Reklama

Charłupia Mała

Oddać hołd Matce Bożej

S. Janina Sabat USJK
Edycja włocławska 39/2003

8 września - w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - do Charłupi Małej przybyły liczne pielgrzymki, by zgiąć kolana przed cudownym obrazem Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, by oddać hołd Tej, która od wieków gromadzi przy sobie dzieci ziemi sieradzkiej - powiedział w powitaniu proboszcz i kustosz parafii, ks. Leszek Malinowski. Uroczystej koncelebrze przewodniczył bp Stanisław Gębicki.

Suma odpustowa o godz. 12.00 zgromadziła wielu kapłanów, siostry zakonne, liczne delegacje, dzieci i młodzież oraz rzeszę wiernych.
Wszyscy zgromadzeni - podkreślił Ksiądz Proboszcz - przyszli słuchać głosu Matki. Wśród pieszych pielgrzymek były grupy z Sieradza: z parafii pw. Wszystkich Świętych, Serca Jezusowego, św. Wojciecha, a także pątnicy z Warty i Wróblewa.
Dla młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Katolickich przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Monicach dzień ten pozostanie na długo w pamięci. Cała szkoła wyruszyła w pieszej pielgrzymce do Matki Bożej. Proboszcz ks. Jan Witkowski pobłogosławił pątników, których poprowadził dyrektor ZSK - ks. Mirosław Pawlaczyk. Dla niektórych uczniów była to możliwość utożsamienia się ze swoją nową szkołą i jej wartościami. Nie zapomniano też o najmłodszych. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej zostali zawiezieni do sanktuarium następnego dnia. Wśród pielgrzymów liczną grupę stanowiły dzieci ze SP nr 7 z s. Małgorzatą i rodzicami.
Bp Stanisław Gębicki podkreślił w homilii, że święto Narodzenia Maryi ukazuje Ją jako Jutrzenkę, zapowiadającą prawdziwe Słońce Sprawiedliwości - Syna Bożego, który znalazł drogę do ukazania się na ziemi poprzez przyzwolenie Maryi odpowiadającej Bogu: „Niech mi się stanie według słowa Twego”. Święto Narodzenia Maryi w polskiej tradycji ludowej nabrało specyficznego znaczenia, co wyraża się w jego ludowej nazwie: Dzień Matki Bożej Siewnej. Nasi przodkowie powierzali swoje plony Maryi, prosząc Ją o wstawiennictwo u Boga w całym cyklu upraw. We wrześniu rolnik cieszy się już zebranym plonem, napawa oczy złotem pszenicy czy srebrzystością żyta. Widzi w ziarnie zarodek chleba na rok przyszły. Ale ten sam rolnik zdaje sobie sprawę, że samo zboże i jego praca nie wystarczą. On wie, że życie temu ziarnu, które ma w przyszłym roku zaowocować kłosami chleba, może dać tylko Bóg. A Bóg w swoim posłannictwie łask posługuje się Maryją, dlatego w dniu Jej Narodzenia rolnik kieruje swój wzrok, swoją modlitwę do Niej.
Piękna jest polska tradycja - powiedział Ksiądz Biskup - przynoszenia w dzisiejsze święto do kościoła ziarna, które będzie posiane. Piękny jest też zwyczaj przynoszenia do świątyń chleba wypieczonego z nowego ziarna, jak i wieńców żniwnych, wykonanych z tegorocznych zbiorów. Ukazuje się w tym prostota, a zarazem głęboka wiara polskiego ludu, który zdaje sobie sprawę z prawdziwości słów psalmisty: „Na nic się zda wstawać o północy, skoro Pańskiej nie macie pomocy” (por. Ps 127,2).

Reklama

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Andrzej Wręczycki

2019-10-18 10:41

Red.

Ze smutkiem i jednocześnie nadzieją spotkania w wieczności informujemy, że w czwartek 17 października 2019 roku odszedł do Pana śp. ks. Andrzej Wręczycki, kierownik Pieszej Pielgrzymki Gorzowskiej na Jasną Górę, a także wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Deszcznie.

fb

W 2014 roku podczas wywiadu, który udzielił naszej redakcji ks. Wręczycki powiedział: „Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.”

Rip

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem