Reklama

Mężny świadek chrześcijańskich wartości

Elżbieta Adamczyk
Edycja łódzka 39/2003

Ks. prał. Dominik Kaczyński urodził się 4 sierpnia 1886 r. w Wieruszowie jako syn Wiktora i Wandy z domu Dajkowskiej. Dorastając, myślał o zostaniu pedagogiem, stąd nauka w Seminarium Nauczycielskim. Jednak w 1906 r. zdecydował się wstąpić do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie i w obranym wyborze powołania wytrwał. 23 września 1911 r. otrzymał święcenia kapłańskie w kościele Świętego Krzyża w Warszawie z rąk bp. Kazimierza Ruszkiewicza. Pracował następnie jako wikariusz w parafiach w Jadowie, Grodzisku oraz w parafiach: św. Anny w Łodzi, św. Barbary i katedralnej w Warszawie. Po utworzeniu diecezji łódzkiej został kapelanem bp. Wincentego Tymienieckiego. Pełnił również obowiązki sekretarza Kurii Diecezjalnej. W roku 1924 bp Tymieniecki podjął myśl utworzenia nowej parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi. Nie było jeszcze kościoła parafialnego, rektorem tymczasowej kaplicy przy ul. Pańskiej 113 (obecnie Żeromskiego) został mianowany ks. Dominik Kaczyński, który z zapałem przystąpił do organizowania nowej placówki. Erekcja parafii i wprowadzenie ks. Dominika Kaczyńskiego jako jej proboszcza miała miejsce 1 lipca 1926 r. Już wcześniej rozpoczęła się także budowa świątyni parafialnej przy zbiegu ulic Łąkowej i Anny. Ksiądz Proboszcz dał się poznać jako zaangażowany duszpasterz: rozwijał bractwa i stowarzyszenia parafialne, dbał o liturgię i śpiew kościelny, z gospodarską zapobiegliwością wznosił świątynię - wotum za cudowne ocalenie Polski i Europy w bitwie warszawskiej 1920 r. Poświęcenia kościoła dokonał bp Włodzimierz Jasiński 2 października 1938 r. W intencji uproszenia Bożego błogosławieństwa dla parafii ks. Dominik Kaczyński zorganizował pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyła 21 sierpnia 1926 r., dając początek Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej, w której wierni z naszego miasta peregrynowują do dziś, w roku bieżącym już po raz 78. Ks. Kaczyński pielgrzymował także, nieprzerwanie do 1938 r.
Poza parafią ks. Dominik Kaczyński udzielał się lub patronował wielu stowarzyszeniom i inicjatywom chrześcijańskim. Był spowiednikiem zakonów żeńskich, cenionym katechetą i wychowawcą młodzieży - w wielonarodowościowej szkole zawodowej dla chłopców oraz Liceum i Gimnazjum Humanistycznym Żeńskim Heleny Miklaszewskiej. W uznaniu zasług został obdarzony przez władze kościelne godnością tajnego szambelana papieskiego, kanonika Kapituły Katedralnej Łódzkiej i radcy Kurii Biskupiej.
6 października 1941 r. został wraz z wikariuszami aresztowany przez gestapowców i uwięziony. Po pobycie w obozie przejściowym w Konstantynowie k. Łodzi przewieziono go 29 października tego samego roku w transporcie wraz z innymi księżmi do obozu koncentracyjnego w Dachau. Współwięźniowie wspominają heroiczną postawę ks. prał. Dominika Kaczyńskiego w nieludzkich obozowych warunkach. Ks. Zygmunt Franczewski przytacza w swoich wspomnieniach (Wiadomości Diecezjalne Łódzkie 11/1948) liczne przykłady świadectwa wiary i godności kapłańskiej dawane wobec współbraci przez Księdza Prałata. Wykonywał najcięższe prace fizyczne, poddawany był nieustannym szykanom przez funkcyjnych i esesmanów, a mimo to stanowił dla innych więźniów podporę i ostoję moralną. Złamała go i osłabiła dopiero dezynteria, choroba obozowa, na którą zapadł kilka miesięcy po przyjeździe do Dachau. Zmarł z wycieńczenia podczas apelu w Niedzielę Palmową 1942 r.
Otwarty proces informacyjny dotyczący ks. prał. Dominika Kaczyńskiego jako męczennika i kandydata na ołtarze powinien dostarczyć wielu nieujawnionych dotąd szczegółów z życia tego zacnego Kapłana, tym bardziej, że żyją zapewne jeszcze w Łodzi naoczni świadkowie jego pracy duszpasterskiej, wychowawczej oraz jego męczeńskiej drogi do Domu Ojca przez cierpienia obozowe. Kuria Archidiecezji Łódzkiej oczekuje na wszelkie tego rodzaju informacje.

Reklama

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem