Reklama

Warto zobaczyć

Hiller w pałacu

A. D.
Edycja kielecka 39/2003

Do października w Muzeum Narodowym (sale na parterze) potrwa wystawa prac Karola Hillera (1891-1939) - artysty stosunkowo mało znanego szerszej publiczności, choć zaliczanego do wybitnych kreatorów awangardy okresu międzywojennego.
Związany z Łodzią i z tamtejszą szkołą oraz artystyczną bohemą, zawsze sprawiał kłopoty, nie pozwalając się ująć w ramy, ani w ścisłe kryteria. Mistyk czy lewicowiec? Realista, abstrakcjonista, surrealista czy konstruktywista?
„Kreujący galaktyki”, „rewoltujący materię”, w zasadzie krótko działał na niwie artystycznej, bo nieco ponad 20 lat. Był to jednak czas bardzo intensywnej pracy twórczej, pełnej inwencji i nowych pomysłów. Uczestnicząc w licznych wystawach zbiorowych, dopiero przed wojną, u kresu swego tragicznie zakończonego życia, doczekał się dużej indywidualnej wystawy, przygotowanej w 1938 r. przez Muzeum Sztuki w Łodzi, pokazanej także w Warszawie. Z tej dużej wystawy po holokauście ocalało zaledwie 11 dużych dzieł. Kolejna wystawa prac Karola Hillera miała miejsce w 1967 r. Trzecią przygotowano na 111-lecie urodzin artysty. Z tej okazji Muzeum Sztuki w Łodzi stworzyło obszerną ekspozycję, dostatecznie wyczerpującą temat prezentacji twórczości Hillera, ukazująca go jako artystę mającego decydujący wpływ na kształt polskiej awangardy.
Autorzy goszczącej od drugiej połowy sierpnia w Kielcach wystawy mają nadzieję, że zainspiruje ona specjalistów do większego zainteresowania się twórczością Hillera, oraz że będzie prawdziwym odkryciem dla kieleckiej publiczności.

Paradyż: Nowi diakoni oraz nowe posługi

2019-12-09 09:14

Ks. Adrian Put

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nasze seminarium duchowne przeżywało bardzo podniosłą uroczystość. Tego dnia bp Stefan Regmunt udzielił święceń diakonatu oraz kandydatury i posługi akolitatu klerykom naszego seminarium.

Ks. Adrian Put
Nowi diakoni naszej diecezji

- Taki dzień jak ten, kiedy udzielane są święcenia i posługi posiada w kalendarzu seminaryjnym szczególne miejsce. To zapewne dlatego przełożeni seminaryjni wybierają na te obchody taki uroczysty dzień jak dzisiejszy czyli święto Matki Bożej – powiedział bp Stefan Regmunt. Właśnie w tak uroczysty dzień w kościele seminaryjnym święcenia diakonatu otrzymali kl. Łukasz Bajcar ze Szprotawy i kl. Jarosław Marszałek z Głogowa.

Kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu otrzymał kl. Konrad Jasiewicz z Kolska, zaś posługę akolitatu przyjęli alumni z IV roku: kl. Tomasz Dragańczuk z Lubska, kl. Paweł Marciniak z Lubiszyna oraz kl. Seweryn Szczotko ze Słońska.

Na ten dzień do seminarium w Paradyżu przyjechała najbliższa rodzina, kapłani, bliscy i przyjaciele nowych diakonów oraz ustanowionych akolitów i kandydatów do święceń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem