Reklama

Puławy, parafia Świętej Rodziny

Wmurowanie kamienia węgielnego

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 39/2003

30 sierpnia br. mieszkańcy Puław, a szczególnie wierni z parafii Świętej Rodziny, przeżywali podniosłą uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod kościół parafialny, której przewodniczył abp Józef Życiński. Nowa świątynia powstaje jako wotum całej ziemi puławskiej za 25 lat posługi Ojca Świętego Jana Pawła II. W wielkim święcie uczestniczyli licznie zaproszeni goście, m.in.: Ambasador Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka, dyrektor gabinetu Wojewody Lubelskiego, Krzysztof Daszyński, starosta powiatu puławskiego, Marian Żaba, prezydent Puław, Janusz Grobel, przedstawiciele władz samorządowych, naukowcy z puławskich instytutów naukowych, prezesi oraz dyrektorzy firm i zakładów pracy, a także licznie zgromadzeni kapłani i wierni.

Rozpoczynając uroczystość gospodarz parafii, ks. kan. Henryk Olech powitał przybyłych gości, a w słowie wstępnym nawiązał do szczególnej okazji spotkania i charakteru powstającej budowli. „Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar pontyfikatu Papieża Polaka, który Polsce, Europie i światu wskazuje drogę ku cywilizacji miłości, ku wzajemnemu przebaczeniu, ku zgodzie i pokojowi” - mówił ks. Olech. „Parafia Świętej Rodziny z Puław przy wsparciu wielu znanych z nazwiska oraz wielu anonimowych darczyńców zdecydowała się podjąć trud budowy nowego w Puławach kościoła, jako wotum dziękczynne za 25 lat sprawowania posługi Piotrowej przez Jana Pawła II” - kontynuował Ksiądz Proboszcz. Następnie ks. kan. Olech poprosił abp. Życińskiego o poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy kościół, a wszystkich uczestników tej szczególnej Eucharystii o modlitwę i ofiary, „aby rozpoczęte dzieło doczekało się pełnej realizacji i pozostało pamiątką naszej wiary w Boga dla następnych pokoleń puławian jako wotum za posługiwanie Kościołowi powszechnemu przez Papieża Polaka”.
Uroczysta Eucharystia sprawowana przy ołtarzu polowym wzniesionym na placu budowy, na fundamentach powstającej świątyni, zjednoczyła parafian i przybyłych gości w modlitwie dziękczynienia za otrzymane dary i prośby o błogosławieństwo Boże na trudny czas wznoszenia murów kościoła i budowania duchowej wspólnoty serc. Tę jedność w szczególny sposób podkreślił Metropolita w wygłoszonej homilii. „Gromadzimy się w wielkim poczuciu jedności serc, które zespala przedstawicieli władz i policji, dyplomatów i siostry zakonne, niepełnosprawnych, młodzież i kapłanów, wśród których jest wielu budowniczych kościołów. Niektórzy z nich wznosili świątynię wtedy, gdy komunistyczne władze tłumaczyły, że kościoły są niepotrzebne. Chcemy wyrazić tę samą prawdę, że w zmienionych realiach, w jednoczącej się Europie, w wolnej Polsce potrzeba nam kamienia węgielnego wartości zakorzenionych w Ewangelii, na których będziemy budować nasze życie i uświęcać nasze rodziny. Stąd też w jubileuszowym roku pontyfikatu Papieża Rodaka chcemy jako wotum naszych serc i naszej wierności ofiarować tę świątynię, ale nie tylko jej mury, lecz nasze serca, które kształtowane będą w tej świątyni; chcemy napełnić je łaską Bożą, która pozwoli zapewnić świętość naszym rodzinom”. Na zakończenie homilii Ksiądz Arcybiskup życzył parafianom - budowniczym, by poczucie jedności promieniowało w ich sercach, by w tej świątyni, która powstaje z wielu ofiar doświadczali pokoju serc i radości ducha, by na kamieniu węgielnym budowali marzenia o pięknej przyszłości. Tuż po homilii nadszedł długo oczekiwany czas poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego - cząstki z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W ścianach budującego się kościoła został zamurowany także akt erekcyjny - szczególne poświadczenie odbywającej się uroczystości, będącej dla przyszłych pokoleń czytelnym znakiem, mówiącym o wznoszeniu tej budowli dla większej chwały Boga i jako miejsce sprawowania kultu. Ks. kan. Henryk Olech ma nadzieję, że dzięki powstaniu kościoła - wotum mieszkańcy Puław - zarówno ci obecni, jak i przyszli - będą mogli lepiej poznać Ojca Świętego Jana Pawła II, który „przykładem własnego życia przekazuje dar głębokiej wiary i miłości, a więc to, co najważniejsze dla chrześcijanina”.

Akt erekcyjny kościoła Świętej Rodziny w Puławach

W XXV roku pontyfikatu Jana Pawła II, 30 sierpnia Roku Pańskiego 2003, My Parafianie Świętej Rodziny w Puławach wraz z Księdzem Arcybiskupem Metropolitą Lubelskim Józefem Życińskim, Ambasadorem Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie Panią Premier Hanną Suchocką, Starostą Powiatu Puławskiego Panem Marianem Żabą, Prezydentem Miasta Puławy Panem Januszem Groblem, z Proboszczem tej Parafii Księdzem Kanonikiem Henrykiem Olechem i Księżmi Wikariuszami Księdzem Tomaszem Dumańskim i Księdzem Witoldem Kusiem, z Dziekanami Puławskimi Księdzem Tomaszem Lewniewskim i Księdzem Józefem Brodaczewskim, z Kapłanami przybyłymi na tę uroczystość, z mieszkańcami Puław i Powiatu Puławskiego, zaproszonymi Gośćmi i licznie przybyłymi Dobroczyńcami budowy nowej świątyni, zaświadczamy o wmurowaniu kamienia węgielnego i przyjęciu za Patrona Świętej Rodziny z Nazaretu. Budowa tej świątyni ma być naszym wotum wdzięczności za Pontyfikat Wielkiego Polaka na Stolicy Piotrowej i za charyzmatyczne głoszenie przez Niego Ewangelii na przełomie tysiącleci. Niech ta święta budowla wznosi się na chwałę i cześć najwyższego Boga, a dla wierzących i poszukujących niech będzie szczególnym miejscem spotkania i łączności ze swym Zbawcą i Panem. Tak nam dopomóż Bóg!

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem