Reklama

Modlitwa

Modlitwa na obraz Trójcy Świętej

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

ARCHIUM KOŚCIOŁA NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM

W naszą modlitwę zaangażowany jest cały Bóg. Jezus, Syn Boży, uczy nas modlitwy do Ojca, który jest w niebie. A kiedy nie umiemy się modlić, Ojciec i Syn posyłają do nas Ducha Świętego, aby Ten modlił się w nas. Nie możemy mieć wątpliwości, że modląc się do Boga, modlimy się zawsze do Tego, który jest jeden, ale w trzech osobach. I choć nie mamy wystarczającej wiedzy o Trójcy Świętej, to możemy być pewni, że cały Bóg łączy się z nami na modlitwie. Modlitwa jednak musi być modlitwą na Boże podobieństwo. A skoro Ten, do którego jesteśmy podobni, jest Bogiem Trójjedynym, więc i nasza modlitwa musi mieć coś z tej tajemnicy Boga.

Modlitwa jest wspólnotą osób

Trójca Święta jest niepojętą wspólnotą Osób Boskich. Są one ze sobą w tak ścisłej komunii, że stanowią jednego Boga. Jaki stąd wniosek dla nas? Nasza modlitwa jest również osobową komunią człowieka z Bogiem. To jest spotkanie osób, które mają dążyć do komunii. Jeśli się modlisz tylko po to, aby zarobić na niebo, jeśli owocem twojej modlitwy nie jest wzrastające poczucie jedności z Bogiem, to twoja modlitwa nie jest na Boże podobieństwo. Nie chodzi w niej bowiem o mnożenie praktyk religijnych czy też o wyrecytowanie najpiękniejszych nawet słów. W modlitwie zawsze chodzi o jedność człowieka z Bogiem, a wszystko inne jest tylko narzędziem do zbudowania tej jedności. Szukaj więc na modlitwie takich narzędzi, które pomagają ci zbudować osobową jedność z Panem. Zobacz, czy twoje dotychczasowe modlitwy zbliżają cię do Niego, czy też nie budują z Nim prawdziwej komunii. Ta wspólnota osób ma nie tylko wymiar pionowy, czyli nie dotyczy tylko twojej jedności z Najwyższym. Osobowa komunia na modlitwie to również wspólna modlitwa z innymi. Modlitwa na obraz Trójcy Świętej to także modlitwa we wspólnocie, modlitwa w rodzinie, modlitwa z braćmi i siostrami. Kiedy modlimy się razem, stajemy się podobni do trzech Osób Boskich, które łączą się ze sobą we wzajemnym uwielbieniu!

Módl się przede wszystkim za drugich

Czymś, co jest najważniejszym warunkiem komunii osób, jest całkowite bycie dla drugich. W ewangelicznych scenach, w których obecne są trzy Osoby Boskie, żadna z tych Osób nie wskazuje na siebie. Jezus cały jest dla Ojca, Ojciec nieustannie rodzi Syna, a Duch Święty jest cały dla Syna i Ojca. Osoby Boskie nie są dla siebie, ale zawsze są dla drugich. Ty też postaraj się na modlitwie zawsze być dla drugich. Módl się więcej za innych niż za siebie, staraj się nagiąć swój sposób modlitwy do modlitwy innych we wspólnocie. Pamiętaj słowa, które mówiła św. Teresa, że ważniejsza od modlitwy prywatnej jest modlitwa w chórze. Nie bój się więc rezygnować z osobistych spotkań z Bogiem, jeśli masz możliwość spotkania z Bogiem we wspólnocie innych osób. Kiedy na modlitwie jesteś nie dla siebie, ale dla drugich, to twoja modlitwa staje się podobna do Boga, który nie jest dla siebie.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nowenna przed pielgrzymką papieża Franciszka

[ TEMATY ]

modlitwa

Franciszek w Polsce

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś nowenna nocnych czuwań modlitewnych w intencji podróży apostolskiej Franciszka do Polski. To duchowy dar częstochowskich wiernych i jasnogórskich pielgrzymów dla Ojca św. Każde czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00, a zakończy Eucharystią o północy w Kaplicy Matki Bożej. Nowenna zakończy się we wtorek 26 lipca.

- Modlitewne czuwanie jest ważnym elementem naszego duchowego przygotowania do spotkania z Ojcem Świętym. Chcemy tą modlitwą czuwań nocnych objąć wszystkie intencje papieża. To co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, i to co będzie się działo na Jasnej Górze i we wszystkich innych miejscach, które papież nawiedzi - powiedział jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję