Reklama

Tam, gdzie czuwają Wszyscy Święci

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja sosnowiecka 39/2003

Jest jedną z najstarszych wspólnot naszej diecezji i jedyną parafią, której patronują Wszyscy Święci. Parafia w Siemoni jest też najbardziej rozległą wspólnotą w diecezji. Jej teren rozciąga się na powierzchni 42 km. Obecnie należy do niej 8 miejscowości: Brzękowice Górne, Brzękowice Wał, Góra Siewierska, Kolonia Niebyła, Podmłynie, Siemonia, Twardowice oraz Wymysłów. Z parafii w Siemoni na przestrzeni stulecia wyodrębniło się pięć nowych wspólnot - w Bobrownikach, Dobieszowicach, Rogoźniku, Strzyżowicach oraz Żychcicach. O bogactwie dziejów miejscowości i parafii najlepiej świadczy zainteresowanie historyków, m.in. ks. prof. Jerzego Wolnego, a także studentów, których prace magisterskie na temat Siemoni powstały już na UJ, UŚ i PAT.

Z dziejów parafii

Parafia w Siemoni została erygowana przez biskupa krakowskiego Iwona z Odrowążów w dniu konsekracji kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych, 3 listopada 1225 r. Pierwszy kościół parafialny został zbudowany z drzewa modrzewiowego w latach 1220-1225, niestety spłonął. Drugi reprezentował styl romański. W XVII w. nie mógł już pomieścić parafian, toteż ówczesny pleban, ks. Walenty Nikocius w roku 1618 podjął się rozbudowy kościoła. Jego wnętrze kryło mnóstwo zabytków. Do końca XVI stulecia przy kościele działała szkoła parafialna. Drugą pożyteczną instytucją parafialną był przytułek, zwany też szpitalem dla starszych i bezdomnych ludzi, którzy byli pod opieką parafii.
W 1880 r. proboszcz ks. Wincenty Dobrzański wraz z parafianami podjął się budowy nowego kościoła. Wybudowano świątynię w stylu neogotyckim, o trzech nawach, z wieżą i sygnaturką. Świątynia została konsekrowana w 1883 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. W czasie wojen kościół w Siemoni nie ucierpiał. Jedynie okupanci dwukrotnie zarekwirowali dzwony kościelne. Prawdziwe nieszczęście już po raz drugi dotknęło parafię 5 lutego 1959 r., kiedy świątynię zajął ogień. Odbudowy kościoła podejmowali się kolejni duszpasterze siemońskiej parafii.

Na plus...

Podobnie jak w sąsiednich miejscowościach, tak również w Siemoni nie ma już ludzi utrzymujących się z rolnictwa. Mieszkańcy pracują w okolicznych zakładach pracy albo przebywają na zasiłku dla bezrobotnych. Liczby chrztów i pogrzebów najlepiej świadczą o przekroju demograficznym wspólnoty. „W bieżącym roku udzieliłem sakramentu chrztu św. 15 dzieciom, a odprowadziłem na miejsce wiecznego spoczynku 30 osób” - wyjaśnia proboszcz parafii, ks. kan. Tadeusz Strzelczyk. Jak w całym regionie, tak i tu wpływy komunizmu były bardzo silne, przez długie lata niewiele było osób, które chciałyby się angażować w życie wspólnoty. Ks. Strzelczyk, który w Siemoni spędził 26 lat, zaznacza wielką zmianę „na plus” w mentalności tutejszych ludzi. „Siemonia była moją pierwszą placówką, do której przybyłem w 1961r., tuż po święceniach jako neoprezbiter. Pracowałem tu 3 lata i ponownie w roku 1980 zostałem tu adiutorem, a w roku 1985 - proboszczem. Ten powrót pozwolił mi dostrzec zmianę w sposobie myślenia tutejszych ludzi, systemie wartościowania i patrzenia na parafię i pracujących duszpasterzy” - mówi Ksiądz Tadeusz.

Rosną mury

W siemońskiej wspólnocie działa Rada Duszpasterska. Liczną grupę stanowią ministranci i lektorzy, funkcjonują koła różańcowe. Powoli zawiązuje się Akcja Katolicka. Dużym utrudnieniem dla ludzi i dla duszpasterzy od zawsze były odległości do parafialnego kościoła. Część z parafian znacznie bliżej ma np. do kościołów w Dąbiu, Dobieszowicach czy na Józefkę. Obecnie trwają prace przy budowie kościoła filialnego w Wymysłowie, miejscowości oddalonej o 8 km od Siemoni.
Ks. Strzelczyk, dlatego że sam lubi dobrą lekturę i ma bogaty zbiór biblioteczny, złożony z kilku tysięcy tomów, próbuje swoich parafian zachęcić do czytania. „Rozchodzi się 6 katolickich tytułów, w sumie blisko 60 sztuk, jednak to zbyt mało jak na prawie 2,5-tysięczną wspólnotę. Bardzo ubolewam nad tym, że ludzie przestali czytać, nie tylko prasę katolicką, ale w ogóle. Najczęściej staram się zareklamować wybrany artykuł, np. z Niedzieli, której rozchodzi się najwięcej, i wówczas ludzie kupują, ale bez zachęty trudno coś sprzedać. Ciągle jednak liczę na poprawę sytuacji” - podkreśla Ksiądz Tadeusz.

Reklama

Zderzenie stylów

Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Siemoni może niektórych zadziwić z uwagi na bardzo wyraziste, choć niezwykle oryginalne zderzenie stylów, zetknięcie się XVII-wiecznych zabytków - ołtarzy, obrazów czy rzemiosła artystycznego z nowoczesnymi freskami wykonanymi techniką scrafitto, które pokrywają całe wnętrze świątyni. W prezbiterium przedstawione zostały postaci Świętych Pańskich, w nawie głównej widzimy Osiem Błogosławieństw, na chórze zaś najważniejsze sceny z życia tutejszej wspólnoty. Uwagę zwraca przepiękny tryptyk ołtarzowy ze złoconymi figurami Świętych, który po zamknięciu ukazuje sceny Męki Pańskiej. Tryptyk został poświęcony 8 listopada 1997 r. przez bp. Adama Śmigielskiego SDB.

Wzorowy, pracowity, gorliwy

Zabytkowy kościół i jego otoczenie stale wymaga napraw i remontów, jednak te inwestycje, które przeprowadzono tutaj w ciągu ostatnich 20 lat zmieniły jego wizerunek. Trudno byłoby wymienić wszystkie przedsięwzięcia, dlatego ograniczę się jedynie do największych: nowe stropy żelbetowe na bocznych nawach, wymiana wszystkich okien w kościele, trzy nowe witraże w prezbiterium, belka tęczowa z krzyżem i postaciami Świętych, nowa szata wewnętrzna świątyni, nowa instalacja elektryczna i nowoczesne oświetlenie kościoła, instalacja elektryczna do ogrzewania kościoła, nowe schody metalowe na chór, modernizacja prezbiterium, nałożenie posadzki mozaikowej z marmuru, marmurowo-granitowy ołtarz, nowe tabernakulum, nowa radiofonia, nowe obrazy do bocznych ołtarzy, otynkowanie kościoła od strony północnej i wschodniej i wiele innych. „Obecnie trwają prace przy reperacji parkanów przykościelnych, a ciągle mamy nowe plany i projekty. Nie wiem, czy zdążę przed emeryturą, ale jeśli tak jak do tej pory będzie się układała współpraca z wiernymi, to z Bożą pomocą dojdziemy do celu” - uważa ks. Strzelczyk.
Parafia w Siemoni zawsze miała szczęście do wzorowych, pracowitych i gorliwych kapłanów. Ks. prof. Jerzy Wolny zalicza do nich: ks. Pawła Siemońskiego, ks. Stanisława Rapa, ks. Pawła Szczerbę, ks. Franciszka Bernarda Patrycy, ks. Wincentego Dobrzańskiego, ks. Ludwika Gołuszko czy ks. Grzegorza Augustynika. Patrząc na dokonania obecnego duszpasterza, znanego kaznodziei i doskonałego organizatora życia wspólnotowego, animatora nowych pomysłów i inwestycji, ks. kan. Tadeusza Strzelczyka, myślę, że śmiało można wpisać i jego nazwisko w poczet „wzorowych, pracowitych, gorliwych...”

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem