygowana w 1997 r. znajduje się w Zabrańcu.
Najstarszy w dekanacie kościół znajduje się w Okuniewie. Został wybudowany w latach 1828-1835 z funduszów Jana Łubieńskiego, właściciela miejscowych dóbr. Konsekrowany był w 1847 r. przez bp. Tadeusza Łubieńskiego.
Parafia w Zakręcie dopiero buduje swój kościół. Niedawno dobiegła końca budowa kościoła w Długiej Kościelnej. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do jego poświęcenia. Poprzednia, drewniana świątynia, wspaniały zabytek drewnianej architektury sakralnej spłonęła 9 września 2000 r.
Pod względem liczby mieszkańców największe są obie parafie w Sulejówku i liczą po ok. 8 tys. wiernych. Najmniejsza (ok. 650 wiernych) jest parafia w Zabrańcu.

Duchowieństwo dekanalne

Dziekanem dekanatu w Sulejówku jest ks. prał. Jan Gołębiewski. W dekanacie posługę kapłańską pełni 14 kapłanów: 7 księży proboszczów, 5 wikariuszy i 2 rezydentów. Czterech księży proboszczów (ks. prał. Jan Gołębiewski w Sulejówku, ks. Jan Ruciński w Długiej Kościelnej, prał. kan. Andrzej Kamiński w Halinowie i ks. Wojciech Wierzbicki w Okuniewie) pełni swą funkcję od 1993 r. Najkrócej w dekanacie proboszczem (od 2002 r.) jest ks. Leszek Bieńkowski w Zabrańcu. Średnia wieku księży proboszczów wynosi 55 lat, a księży wikariuszy 35 lat. Po dwóch księży wikariuszy jest w parafii dziekańskiej, u Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłosnej i jeden w Halinowie. Pozostałe parafie mają tylko księży proboszczów.
Na terenie dekanatu są żeńskie zgromadzenia zakonne. W parafii dziekańskiej są siostry misyjne (Służebnice Ducha Świętego) oraz Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych. W Niedziele Misyjne na Mszach św. siostry misyjne (często misjonarki pracujące w odległych krajach) mówią o misjach i swoim zgromadzeniu, na co dzień siostry katechizują dzieci i młodzież. Księdzu Dziekanowi zależy na tym, aby duch misyjny był obecny w jego parafii. Dlatego też gościł np. księży kombonianów. Zdarza się, że misjonarze przyjeżdżają do Sulejówka na zakończenie swoich rekolekcji czy dni skupienia.
W Okuniewie są Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.

Reklama

Życie religijne

- Kiedyś ksiądz pochodzący z Algierii, a pracujący w Anglii i odbywający w Sulejówku rekolekcje, zapytał mnie, czy ludzie tu kochają Matkę Bożą? - mówi ks. dziekan Gołębiewski. Opowiedziałem mu o licznych wotach przed wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, o tym, że w każde święto gromadzi się u nas bardzo wielu wiernych, że w niedziele po Mszach św. ludzie modlą się w dolnym kościele, o Apelu Jasnogórskim i Godzinkach, i że na większe święta zapraszamy biskupa. Ksiądz ten wysłuchał i odpowiedział: „Wie ksiądz, Maryi nie można nie kochać, bo Ona jest taka piękna, tak czysta, niepokalana”. Kapłan z Anglii był zachwycony, długo się przyglądał wizerunkowi Maryi. Obdarowałem go obrazem Matki Bożej, bardzo się ucieszył - wspomina ks. kan. Gołębiewski.
Stało się już tradycją, że do Matki Bożej Pocieszenia z Sulejówka dwa razy do roku przybywają pielgrzymki. W drugą sobotę sierpnia przychodzą wierni z parafii św. Alberta w Wesołej-Zielonej, natomiast w drugą sobotę września jest pielgrzymka z wszystkich parafii dekanatu. W ubiegłym roku była też pielgrzymka z Żukowa z dekanatu mińskiego - św. Antoni.
Ks. Gołębiewski mówi, że w Sulejówku są dobre warunki do rozwoju sanktuarium. Do miasta dojeżdża pociąg (od stacji do sanktuarium jest do przejścia kilka minut), łatwo też dojechać samochodem. Jest duża świątynia i kaplica. Nic więc dziwnego, że coraz więcej grup tu przybywa. W tym roku były grupy dzieci pierwszokomunijnych z Długiej Kościelnej, bielanki z Zielonki, grupy z Miłosnej i Radości.
Matka Boża promieniuje na cały dekanat. - Jak się wpatrzeć w Jej oblicze, widać, ile ma Ona w sobie dobra i miłości, która urzeka każdego człowieka który tu przychodzi - mówi ks. kan. Gołębiewski.
Ale kult Matki Bożej jest obecny także w innych parafiach w dekanacie. Np. w Halinowie jest czczony obraz związany z tytułem parafii - Matki Łaski Bożej.
W parafiach dekanatu uroczyście obchodzone są tradycyjne odpusty. Np. w Sulejówku-Miłosnej obchodzony jest odpust Przemienienia Pańskiego, w Okuniewie św. Rocha, w Długiej Kościelnej św. Anny, a w Zakręcie św. Pawła Apostoła.
- W każdej parafii księża starają się, żeby uroczystości odpustowe nie były jakąś tylko doroczną formalnością, ale poprzedzone były głębszym przygotowaniem parafian. Np. w Okuniewie i Długiej Kościelnej jest dziewięciodniowa nowenna. W innych parafiach jest czterdziestogodzinne nabożeństwo. Chodzi przecież o dobro parafian i rozszerzanie się chwały Bożej - podkreśla ks. Gołębiewski.
Dwie parafie w dekanacie posiadają relikwie świętych. Parafia dziekańska w Sulejówku ma relikwie św. Jana z Dukli (sprowadzone zaraz po kanonizacji), Zakręt posiada relikwie św. Faustyny.
Ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Różańca Świętego jest przeżywany we wszystkich parafiach dekanatu. Modlitwa różańcowa odmawiana jest w różnych intencjach codziennie przed odsłoniętym obrazem Matki Bożej Pocieszenia w Sulejówku. We wszystkich parafiach Różaniec odmawiają członkowie kół Żywego Różańca.
W parafiach prowadzona jest działalność charytatywna. - Biedni są wspomagani we wszystkich parafiach. Dziś jest bardzo wielu potrzebujących - podkreśla Ksiądz Dziekan. W jego parafii przed świętami przygotowuje się kilkadziesiąt paczek dla wiernych. Pomoc jest prowadzona przez cały rok.

Reklama

Wspólnota dekanalna

- Chciałbym, żebyśmy byli wspólnotą i aby każde spotkanie księży w dekanacie miało charakter rodzinny. Przecież nie chodzi tylko o to, żeby księża przyjechali, podpisali jakieś dokumenty, ale żebyśmy wspólnie pomodlili się i porozmawiali o swoich problemach. Dlatego modlimy się razem przed wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, mamy konferencje i rozważania - mówi o spotkaniach dekanalnych ks. Gołębiewski.
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia pragnie, aby jak najwięcej wiernych dotarło do sanktuarium w Sulejówku. - Bardzo serdecznie zapraszam tych, którzy nie byli w sanktuarium w Sulejówku do Matki pełnej miłosierdzia, która jest wielką radością.

Ks. Jan Gołębiewski zorganizował w Sulejówku dużą stałą ekspozycję „Sanktuaria maryjne w Polsce”, którą można oglądać po uprzednim zgłoszeniu terminu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję