Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 39/2003

Obraz Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

8 września minął rok od koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Uroczystościom rocznicowym przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii ks. prał. Wiesław Szurek nawiązał do przypadającego w tym dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Katedralnej, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. św. Kingi w Czudcu oraz licznie przybyła wspólnota parafialna.

Uroczystości odpustowe w Leżajsku

8 września w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku odbywały się uroczystości odpustowe w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości połączone były z dożynkami powiatowymi i pielgrzymką Wojska Polskiego. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja mówił o poszanowaniu życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił wieńce dożynkowe. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych i pielgrzymów.

Sanktuarium Pani Rzeszowskiej

Od 5 do 8 września sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowskiej przeżywało uroczystości z okazji rocznic - 550 lat pobytu Ojców Bernardynów w Polsce i 374. rocznicy istnienia Zakonu w Rzeszowie.
Kulminacją uroczystości była Suma odpustowa odprawiona 8 września, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W uroczystości uczestniczyło duchowieństwo Rzeszowa i dekanatu, przedstawiciele władz miasta, województwa i parlamentarzyści.
Ksiądz Biskup podczas kazania ukazał teologiczny sens narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wspomniał także koronację i wielowiekowy kult łaskami słynącej figury Matki Bożej Pani Rzeszowskiej z sanktuarium Ojców Bernardynów. Kaznodzieja wspomniał także, że Matka Boża uchwałą Rady Miasta z 1998 r., zatwierdzoną rok później przez Stolicę Apostolską, została obrana Patronką Rzeszowa.
W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił kopię cudownej figury Matki Bożej Rzeszowskiej.

Reklama

100. rocznica urodzin śp. ks. dr. Jana Zwierza

100. rocznicę urodzin śp. ks. dr. Jana Zwierza, długoletniego proboszcza parafii farnej w Ropczycach, mieszkańcy tego miasta uczcili 8 września uczestnictwem we Mszy św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski.
„To dzień naszej wdzięczności za jego długą duszpasterską posługę w ropczyckiej parafii - mówił proboszcz ks. Jan Delekta - bowiem spośród 69 lat kapłańskiego życia 66 lat przepracował na ropczyckiej ziemi. Ukochał tę ziemię i ludzi”.
W homilii przewodniczący Eucharystii bp Edward Białogłowski przybliżył sylwetkę ks. dr. Jana Zwierza: „Przez całe swoje życie zachował młodość ducha” - podkreślał bp E. Białogłowski.
Po zakończonej Mszy św. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin. Inicjatorem i pomysłodawcą wykonania tablicy było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej.

Pelgrzymka do Starej Wsi

Już po raz 276. mieszkańcy Tyczyna i okolicznych parafii od 6 do 8 września pielgrzymowali w dziękczynnej pielgrzymce do Starej Wsi. Wzięło w niej udział ponad 208 osób z Tyczyna, Hermanowej oraz z Rzeszowa. Trasa wiodła bardzo malowniczym terenem przez Tyczyn, Hermanową, Wilczak, Białkę, Gwoźnicę, Golcową, aż do Starej Wsi.
Pielgrzymi przybyli do Starej Wsi w sobotę wieczorem, uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim. Drugiego dnia w niedzielę spotkali się na uroczystej Sumie, a po niej na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Powrót odbywa się także na piechotę, po Mszy św. pożegnalnej u stóp Pani Starowiejskiej.

Kongres Różańca św.

Od 11 do 13 września w sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór w parafii Skalnik odbywał się Kongres Różańca św. dekanatu żmigrodzkiego.
Na Kongres składały się przeplatane pieśniami rozważania o Matce Bożej i Różańcu, Msza św. z okolicznościowym kazaniem, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja do pięciu ołtarzy z rozważaniem tajemnic różańcowych. 14 września w niedzielę ukoronowaniem kongresu oraz dekanalnym dziękczynieniem za plony była Msza św.
Ostatnim akcentem uroczystości była pielgrzymka, która wyruszyła do Krzyża Jubileuszowego na Górze Grzywackiej.

Zmarł ks. Józef Wilk

11 września w Lublinie zmarł ks. Józef Wilk, salezjanin, prof. KUL-u, pochodzący z Malawy. Zmarły Kapłan miał 66 lat, przeżył 38 lat w kapłaństwie. Śluby zakonne złożył w 1955 r.
Śp. ks. Józefa Wilk zajmował się katechetyką z akcentem na pedagogikę rodziny.
Pogrzeb śp. ks. Józefa Wilka odbył się 16 września o godz.11.00 w kościele Księży Salezjanów w Lublinie.

Konsekracja kościoła

14 września bp Kazimierz Górny dokonał konsekracji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Wydarzenie to odbyło się w 25. rocznicę istnienia parafii. Ordynariusza rzeszowskiego powitały dzieci. Słowa powitania do przybyłych gości skierował też ks. kan. Franciszek Kołodziej - proboszcz parafii.
W uroczystościach udział wzięli pracownicy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, kapłani z dekanatu, przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego i licznie przybyła wspólnota parafialna.

Uroczystości odpustowe

W sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance 13 i 14 września odbywały się dwudniowe uroczystości odpustowe. W sobotę Mszy św. dla chorych i cierpiących przewodniczył dziekan dekanatu gorlickiego ks. prał. Stanisław Górski. Wieczorem odprawiona została Msza św. dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.
W niedzielę natomiast uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Edward Białogłowski, który w słowie do licznie zgromadzonych wiernych podkreślił wielkość Jezusowego krzyża, daru zbawienia w naszym ludzkim życiu. Ukazał też drogę życia dla współczesnego człowieka, która choć wiedzie często przez krzyż i cierpienie, to prowadzi do nadziei zmartwychwstania.

XXII złazisko KSM

150 osób uczestniczyło w XXII złazisku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbywało się od 12 do 14 września w parafii Brzyska: „To spotkanie ludzi młodych, którzy odnajdując drogę na szlaku turystycznym, spotykają się w jednym umówionym miejscu. Tym razem takim celem były Brzyska. To forma wyczerpująca, ale z drugiej strony radosna i piękna, bo poznajemy piękno naszej małej ojczyzny” - mówi ks. Paweł Tomoń, asystent diecezjalny KSM.

O. Buttet: dlaczego katolicy nie wierzą w obecność Jezusa w Eucharystii?

2019-10-15 20:12

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Kościół musi powrócić do Eucharystii. Gdyby to zrobił, gdyby adoracja Najświętszego Sakramentu rzeczywiście stała się, jak chciał Jan Paweł II, sercem i życiem Kościoła, to spełniłoby się proroctwo świętego papieża co do przyszłości Kościoła, nie byłoby rzeczy niemożliwych – uważa o. Nicolas Buttet, założyciel Wspólnoty Eucharistein – Eucharystia.

Weronika Grishel

Ten szwajcarski mnich właśnie dzięki spotkaniu z Eucharystią przeżył przed laty głębokie nawrócenie. Pod jego wpływem najpierw przez pięć lat żył jako pustelnik w małej grocie. Z czasem, kiedy zaczęło się wokół niego gromadzić grono młodych ludzi, założył wspólnotę, w której centrum znajduje się właśnie kult Najświętszego Sakramentu. Jej trzon stanowi 30 osób konsekrowanych.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, o. Buttet odniósł się szokujących danych, które dwa miesiące temu wstrząsnęły Kościołem w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że jedna trzecia tamtejszych katolików nie wierzy w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

- Myślę, że to nie jest w pierwszym rzędzie kwestia niewiedzy, lecz doświadczenia. Można bardzo dobrze poznać w sposób spekulatywny teologię Eucharystii i wszystko, co na przykład napisał na ten temat Tomasz z Akwinu. Ale ostatecznie tylko święci mogą nas nauczyć, czym jest Eucharystia – mówi Radiu Watykańskiemu o. Buttet. – To dlatego na zakończenie encykliki „Ecclesia de Eucharistia”, Jan Paweł II zachęca, byśmy uczyli się od świętych, którzy pokazują nam, czym jest prawdziwa pobożność eucharystyczna. I tego dziś brakuje. Bo potrzeba „zasmakować” w Eucharystii. A zamiłowanie do Eucharystii zaszczepiają w nas, ci którzy nią naprawdę żyją. Kiedy widzimy Teresę z Kalkuty przed Najświętszym Sakramentem, kiedy widzimy, jak Jan Paweł II sprawuje Eucharystię, to nagle rozumiemy, że dzieje się coś ważnego, i sami zaczynamy tego pragnąć.

O. Buttet podkreśla, że nie należy się bać, że przesadzimy z kultem Najświętszego Sakramentu, że stanie się on na przykład ważniejszy niż lektura Pisma Świętego. Jak uczy Sobór Watykański II, Eucharystia jest rzeczywiście źródłem i szczytem.

- Choć Biblia jest przesłaniem Boga, Jego słowem, to jednak nie jest Bogiem. Eucharystia natomiast, to Bóg we własnej osobie. Czym innym jest słyszeć słowo, a czym innym jest spotkać osobę. Czym innym jest słuchać kogoś w radiu, a czym innym spotkać się z nim twarzą w twarz. Pewien młody podsunął mi kiedyś piękny obraz. Wyobraźcie sobie, mówił, dwoje narzeczonych, którzy rozmawiają ze sobą przez telefon. To oczywiście coś wspaniałego. Ich głos jest w stanie przekazać całą głębię uczucia, wzajemną czułość. Ale kiedy się spotykają, kiedy się obejmują, to jest to jeszcze coś innego. Tak też można zrozumieć różnicę między Słowem Bożym i Eucharystią. Eucharystia, to spotkanie dwóch ciał, dwóch serc, rzeczywiste, z Bogiem żywym - zaznaczył założyciel Wspólnoty Eucharistein.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem