Reklama

I Synod Diecezji Rzeszowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie,

Jego Świątobliwość Jan Paweł II dziękuje Księdzu Biskupowi za nadesłane informacje o życiu Kościoła w Rzeszowie i o najbliższych, ambitnych planach duszpasterskich. Ojciec Święty ze szczególnym uznaniem przyjął wiadomość o mającym się niebawem rozpocząć Pierwszym Synodzie Diecezji Rzeszowskiej.

Przenikając wzrokiem ducha bliskie i dalekie horyzonty nowego tysiąclecia, Ojciec Święty napisał takie słowa: .Ze świadomością ( ...) obecności wśród nas Zmartwychwstałego Chrystusa stawiamy sobie dzisiaj pytanie, jakie zadano Piotrowi w Jerozolimie zaraz po jego mowie wygłoszonej w dniu Pięćdziesiątnicy: «Cóż mamy czynić» (por. Dz 2, 37).

Zadajemy to pytanie pełni ufności i optymizmu, chociaż nie lekceważymy trudności. Nie ulegamy bynajmniej naiwnemu przekonaniu, że można znaleźć jakąś magiczną formułę, która pozwoli rozwiązać wielkie problemy naszej epoki. Nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami!

Nie trzeba zatem wyszukiwać .nowego programu.. Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem. Program ten nie zmienia się mimo upływu czasu i ewolucji kultur, chociaż bierze pod uwagę epokę i kulturę, aby możliwy był prawdziwy dialog i rzeczywiste porozumienie. Ten właśnie niezmienny program jest naszym programem na trzecie tysiąclecie.

Jest jednak konieczne, aby znalazł on wyraz we wskazaniach duszpasterskich dostosowanych do sytuacji każdej wspólnoty. Jubileusz dał nam niezwykłą sposobność, by przez kilka lat przygotowywać się do niego przez wspólną dla całego Kościoła katechezę o tematyce trynitarnej, której towarzyszyły konkretne działania duszpasterskie, mające umożliwić owocne przeżycie tego wydarzenia. (...) Teraz jednak nie stoi już przed nami żaden doraźny cel, ale otwiera się szersze i wymagające takiego samego wysiłku pole zwyczajnego duszpasterstwa. W ramach wyznaczonych przez uniwersalne i niepodważalne zasady jedyny program Ewangelii musi się nadal ucieleśniać - jak dzieje się od początku - w historycznej rzeczywistości każdej wspólnoty kościelnej. Właśnie w Kościołach lokalnych można określić konkretne elementy programu - cele i metody pracy, zasady formacji i doskonalenia duszpasterzy i ich współpracowników, sposoby poszukiwania potrzebnych środków, dzięki którym orędzie Chrystusa może docierać do ludzi, kształtować wspólnoty, głęboko na nie oddziaływać poprzez świadectwo o wartościach ewangelicznych, składane także w życiu społecznym i kulturze.

Usilnie zachęcam zatem Pasterzy Kościołów partykularnych, aby z pomocą różnych środowisk Ludu Bożego z ufnością wytyczali etapy przyszłej drogi, uzgadniając zamierzenia poszczególnych wspólnot diecezjalnych z Kościołami sąsiednimi oraz z całym Kościołem powszechnym. ( .Novo millennio ineunte., 29).

Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej zdaje się być najlepszą odpowiedzią na to wezwanie Biskupa Rzymu. Niech zatem światło Ducha Świętego towarzyszy Księdzu Biskupowi, Duszpasterzom i Wiernym w Rze-

szowie, aby płynąca z kontemplacji Oblicza Chrystusa wspólna refleksja nad zadaniami Kościoła i poszczególnych jego członków w nowym tysiącleciu wydała błogosławione owoce.

Zawierzając prace Synodu Matce Najświętszej, Ojciec Święty z serca udziela wszystkim swego Apostolskiego Błogosławieństwa.

Reklama

Oddany w Panu

Arcybiskup Leonardo Sandri

Substytut

Watykan, 20 marca 2001 r.

Dekret Biskupa Rzeszowskiego

Na wieczną chwalę Boga w Trójcy Świętej Jedynego i ku uczczeniu Najświętszej i Niepokalanej Matki, mając na uwadze rozwój życia duchowego Diecezji u progu Nowego Tysiąclecia, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2001 r. zwołuję Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej.

Celem Synodu będzie:

Wprowadzenie w życie Diecezji uchwał II Polskiego Synodu Plenarnego. Ujednolicenie prawa diecezjalnego, ponieważ diecezja została utworzona z terytorium dwóch diecezji ­ przemyskiej i tarnowskiej, ( Bulla papieska Totus Tuus Poloniae Populus 25 marca 1992 r.).

Podjęcie programu nowej ewangelizacji po błogosławionych doświadczeniach Roku Jubileuszowego 2000 i określenie istotnych kierunków duszpasterstwa, według Listu Apostolskiego Novo millennio ineunte Jana Pawła II.

Do uczestnictwa w Pierwszym Synodzie Diecezji Rzeszowskiej zapraszam wszystkich Diecezjan duchownych i świeckich. Przygotowanie uchwał i głosowanie nad nimi przeprowadzą osoby określone przez Kodeks Prawa Kanonicznego (kanon 463) oraz powołane Dekretem Biskupa Diecezji. Po rozpatrzeniu propozycji Komisji Przygotowawczej Synodu, powołuję: Komisję Główną i Sekretariat Synodu.

Komisja Główna Synodu:

­ przewodniczący ­ Bp Edward Białogłowski, wikariusz generalny

­ wiceprzewodniczący ­ ks. prał. dr Wiesław Szurek, wikariusz Biskupi ds. Formacji Stałej Duchowieństwa

­ komisja ds. Ludu Bożego ­ ks. mgr

lic. Józef Kula

­ komisja ds. Nauczycielskiego Zadania Kościoła ­ ks. dr Andrzej Garbarz

­ komisja ds. Uświęcającego Zadania Kościoła ­ ks. rektor dr Jerzy Buczek

­ komisja ds. Duszpasterstwa ­ ks. mgr lic. Jan Szczupak

­ komisja ds. Administracyjno-Prawnych ­ ks. prał. Stanisław Mac

Sekretariat Synodu:

­ ks. kanonik Jan Szczupak

­ ks. mgr lic. Janusz Sądel

­ ks. dr Piotr Steczkowski

­ s. mgr Hieronima Janicka

Wszystkich Księży Proboszczów zobowiązuję do uaktywnienia istniejących zespołów synodalnych, które działały podczas

II Polskiego Synodu Plenarnego, a także do utworzenia nowych ­ w tych parafiach, gdzie dotychczas nie istniały. Inne zespoły duszpasterskie w parafii niech włączą się w prace Synodu, podejmując tematy proponowane przez Komisje Synodalne.

Wszystkich Diecezjan, zwłaszcza osoby cierpiące, proszę o modlitwę w intencji prac Synodu Diecezjalnego. O szczególne wsparcie modlitewne proszę zakony klauzurowe ­ Siostry Wizytki i Siostry Karmelitanki Bose.

Matce Najświętszej, która w Kopii Jasnogórskiej nawiedzi nasze parafie oraz patronom diecezji ­ bł. Józefowi Sebastianowi i bł. Karolinie zawierzam prace Pierwszego Synodu Diecezjalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na owocne prace Pierwszego Synodu Rzeszowskiego z serca błogosławię

Kazimierz Górny - Biskup Rzeszowski

Rzeszów, W uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2001 r.

Regulamin Pierwszego Synodu Diecezji Rzeszowskiej



1. Pracami Synodu kieruje Biskup Diecezjalny z pomocą Komisji Głównej.

2. Komisja Główna określa zakres zagadnień do opracowania przez Tematyczne Komisje Synodalne dla zespołów synodalnych w parafiach i dla diecezjan, zainteresowanych problematyką synodalną.

3. Propozycje Komisji Synodalnych, po zaaprobowaniu przez Komisję Główną, będą opublikowane w Biuletynie Synodalnym.

4. W każdej parafii należy uaktywnić, albo powołać parafialny zespół synodalny, który w oparciu o sugestie Komisji Synodalnych, opracuje i przygotuje na piśmie odpowiedzi i wnioski, które prześle Relatorowi dekanalnemu.

5. Kapłani każdego dekanatu wybiorą spośród siebie Relatora dekanalnego Synodu i jego zastępcę. Relator zbierze oraz opracuje materiały przysłane z parafii dekanatu i prześle je do Sekretariatu Synodu.

6. Tematyczne Komisje Synodalne przygotowują schemat dokumentu, uwzględniając materiały nadesłane przez zespoły z dekanatów i przekazują go do Sekretariatu Synodu.

7. Do zadań Sekretariatu Synodu należy: prowadzenie korespondencji, dokumentacja prac Synodu, troska o biuletyn oraz współpraca ze środkami społecznego przekazu.

8. Komisja Główna przedstawia schematy dokumentów końcowych pod głosowanie na sesjach plenarnych Synodu.

9. Dokument końcowy Synodu opracuje Komisja Redakcyjna.

10. Biskup Diecezjalny zatwierdza dokument końcowy Synodu.

11. Uczestnikami sesji plenarnych, zgodnie z KPK kanon 463 będą:

a. Biskup pomocniczy

b. Wikariusz Biskupi i wikariusz sądowy

c. Kapituła Katedralna

d. Rada Kapłańska

e. Przedstawiciele Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej

f. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele profesorów oraz dwóch alumnów

g. Księża Dziekani

h. Relatorzy dekanalni

i. Wyznaczeni dwaj delegaci zakonów, zgromadzeń i instytutów pracujących w diecezji

j. Wskazani przez Biskupa Diecezjalnego delegaci parafii, ruchów oraz stowarzyszeń katolickich, działających na terenie diecezji

12. Podczas prac Synodu przewiduje się:

a. uroczyste sesje plenarne: otwarcia i zakończenia

b. sesje otwarte ­ tematyczne

c. sesje plenarne z głosowaniem

Regulamin powyższy zatwierdzam.

Reklama

Kazimierz Górny - Biskup Rzeszowski

Rzeszów, W uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2001 r.

INFORMACJE SYNODALNE NR 1

Po uroczystej inauguracji I Synodu Diecezji Rzeszowskiej rozpoczynamy pracę w zespołach synodalnych. Prosimy o uaktywnienie zespołów synodalnych i grup parafialnych, które powinny podjąć tematykę synodalną. Prosimy o zgłaszanie do sekretariatu Synodu (Kuria Diecezjalna), zespołów synodalnych, podając nazwisko przewodniczącego zespołu i liczbę osób. Natomiast w parafii grupa synodalna powinna mieć spis imienny.

Reklama

***

Przekazujemy do parafii Biuletyn Synodalny nr 1. Delegacje z parafii otrzymały okazowe egzemplarze, a resztę dosyłamy przez kolporterów. Prosimy o podjęcie z zespołami czytania i omawiania zawartej w nim problematyki oraz zamówienie ilości Biuletynu Synodalnego dla Waszej parafii.

Reklama

***

W związku z przygotowaniem peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zostało ustalone, że w 3. niedzielę miesiąca podejmujemy w prze-

powiadaniu tematykę Przykazań Bożych (według materiałów) . Niech ta niedziela będzie niedzielą synodalną i okazją do modlitwy w sprawach Synodu i organizowania spotkań z zespołami parafialnymi wokół problematyki synodalnej.

***

Zachęcamy, by podczas niedzielnej Mszy św. przed czytaniami liturgicznymi śpiewać pieśń Duchu Święty, przyjdź prosimy..., jak w wielu parafiach jest to praktykowane.

***

Prosimy o codzienną modlitwę w intencji Synodu np. Anioł Pański, albo sekwencję Przybądź Duchu Święty, która została przyjęta za modlitwę synodalną. W czasie Mszy św. w modlitwie powszechnej, prosimy uwzględniać intencję Synodu.

***

Informacje synodalne podawane będą w Katolickim Radiu VIA w audycji synodalnej w godz. od 19.15 do 19.30 od poniedziałku do soboty.

Sekretariat Synodu

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję