Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny: Bóg nie wie, co znaczą "ciche dni"

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela zainaugurował Rok Święty. – Bóg jest miłosierny, bo nigdy nie zatrzasnął ludziom drzwi do siebie – mówił hierarcha, dodając: – Bóg nie wie, co znaczą "ciche dni" i "obrażenie się na człowieka". Kto z nas ma w sobie tyle siły? - pytał.

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Radio Rodzina

Uroczystości rozpoczęły się przed wrocławską katedrą, gdzie zgromadzili się wierni z całej archidiecezji, wraz z kapłanami. Po odczytaniu Ewangelii i odmówieniu modlitwy abp Józef Kupny otworzył drzwi katedry, które jak mówił, mają przypominać o drzwiach świętych otwartych przez papieża Franciszka i symbolizować otwarte ramiona Boga Ojca, który czeka na każdego człowieka. Następnie metropolita w asyście biskupa pomocniczego Andrzeja Siemieniewskiego oraz arcybiskupa seniora Mariana Gołębiewskiego przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Za nim do świątyni weszli kapłani, siostry zakonne i świeccy.

Reklama

Podczas Eucharystii abp Kupny nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii z Księgi Rodzaju zaznaczył, że od momentu grzechu pierworodnego Bóg szuka kontaktu z człowiekiem. – To nie Adam przerywa swoje ukrywanie się przed Bogiem i swoje milczenie wobec Boga. To Bóg zaczyna z nim rozmawiać, bo Bogu zależy na relacji z człowiekiem – mówił ksiądz arcybiskup, dodając, że przesłaniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP jest spostrzeżenie, że na ogrom grzechu Bóg odpowiada pełnią przebaczenia i że nikt nie może ograniczyć miłości Boga, który przebacza.

W dalszej części homilii hierarcha zachęcił do praktykowania uczynków miłosierdzia. Tłumaczył przy tym, że chrześcijaństwa nie wolno sprowadzać do tego, by nie czynić zła. – Chrystus przestrzegał swoich uczniów, że jeśli ich sprawiedliwość nie będzie większa od sprawiedliwości faryzeuszy i uczonych w Piśmie nie wejdą do Królestwa Niebieskiego – mówił abp Kupny. – W miłosierdziu zatem chodzi o coś więcej niż zwyczajną sprawiedliwość. Chodzi o przezwyciężenie swojego egoizmu, który czyni nas głuchymi i ślepymi na potrzeby innych ludzi. Chodzi o pokonanie zatwardziałości własnego serca – dodał. Po błogosławieństwie ksiądz arcybiskup odpalił katedralną świecę jubileuszową, nawiązującą do 1050 rocznicy chrztu Polski. Następnie ogień odpalony od tej świeci został przekazany delegacjom wszystkich parafii archidiecezji.

Zgodnie z decyzją metropolity wrocławskiego w archidiecezji wrocławskiej zostało wyznaczonych 30 kościołów łaski. Inauguracja Roku Świętego w tych kościołach odbędzie się w najbliższą niedzielę.

2015-12-08 19:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do małżonków: rozmawiajcie ze sobą, bo staniecie się sobie obcy

[ TEMATY ]

małżeństwo

abp Józef Kupny

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Ponad 1000 par w ciągu 20 lat ślubowało sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską w Sanktuarium Matki Bożej Rady w Sulistrowiczkach, niewielkiej świątyni w masywie góry Ślęży.

Każdego roku zaś wspólnie modlą się podczas Spotkania Rodzin. W tym roku ich modlitwie przewodniczył abp Józef Kupny, który prosił małżonków, by w swojej codzienności starali się być razem i rozmawiać ze sobą.

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik: Nie możemy milczeć, gdy pokój na Ukrainie jest zagrożony

2022-01-25 09:16

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Karol Porwich/Niedziela

- Dzielimy niepokój i zatroskanie Ukraińców, solidaryzujemy się z ich gotowością do obrony swoich granic, niepodległości oraz prawa do stanowienia o własnym losie - mówi abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski odnosząc się do Słowa biskupów polskich i ukraińskich informuje, że 26 stycznia w dniu modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, wznoszone będą modlitwy w tej intencji we wszystkich kościołach archidiecezji.

Marcin Przeciszewski (KAI): Biskupi polscy i ukraińscy opublikowali wczoraj wspólny apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, który jest zagrożony. Dlaczego apel ten jest tak ważny i potrzebny?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg da nam odwagę zmierzania ku jedności

„Daj nam, Panie, odwagę przemiany naszych dróg, nawrócenia, pójścia za Twoją wolą, a nie za tym, co jest dla nas sprzyjające; do pójścia naprzód razem, ku Tobie, który wraz z Twoim Duchem chcesz uczynić nas jednością” – powiedział papież Franciszek podczas nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła. Były one sprawowane wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od podziękowań dla delegatów ekumenicznych. Zauważył, że dzisiaj w tej drodze podzielonych wciąż chrześcijan prowadzi przykład Magów. Ich trasa ma trzy etapy: zaczyna się na Wschodzie, przechodzi przez Jerozolimę i wreszcie osiąga Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję