Reklama

Modlitwa

Abraham – ojciec modlitwy z wiarą

[ TEMATY ]

modlitwa

Ofiarowanie Izaaka, podziemia pod Via Latina, Rzym (fragment)

Ofiarowanie Izaaka, podziemia pod Via Latina, Rzym (fragment)

Modlitwa jest cechą ludzi wierzących. Trudno sobie wyobrazić człowieka niewierzącego, który się modli do Boga. W modlitwie nie chodzi jednak o taką wiarę, która zgadza się na istnienie Boga, ale o modlitwę pełną zaufania wobec Boga. Dla nas, ludzi wierzących, ojcem wiary jest Abraham. Śmiało można powiedzieć, że jest on również wzorem i nauczycielem modlitwy. Jego modlitwę można by nazwać próbą wiary w wierność Boga. Kiedy zanosimy nasze modlitwy do Boga, musimy to robić z wiarą, że Bóg nas wysłuchuje i że nasza modlitwa przynosi konkretne owoce. Z życia i postawy Abrahama możemy przyjąć przynajmniej trzy ważne cechy dla naszej modlitwy z wiarą.

Najpierw czyny, potem słowa

Reklama

Na wezwanie Boga Abraham udaje się w drogę, „jak mu Pan rozkazał” (Rdz 12, 4); jego serce jest całkowicie „poddane Słowu”; jest posłuszny. Istotne dla modlitwy jest słuchanie serca, które skłania się do Boga; słowa mają charakter względny. Modlitwa Abrahama wyraża się jednak najpierw w czynach: jako człowiek milczenia, w tych miejscach, gdzie się zatrzymuje, buduje ołtarz dla Pana. Dopiero później pojawia się jego pierwsza modlitwa wyrażona w słowach: cicha skarga przypominająca Bogu Jego obietnice, które – jak się wydaje – nie spełniają się (KKK 2570). Modlitwa zaczyna się więc najpierw od czynów. Jeśli nie znajdziesz czasu na modlitwę, jeśli nie „zbudujesz Panu ołtarza” w swoim domu, aby składać dar modlitwy, nie masz co liczyć na dialog z Bogiem.

Nigdy nie trać wiary w Boże obietnice

Rezygnujemy czasem z modlitwy, gdy widzimy, że Bóg nie spełnia naszych próśb. Przestajemy wierzyć, że Bóg może nas wysłuchać. Tymczasem Abraham wierzy do końca. Wierzy w przesłanie tajemniczych mężów, których podejmuje pod dębami Mamre. Wierzy, że pomimo jego podeszłego wieku, Bóg ma moc dać mu pierworodnego syna. Modlitwa Abrahama to wielki wyraz wiary i wytrwałości. Bóg nie musi spełniać moich próśb od razu. Czasem na ich spełnienie musimy czekać długie lata.

Oddaj Bogu nawet to, co najbardziej kochasz

Szczytem wiary Abrahama jest ofiara z Izaaka. Abraham jest posłuszny i godzi się na to, aby złożyć na ofiarę swojego ukochanego syna. Przez to staje się On podobny do samego Boga, który dał światu swojego jednorodzonego syna Jezusa Chrystusa. Modlitwa wymaga od nas czasem oddania czy pozostawienia tego, co się bardzo kocha. Tylko w takim przypadku modlitwa upodobnia nas do Boga. Jeśli modlitwa nie wiąże się z żadnym trudem, czy nawet największym darem z siebie, nie czyni nas podobnymi do Ojca.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszeni do nieba

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2014, str. 4

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Małgorzata Godzisz

Pastuszkowie przed Panią Fatimską

Pastuszkowie przed Panią Fatimską

Pod takim hasłem przebiegał szósty rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej. 13 października w parafii pw. Świętej Trójcy w Komarowie odbyło się ostatnie już w tym roku nabożeństwo fatimskie. Proboszcz tego miejsca ks. Tomasz Bomba przybliżył zebranym treść orędzia, które Matka Boża zostawiła pastuszkom: 97 lat temu w Cova da Iria niedaleko Fatimy podczas szóstego objawienia miał miejsce zapowiadany wcześniej przez Maryję cud. Na oczach 70 tys. ludzi słońce zaczęło wirować i zmieniać barwy. Było to potwierdzenie autentyczności objawień. Przedtem Maryja powiedziała do dzieci: Jestem Matką Boską Różańcową. Trzeba w dalszym ciągu odmawiać Różaniec. Przychodzimy dziś, aby odpowiedzieć na to wezwanie i na pozostałe, czyli wezwanie do pokuty i nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża

2021-12-02 13:18

[ TEMATY ]

biskup

rezygnacja

Olivier LPB / Wikimedia Commons / pl.wikipedia.org

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża, 70-letniego Michela Aupetit'a. Jednocześnie mianował abp. Georges'a Pontier'a administratorem apostolskim tejże archidiecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

78-letni abp Pontier w latach 2006-2019 kierował archidiecezją marsylską, a w latach 2013-2019 był przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji. Od stycznia do czerwca br. był administratorem apostolskim archidiecezji awiniońskiej.

CZYTAJ DALEJ

O. Jerzy Kraj OFM: wizyta Papieża na Cyprze jest sporą niespodzianką

2021-12-02 20:56

[ TEMATY ]

komentarz

Cypr

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Vatican News

Wikariusz Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, franciszkanin o. Jerzy Kraj

Wikariusz Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, franciszkanin o. Jerzy Kraj

Wikariusz Patriarchy Jerozolimy dla Cypru, franciszkanin o. Jerzy Kraj zwraca uwagę w rozmowie z Radiem Watykańskim, że wizyta Papieża jest dla mieszkańców kraju dużą niespodzianką. Nie spodziewali się Franciszka tak szybko w swoim kraju.

Franciszkanin dodaje, że nie tylko katolicy czekają na Ojca Świętego przybywającego na peryferie Europy, ale także prawosławni zwracali się z prośbą o wejściówki na jutrzejszą Mszę na stadionie, ale zostały one już wcześniej rozdysponowane wśród chętnych. Ojciec Kraj wskazał także na swoje oczekiwania w związku z rozpoczynającą się pielgrzymką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję