Reklama

Niedziela Legnicka

10. jubileuszowe spotkanie ludzi gór

[ TEMATY ]

spotkanie

Feliks Rosik

„Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha” (św. Jan Paweł II)

W poniedziałkowy wieczór 11 stycznia 2016 r. przewodnicy Sudeccy, ratownicy GOPR, przedsiębiorcy branży turystycznej, przyrodnicy, samorządowcy i przedstawiciele środowisk, którzy swe życie związali z górami spotkali się w schronisku Sielanka przy wodospadzie Kamieńczyka na dorocznym spotkaniu Ludzi Gór. A tegoroczne spotkanie było szczególne, jubileuszowe - ludzie gór spotkali się tu już po raz dziesiąty.

Główny organizator uroczystości - burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, witając uczestników spotkania zwrócił uwagę na jego niezwykły i wyjątkowy charakter. Na to złożyło się wiele czynników.

Po pierwsze - to sami uczestnicy. To ludzie rozumiejący się nawzajem, rozumiejący góry, ludzie identyfikujący się ze środowiskiem naturalnym i działający na rzecz jego zachowania, nastawieni na życie w zgodzie i harmonii z prawami natury, ludzie o wysokiej wrażliwości i otwarci na drugiego człowieka.

Po drugie, klimat tego zgromadzenia wiąże się z osobą inicjatora spotkań. To tu, w schronisku przy wodospadzie Kamieńczyka - przypomniał burmistrz - przed dziesięciu laty, nasz niezwykły proboszcz z parafii pw. św Maksymiliana Kolbe ks. Bogusław Sawaryn, wspomagany przez panią Dorotę Maj i Juliana Lachowicza, z błogosławieństwem biskupa Stefana Cichego zorganizował kameralne spotkanie grupy przewodników, ratowników i przedsiębiorców branży turystycznej. Dzieło to okazało się być szczęśliwym, pomyślnym i udanym.

Po trzecie niezwykłość tych spotkań polega na tym, że zawsze jest o czym rozmawiać, że można wnosić w nie nowe wartości. Tu krzyżują się różne punkty widzenia. Rodzą się nowe pomysły i inicjatywy.

Tradycyjnie, na początku spotkania była modlitwa, opłatek, kolęda, życzenia. Biskup Senior Stefan Cichy, oprócz przyjaciół i szczęścia, ludziom gór życzył śniegu. Bo w górach, zimą bez śniegu nie ma dobrego życia.

Reklama

Jubileuszowa biesiad przebiegała w serdecznej, przyjacielskiej, górskiej atmosferze. Tu prym wiodła dbająca o „dobry klimat” Dorota Maj - przewodnik Sudecki.

To spotkanie, to doskonała okazja, by w jedynym dniu w roku spotkać się w takim gronie, porozmawiać o problemach środowiska ludzi żyjących z gór i z turystyki czy po prostu pogawędzić o sprawach ludzkich, codziennych sprawach kolegów z branży - podkreślił prezes GOPR Mirosław Górecki.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć wspomnień o początkach. Organizator pierwszego spotkania, ks. Bogusław, otrzymał od władz miasta okolicznościową, wykonaną wyłącznie dla upamiętnienia tego wydarzenia, symboliczną statuetkę. A przypominając początek spotkań powiedział: „Wszystko zaczęło się od przybycia do naszej diecezji księdza biskupa Stefana Cichego. Ksiądz Biskup szczególnie pokochał Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę. Często tu przyjeżdżał i wyciągał nas na górskie szlaki, a podczas wędrówek zachodziliśmy do schronisk, by odpocząć po trudach wyprawy. W schroniskach w okresie Świąt Bożego Narodzenia śpiewaliśmy kolędy. I tak zrodził się pomysł, by w gościnnym schronisku państwa Sieleckich spotkać się z przewodnikami, ratownikami, gospodarzami schronisk i pracownikami wyciągów na spotkaniu opłatkowym, pomodlić się, pośpiewać kolędy i porozmawiać. I tak to już trwa, bo tu jest dobre miejsce i dobry klimat. Co roku jest nas więcej. Pozostaje życzyć Państwu Sieleckim rozbudowy schroniska, bo dziś już się trudno w nim pomieścić”.

Ksiądz Bogusław złożył wszystkim najlepsze życzenia Noworoczne, specjalne życzenia skierował do dziennikarzy: „Życzę Wam lekkiego pióra i giętkiego języka, gdyż to waszą pracą promujecie nasze góry, schroniska, narciarskie trasy i miasto”.

Były też życzenia od posłanek Zofii Czernow i poseł Marzeny Machałek. Wieczorem zaś, wychodząc ze schroniska ludzie gór ze zdumieniem zauważyli, że spełniły się życzenia biskupa Stefana - zaczął sypać gęsty śnieg.

2016-01-13 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy być solą dla świata

Śpiewało blisko tysiąc młodych z całej diecezji w pradawnej Wiślicy podczas XI Spotkania „U Źródła Wiary” pod hasłem „Bądź solą ziemi, nadaj smak życiu”. Miał być deszcz, ale parasole przydały się jedynie przeciw promieniom słonecznym, bo wyłącznie słońce królowało nad Wiślicą. Razem z bp. Kazimierzem Gurdą i kapłanami młodzi trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, słuchali świadectw i krótkich katechez, po Eucharystii uwielbiali Boga śpiewem i tańcem do późnych godzin wieczornych. Hymnem spotkania okazał się żywiołowy i prosty utwór skomponowany przez zespół kleryków z WSD w Kielcach „Kerygmat” - „Chcemy być solą dla świata”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa Sudanu Pd: bądźcie świadkami i orędownikami

2023-02-04 09:28

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do bycia wielkodusznymi Pasterzami i świadkami, prorokami bliskości, którzy towarzyszą ludziom, orędownikami z podniesionymi rękami zachęcił Ojciec Święty duchowieństwo Sudanu Południowego. W katedrze św. Teresy w Dżubie Franciszek spotkał się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami.

Drogie Osoby konsekrowane, drodzy Seminarzyści, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję