Reklama

Święta wiosek

Izabela Sałek
Edycja łowicka 36/2003

Kiedy siedem lat temu ks. prał. Stanisław Lech objął probostwo w parafii pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, spotykał się kolejno z mieszkańcami poszczególnych wiosek parafii. Spotkania odbywały się z okazji następujących po sobie świąt kościelnych.
Narodziła się w ten sposób pewna tradycja, dni te bowiem w szczególny sposób stały się też świętem każdej z wiosek parafii. Od tej pory obchodzone są co roku, a w każdej wiosce odprawiana jest Msza św. polowa - w dniu samego święta lub w najbliższych mu dniach. „Każda wioska z parafii ma swoje doroczne święto patronalne - mówi Ksiądz Proboszcz - połączone z Mszą św. w wiosce, czasem z zabawą”.
I tak 27 lipca odbyło się święto wsi Wólka Gostomska. Święto wioski przeniesiono z dnia 6 sierpnia, kiedy przypada Święto Przemienienia Pańskiego. Zorganizowała je miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Centralnym punktem uroczystości była Msza św., po której rozpoczęła się loteria i zabawa taneczna. W czasie święta mianowano ks. Stanisława Lecha Honorowym Strażakiem i wręczono mu czapkę strażacką oraz legitymację członkowską.
Wcześniej, 20 lipca, jubileusz 75-lecia obchodziła OSP w Gostomi. Odprawiona została Msza św. w wiosce, w której to Mszy św. uczestniczyło wielu zaproszonych gości, m.in. posłów, senatorów oraz władze wojewódzkie i powiatowe Straży Pożarnej. Mszę św. odprawił o. Stanisław Filipek - gwardian klasztoru Ojców Kapucynów w Nowym Mieście i neorpezbiter, ks. Tomasz Cierpikowski, którego Ksiądz Proboszcz przedstawił mieszkańcom wioski.
15 czerwca, w święto św. Jadwigi Królowej Polski, Mszę św. prymicyjną odprawił w wiosce Sacin pochodzący z parafii Nowe Miasto ks. Konrad Świstak. Po Mszy św. prymicjant udzielił błogosławieństwa prymicyjnego. Wioska przygotowała piękną dekorację ołtarza i powitalne przemówienia z wierszami, ułożonymi przez miejscową poetkę, Elżbietę Olszak. Zaśpiewano także specjalnie na ten dzień skomponowaną piosenkę. Po Mszy św. mieszkańcy przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników święta i zaproszonych gości. Uczta i zabawa odbywały się na łące, specjalnie oświetlonej, bo zapadał już wieczór...
4 maja, w dniu św. Floriana, swoje święto obchodzi wieś Rosocha. W tym roku uroczystości odbyły się 11 maja, z racji odbywającej się w tym czasie wizytacji kanonicznej w parafii. Pod koniec sierpnia odbyło się święto w Woli Pobiedzińskiej, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, zaś na początku września - w Pobiednej. 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędą się uroczystości w Świdrygałach, a 7 października, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, święto wioski obchodzić będą mieszkańcy Gostomi.
Odpust w parafii pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście obchodzony jest zawsze 15 września. Jest to odpust Matki Bożej Bolesnej - Piety Gostomskiej. Odpust patronalny Opieki Matki Bożej odbywa się 7 listopada.

Reklama

Portoryko: tragiczna śmierć polskiego misjonarza

2019-08-19 14:19

vaticannews / San Juan (KAI)

W Portoryko tragicznie zginął polski misjonarz ks. Stanisław Szczepanik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Wiele wskazuje na to, że poniósł śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Okoliczności bada jednak policja, ponieważ nieprzytomnego kapłana znaleziono leżącego na chodniku z rozbitą głową. Obok stał rower, którym misjonarz jechał na poranną Eucharystię. Nie było żadnych świadków zdarzenia. Do wypadku doszło 16 sierpnia w Ponce, gdzie ostatnio pracował. Dwa dni później zmarł w miejscowym szpitalu. Zgodnie z ostatnią wolą ks. Szczepanika, zawartą w testamencie napisanym zakonnym zwyczajem przed wyjazdem na misje, jego narządy przekazano do przeszczepu.

pixel2013/pixabay.com

„Był człowiekiem niezwykle przyjacielskim, otwartym na ludzi, którym służył, ale i braci, z którymi dane mu było pracować” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Jarosław Lawrenz, którego zmarły kapłan wprowadzał w realia pracy misyjnej w Zairze. Następnie w 2000 r. razem zakładali placówkę misyjną na Haiti.

"Ks. Stanisław przede wszystkim był otwartym człowiekiem, poszukującym zawsze najlepszego rozwiązania dla dobra drugiego. Był bardzo pracowity i bardzo od siebie wymagał. Zawsze chciał się dobrze przygotować do pełnionej funkcji. Pamiętam, jak kończył pracę w terenie i poproszono go, żeby poprowadził kierownictwo duchowe w seminarium w Kinszasie. Zwrócił się wówczas do przełożonych, by wysłali go na studia. I w Paryżu u jezuitów skończył duchowość. Z kolei gdy szedł do buszu uczył się lokalnego języka, by móc z się porozumiewać z ludźmi, którzy zostali mu powierzeni. Pamiętam, że gdy w 2000 roku razem wyjechaliśmy na Haiti, zajął się klerykami będącymi na początku formacji. Pierwszą rzeczą, od której zaczął tych ludzi przygotowywać do kapłaństwa i otwierać na sens i bogactwo powołania było Słowo Boże i liturgia. Dla niego Eucharystia była bardzo ważna i myślę, że ktokolwiek go z tego czasu pamięta, to będzie wskazywał na znaczenie kaplicy w jego życiu. Dla niego miejsce spotkania z Panem było bardzo ważne. Zawsze odwoływał się do łaski Pan. Mówił, że jeżeli Bóg nas tutaj wysłał i jeżeli Bóg chciał byśmy tu byli, to On nam pomoże” - wspomina w rozmowie z papieską rozgłośnią ks. Lawrenz.

Ks. Szczepanik miał 63 lata. W 1981 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, a w 1985 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok potem wyjechał na misje najpierw do dawnego Zairu (obecnie Demokratyczna Republika Konga), a następnie na Haiti, Dominikanę i do Portoryko. Współbracia wspominają go jako oddanego ludziom kapłana, niestrudzonego spowiednika i kierownika duchowego. Był też wielkim promotorem kultu Bożego Miłosierdzia. Wolą misjonarza było zostać skremowanym i spocząć w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem