Reklama

III Katolickie Sympozjum Wirtualne

Niedziela legnicka 38/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku osoby odpowiedzialne w poszczególnych diecezjach Kościoła katolickiego w Polsce organizują wspólne sympozja naukowe, spotkania i seminaria. W 2001 r. Kuria diecezjalna w Legnicy zorganizowała sympozjum wyłącznie w sieci internetowej: w określonym czasie dla zaproszonych uczestników została otwarta strona www.sympozjum.amen.pl i udostępniony chat. Referaty w 2001 r. napisali m.in. Prymas Polski, biskup legnicki Tadeusz Rybak, prezes Fundacji „Opoka” ks. Józef Kloch, redaktor Karol Klauza z KUL i inni.
W 2002 r. referaty i dyskusja panelowa dotyczyły tekstu Orędzia na 36. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Ojca Świętego Jana Pawła II pt. „Internet nowym forum dla głoszenia Ewangelii”.
W sieci internetowej pojawiają się coraz to nowe strony religijne, zwłaszcza witryny różnych parafii, zgromadzeń zakonnych a nawet osób świeckich. Jednak bardzo często są to działania „oddolne”, nie mające trwałych fundamentów. Nic dziwnego, iż po jakimś czasie takie serwisy internetowe przestają być aktualizowane lub nawet znikają bezpowrotnie.
Tematyka referatów tegorocznego Sympozjum skupia się zatem na odpowiedzi na pytanie nurtujące wielu webmasterów: „Skąd wziąć na to pieniądze?”.
Sympozjum skierowane jest do redaktorów internetowych serwisów wszystkich instytucji kościelnych w Polsce (diecezji, zakonów, parafii, stowarzyszeń itd.). Ma ono charakter wyłącznie wirtualny (nie trzeba będzie nigdzie przyjeżdżać, wystarczy komputer podłączony do Internetu).
Tematy referatów:
1. Co to jest „inicjatywa internetowa” i jakie są warunki do jej realizacji w Kościele katolickim?
Każde działanie wymaga spełnienia trzech warunków: a) dobry pomysł; b) konkretni ludzie; c) adekwatne środki finansowe (np. składki, darowizny, dotacje, sponsoring, wymiana barterowa, granty). Aby zapewnić właściwe funkcjonowanie serwisu internetowego, najlepiej powiązać go z szerszą działalnością kulturalną, oświatową, muzyczną itd. - i wspólnie realizować jako projekt.
2. Jak uzyskać aprobatę władzy kościelnej dla inicjatywy internetowej?
Zanim ktokolwiek rozpocznie w internecie działalność związaną z Kościołem katolickim (np. strona WWW parafii), powinien zgłosić się do stosownego urzędu kościelnego (np. kancelaria parafialna), przedstawić swój projekt i uzyskać zgodę kompetentnej osoby (np. proboszcza). Nie można robić jakiejkolwiek strony katolickiej samemu, bez wiedzy miejscowego biskupa lub proboszcza.
3. Jak zdobyć środki na realizację tej inicjatywy? (rozeznanie rynku)
Aby jakakolwiek działalność miała szanse powodzenia, powinna dysponować odpowiednim budżetem. Zazwyczaj wielu webmasterów katolickich pracuje gratisowo. Warto rozglądnąć się, jak wygląda sytuacja na rynku i poszukać instytucji, która sfinansuje nasz projekt. Jest wiele fundacji i osób prawnych lub fizycznych, które wydają pieniądze (i publikują roczne sprawozdania ze swej działalności) na określony cel, np. edukacyjny, ekologiczny, prozdrowotny itd.
Uzyskanie dofinansowania od takiego sponsora wymaga jednak napisania projektu budżetu. Trzeba także zapytać władzę kościelną, czy aprobuje takiego sponsora (czy nie jest to np. jakaś sekta, masoni itp.).
4. Jak napisać wniosek do instytucji, która sfinansuje projekt?
Aby uzyskać pieniądze na realizację projektu, trzeba najpierw dokładnie wyliczyć, ile ich potrzeba, na co będą wydane, w jakim terminie, w jaki sposób itd. Należy także uzasadnić potrzebę rozpoczęcia projektu, opisać formy i metody realizacji. Muszą być podane konkretne dane liczbowe i ich źródła. Potencjalna instytucja, która ma wyłożyć pieniądze (pochodzące np. z testamentu jakiegoś milionera), musi mieć pewność, że nie zostaną one zmarnowane ani nie przeznaczone na co innego (np. na alkohol i inne używki).
5. Jak powinna przebiegać realizacja i rozliczenie projektu?
Jeśli ktoś sam wszystko robi i sam to finansuje, wówczas nie musi się przed nikim rozliczać. Jednak jeśli coś wykonujemy za cudze pieniądze, należy się z nich rozliczyć. Jeśli są to pieniądze publiczne, należy udostępnić publicznie rozliczenie wydatków.
W przypadku działalności niekomercyjnej (czyli nie jest to np. katolicka księgarnia internetowa) nie trzeba rozliczać się z urzędem skarbowym (czyni to sponsor) - trzeba jednak rozliczyć się ze sponsorem.
Referaty dotyczące powyższych tematów będą sukcesywnie umieszczane na stronie Sympozjum w pierwszych dniach września 2003 r. Tak więc zamiast przyjeżdżać setki kilometrów i przysłuchiwać się kilkudziesięciu wykładom w ciągu kilkunastu godzin (w ciągu kilku dni) - uczestnicy będą mogli zapoznać się z materiałami sympozjalnymi w spokoju, w dogodnej dla siebie porze dnia (lub nocy). Będą mogli także zadawać pytania autorom tekstów jak na każdym posiedzeniu naukowym - po każdym wykładzie.
Każde sympozjum składa się nie tylko z referatów, ale także ważnym punktem programu są konwersatoria: możliwość dyskusji z fachowcami, wymiana poglądów, spotkanie z ciekawymi ludźmi itd. Tego elementu oczywiście nie zabraknie w Sympozjum wirtualnym. Jednakże nie będzie to dyskusja bezpośrednia osób siedzących w jednym dużym pomieszczeniu - będzie to spotkanie na miarę możliwości XXI wieku: on-line. Najwyższy czas, aby zacząć szerzej korzystać z możliwości, jakie daje ogólnoświatowa sieć komputerowa. Tak więc uczestnicy w dniu Sympozjum będą mogli zasiąść przed swoimi komputerami u siebie i włączyć się w dyskusję na jeden z możliwych sposobów:
1. chat - dyskusja on-line (czat)
2. forum dyskusyjne na stronie internetowej (forum WWW)
3. lista/grupa dyskusyjna za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).

III Katolickie Sympozjum Wirtualne - Legnica 2003

Organizator: Referat ds. Mediów Legnickiej Kurii Biskupiej - współpracownicy: ks. Wiesław Mróz, ks. Piotr Nowosielski, Witold Zawadzki.
Adres: ul. Jana Pawła II nr 1, 59-300 Legnica
Tel. (0-76) 72-44-100, fax (0-76) 72-44101
E-mail: kurialeg@rubikon.pl
Uczestnicy: osoby zaproszone, asystenci kościelni katolickich serwisów WWW i webmasterzy tych stron.
Cel Sympozjum: dyskusja nad ekonomicznymi i prawnymi aspektami projektów internetowych.
Charakter Sympozjum: edukacyjny - wymiana doświadczeń, w sposób wirtualny przy użyciu Internet
Termin: 21-28 września 2003 r. (Tydzień Środków Społecznego Przekazu)
Miejsce: Internet - nie trzeba nigdzie wyjeżdżać z domu, można uczestniczyć w dowolnym miejscu poprzez łącza internetowe.
Strona WWW Sympozjum: www.sympozjum.amen.pl; e-mail: sympozjum@amen.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję