Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 39/2003

Obraz Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

8 września minął rok od koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Uroczystościom rocznicowym przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii ks. prał. Wiesław Szurek nawiązał do przypadającego w tym dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Katedralnej, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. św. Kingi w Czudcu oraz licznie przybyła wspólnota parafialna.

Uroczystości odpustowe w Leżajsku

8 września w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku odbywały się uroczystości odpustowe w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości połączone były z dożynkami powiatowymi i pielgrzymką Wojska Polskiego. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja mówił o poszanowaniu życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił wieńce dożynkowe. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych i pielgrzymów.

Sanktuarium Pani Rzeszowskiej

Od 5 do 8 września sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowskiej przeżywało uroczystości z okazji rocznic - 550 lat pobytu Ojców Bernardynów w Polsce i 374. rocznicy istnienia Zakonu w Rzeszowie.
Kulminacją uroczystości była Suma odpustowa odprawiona 8 września, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W uroczystości uczestniczyło duchowieństwo Rzeszowa i dekanatu, przedstawiciele władz miasta, województwa i parlamentarzyści.
Ksiądz Biskup podczas kazania ukazał teologiczny sens narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wspomniał także koronację i wielowiekowy kult łaskami słynącej figury Matki Bożej Pani Rzeszowskiej z sanktuarium Ojców Bernardynów. Kaznodzieja wspomniał także, że Matka Boża uchwałą Rady Miasta z 1998 r., zatwierdzoną rok później przez Stolicę Apostolską, została obrana Patronką Rzeszowa.
W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił kopię cudownej figury Matki Bożej Rzeszowskiej.

Reklama

100. rocznica urodzin śp. ks. dr. Jana Zwierza

100. rocznicę urodzin śp. ks. dr. Jana Zwierza, długoletniego proboszcza parafii farnej w Ropczycach, mieszkańcy tego miasta uczcili 8 września uczestnictwem we Mszy św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski.
„To dzień naszej wdzięczności za jego długą duszpasterską posługę w ropczyckiej parafii - mówił proboszcz ks. Jan Delekta - bowiem spośród 69 lat kapłańskiego życia 66 lat przepracował na ropczyckiej ziemi. Ukochał tę ziemię i ludzi”.
W homilii przewodniczący Eucharystii bp Edward Białogłowski przybliżył sylwetkę ks. dr. Jana Zwierza: „Przez całe swoje życie zachował młodość ducha” - podkreślał bp E. Białogłowski.
Po zakończonej Mszy św. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin. Inicjatorem i pomysłodawcą wykonania tablicy było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej.

Pelgrzymka do Starej Wsi

Już po raz 276. mieszkańcy Tyczyna i okolicznych parafii od 6 do 8 września pielgrzymowali w dziękczynnej pielgrzymce do Starej Wsi. Wzięło w niej udział ponad 208 osób z Tyczyna, Hermanowej oraz z Rzeszowa. Trasa wiodła bardzo malowniczym terenem przez Tyczyn, Hermanową, Wilczak, Białkę, Gwoźnicę, Golcową, aż do Starej Wsi.
Pielgrzymi przybyli do Starej Wsi w sobotę wieczorem, uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim. Drugiego dnia w niedzielę spotkali się na uroczystej Sumie, a po niej na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Powrót odbywa się także na piechotę, po Mszy św. pożegnalnej u stóp Pani Starowiejskiej.

Kongres Różańca św.

Od 11 do 13 września w sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór w parafii Skalnik odbywał się Kongres Różańca św. dekanatu żmigrodzkiego.
Na Kongres składały się przeplatane pieśniami rozważania o Matce Bożej i Różańcu, Msza św. z okolicznościowym kazaniem, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja do pięciu ołtarzy z rozważaniem tajemnic różańcowych. 14 września w niedzielę ukoronowaniem kongresu oraz dekanalnym dziękczynieniem za plony była Msza św.
Ostatnim akcentem uroczystości była pielgrzymka, która wyruszyła do Krzyża Jubileuszowego na Górze Grzywackiej.

Zmarł ks. Józef Wilk

11 września w Lublinie zmarł ks. Józef Wilk, salezjanin, prof. KUL-u, pochodzący z Malawy. Zmarły Kapłan miał 66 lat, przeżył 38 lat w kapłaństwie. Śluby zakonne złożył w 1955 r.
Śp. ks. Józefa Wilk zajmował się katechetyką z akcentem na pedagogikę rodziny.
Pogrzeb śp. ks. Józefa Wilka odbył się 16 września o godz.11.00 w kościele Księży Salezjanów w Lublinie.

Konsekracja kościoła

14 września bp Kazimierz Górny dokonał konsekracji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Wydarzenie to odbyło się w 25. rocznicę istnienia parafii. Ordynariusza rzeszowskiego powitały dzieci. Słowa powitania do przybyłych gości skierował też ks. kan. Franciszek Kołodziej - proboszcz parafii.
W uroczystościach udział wzięli pracownicy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, kapłani z dekanatu, przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego i licznie przybyła wspólnota parafialna.

Uroczystości odpustowe

W sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance 13 i 14 września odbywały się dwudniowe uroczystości odpustowe. W sobotę Mszy św. dla chorych i cierpiących przewodniczył dziekan dekanatu gorlickiego ks. prał. Stanisław Górski. Wieczorem odprawiona została Msza św. dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.
W niedzielę natomiast uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Edward Białogłowski, który w słowie do licznie zgromadzonych wiernych podkreślił wielkość Jezusowego krzyża, daru zbawienia w naszym ludzkim życiu. Ukazał też drogę życia dla współczesnego człowieka, która choć wiedzie często przez krzyż i cierpienie, to prowadzi do nadziei zmartwychwstania.

XXII złazisko KSM

150 osób uczestniczyło w XXII złazisku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbywało się od 12 do 14 września w parafii Brzyska: „To spotkanie ludzi młodych, którzy odnajdując drogę na szlaku turystycznym, spotykają się w jednym umówionym miejscu. Tym razem takim celem były Brzyska. To forma wyczerpująca, ale z drugiej strony radosna i piękna, bo poznajemy piękno naszej małej ojczyzny” - mówi ks. Paweł Tomoń, asystent diecezjalny KSM.

Nie możesz znaleźć dowodu? Zgłoś to online

2019-07-17 16:30

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Od początku wakacji do dziś ponad dwa tysiące osób zgłosiło utratę dowodu osobistego. Nie musieli przerywać wypoczynku, by to zrobić. Skorzystali z naszej e-usługi. Skorzystaj i Ty.

wikipedia.org

Jest nieduży, lubi wpadać pod kanapę, ba - potrafi nawet zaginąć w torebce. Jego ulubionym czasem na zniknięcie są weekendy i wakacje. Generalnie – znika zawsze wtedy, kiedy nie powinien. Można długo żartować sobie z tego, kto i w jakich okolicznościach stracił swój dowód. Jeśli jednak taki przypadek trafi się Tobie – podejdź do tego poważnie.

Razem przez życie

Nie mogąc znaleźć swojego dowodu osobistego przez kilka dni możesz sobie pomyśleć – po co mi on? Otóż – zacznijmy od spraw wagi państwowej – jako obywatele mamy obowiązek mieć dowód osobisty. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy go przy sobie nosić.

Po drugie – dowód osobisty to taki dokument, który jeśli wpadnie w niepowołane ręce, może nam przysporzyć sporo kłopotów. Ktoś wykorzystując nasz dokument może wziąć np. pożyczkę znacznie przewyższającą nasze możliwości finansowe.

Kolejna sprawa – ruszając za granicę (do krajów UE) dowód osobisty często zastępuje nam paszport. Może kilka razy udało Wam się przejechać pół Europu bez kontroli dokumentów, ale to nie oznacza, że kolejnym razem też tak będzie.

Konkluzja? Warto pilnować dowodu i działać, kiedy na dłuższy czas zniknął lub – to też się zdarza – zniszczyliśmy go (tak, tak – wiemy, że najczęściej dowody niszczą się same ;)).

Zjawia się i znika

Decyzja podjęta – chcę zgłosić utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego. Co robić?

– Najwygodniejszym i najszybszym sposobem załatwienia tej sprawy jest zgłoszenie online. Dzięki tej e-usłudze, zgłosimy utratę dowodu z dowolnego miejsca, choćby na wakacjach. Wszystko zajmie nam kilka minut – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości lub przypuszczasz, że po wakacjach będziesz musiał z niej skorzystać, jeszcze przed wyjazdem załóż Profil Zaufany. Zrobisz to raz, dwa na stronie www.pz.gov.pl

A teraz pytanie filtrujące – legitymujesz się tradycyjnym dowodem osobistym, czy e-dowodem. Podpowiedź: Twój dowód jest e-dowodem, jeśli wniosek o nowy dokument składałeś 4 marca tego roku lub później.

Załóżmy, że jesteś właścicielem tradycyjnego dowodu osobistego.

Jeśli chcesz zgłosić utratę lub uszkodzenie swojego dokumentu, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego – unieważnij dowód.

Kolejne kroki:

Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.

Zaloguj się Profilem Zaufanym.

Wybierz, co chcesz zgłosić - utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

Kliknij przycisk Unieważnij dowód.

Wykorzystaj Profil Zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do Twojego Profilu Zaufanego.

- Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Warto też zajrzeć na swoją skrzynkę ePUAP. To na nią dostaniemy zaświadczenie o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Zaświadczenie może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Dlatego nie warto czekać ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Można to załatwić od ręki, także przez Internet – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Załóżmy, że jesteś właścicielem e-dowodu.

W odróżnieniu od właścicieli tradycyjnych dowodów osobistych – możesz zawiesić swój dokument. Możesz to zrobić niezależnie od tego czy aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu, czy jeszcze tego nie zrobiłeś.

- Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie - może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można oczywiście zgłaszać przez Internet – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak to zrobić?

Zacznij od wizyty na www.obywatel.gov.pl, wybierz e-usługę Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego. I dalej:

Kliknij przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.

Zaloguj się Profilem Zaufanym.

Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane - sprawdź je.

Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:

Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,

Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.

Kliknij przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

- Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód - od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie - dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na swoją skrzynkę ePUAP otrzymasz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia. Nie martw się, jeśli masz Profil Zaufany, masz skrzynkę na ePUAP. Żeby sprawdzić jej zawartość, musisz się zalogować. Oczywiście Profilem Zaufanym.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możesz w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne - nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu - taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji zgłoś utratę swojego dowodu — możesz to oczywiście zrobić online. Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Szanuj swój dowód osobisty!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem